• Посилання скопійовано

(ОНОВЛЕНО!) З 5 червня банки щотижня доповідатимуть НБУ про карткові операції своїх клієнтів: правда чи ні?

В інтернеті зʼявився лист НБУ щодо щотижневої інформацію банків до НБУ про безготівкові платежі своїх клієнтів в Інтернеті за попередній тиждень. НБУ надав відповідь щодо цього листа: ці дані не стосуються персональних даних та перерахувань фізосіб

(ОНОВЛЕНО!) З 5 червня банки щотижня доповідатимуть НБУ про карткові операції своїх клієнтів: правда чи ні?

Щопонеділка до 16.00 банки мають надіслати до Нацбанку інформацію про безготівкові платежі своїх клієнтів в Інтернеті за попередній тиждень. Такі дані мають бути подані із зазначенням імені клієнта або назви суб'єкта господарювання, який здійснював відповідні платежі. Про це йдеться у Листі НБУ (№ 25-0005/38228 від 1 червня 2023 р.), який опинився у розпорядженні редакції «Мінфіну».

Як зазначається у документі, від банків регулятор чекає на інформацію з таких видів операцій:

  1. P2P-перекази (переведення коштів між фізособами);
  2. Поповнення/зняття готівки з карткових рахунків у касах або банкоматах;
  3. Оплати в Інтернеті
  4. Переказ коштів з картки на розрахунковий рахунок компанії або виплати на картки клієнтів з рахунку компанії.

Від редакції: З якою метою здійснюватиметься такий аналіз, у листі (на який вказує редакція "Мінфін") не йдеться, та які будуть наслідки, також наразі невідомо. Також у листі НБУ не вказано про розміри перерахувань, тобто це стосується операцій на будь-які суми.

 

UPD_13:20 ІНФОРМАЦІЯ ВІД НБУ

Нарешті на сторінці у Фейсбуці НБУ зʼявилась офіційна позиція. Так, інформація про те, що Національний банк України збиратиме дані про всі платежі фізичних осіб, не відповідає дійсності.

У листі НБУ (№ 25-0005/38228), який викликав резонанс у ЗМІ, не йдеться про фізичних осіб.

Запитувані дані не передбачають збору інформації, персональних даних фізичних осіб.

Національний банк з метою посилення нагляду з грудня 2022 року на періодичній основі отримує узагальнену інформацію від банків-еквайрів виключно щодо суб’єктів господарської діяльності, надавачів платіжних послуг – юридичних осіб, які користуються послугами банків з електронної комерції.

Національний банк надіслав банкам лист-нагадування № 25-0005/38228, мета якого – звернути увагу на необхідність своєчасного і коректного надання інформації згідно з вимогами, визначеними в попередніх листах. Саме цей уточнюючий лист Національного банку оприлюднив підсанкційний проросійський ресурс "Страна.юа" з провокаційно недостовірною його інтерпретацією.

Національний банк використовує зазначену інформацію виключно в наглядових цілях з метою посилення контролю за дотриманням банками вимог законодавства України.

Так, аналіз такої узагальненої інформації дав змогу Національному банку виявити проблематику використання послуг банків, у тому числі електронної комерції, з метою обслуговування тіньового ринку, зокрема обслуговування діяльності нелегального грального бізнесу.

Наразі Національний банк продовжує здійснення перевірок низки банків та небанківських фінансових установ, діяльність яких може містити ознаки порушення законодавства України у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та у сфері платіжного законодавства.

 

Джерело: Мінфін

Рубрика: Фінанси і банки/НБУ і банківська система

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «НБУ і банківська система»