• Посилання скопійовано

Нагляд за небанківськими фінансовими групами буде посилено

У Положенні, зокрема, буде визначено порядок ідентифікації, визнання та припинення визнання Національним банком небанківської фінансової групи

Нагляд за небанківськими фінансовими групами буде посилено

Національний банк пропонує до громадського обговорення проєкт Положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами (далі – Положення). 

Положення розроблено відповідно до вимог Законів України «Про Національний банк України» і «Про фінансові послуги та фінансові компанії». Вимоги Положення поширюються на контролерів та учасників небанківських фінансових груп, а також на осіб, які мають намір стати контролерами таких груп.

У Положенні, зокрема, визначено: 

  • порядок ідентифікації, визнання та припинення визнання Національним банком небанківської фінансової групи;
  • вимоги до відповідальної особи групи та порядок її погодження Національним банком;
  • вимоги до структури власності групи та систем корпоративного управління, внутрішнього контролю і управління ризиками;
  • вимоги щодо дотримання пруденційних вимог, складання та подання звітності і необхідної інформації Національному банку для здійснення нагляду;
  • уточнений склад та оновлені форми консолідованої та субконсолідованої звітності групи тощо.

Згідно з Положенням Національний банк має право вимагати від піднаглядних фінансових установ, учасників груп, відповідальних осіб та контролерів надання інформації для підтвердження або спростування інформації про існування групи, отриманої в межах нагляду, та вживати заходів для ідентифікації груп.

Для виконання своїх повноважень Національний банк, зокрема, звертається за потреби до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, органів державної влади та місцевого самоврядування, інших юридичних і фізичних осіб, іноземних органів нагляду.

За порушення вимог Положення Національний банк має право застосувати до групи та її учасників, а також відповідальних осіб заходи впливу відповідно до чинного законодавства. 

Положення набере чинності з 01 січня 2024 року, водночас для учасників ринку буде передбачено піврічний перехідний період для приведення своєї діяльності у відповідність до нових вимог до 01 липня 2024 року. 

Із набранням чинності Положенням втратить чинність постанова Правління НБУ від 02.12.2021 №128 «Про затвердження Положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами». 

Водночас процедури ідентифікації, визнання та припинення визнання груп, розпочаті до набрання чинності Положенням, будуть завершуватися з дотриманням вимог нормативно-правових актів Національного банку, які діяли на дату початку таких процедур.

Ознайомитися з матеріалами для обговорення можна за посиланнями: 

 Зауваження та пропозиції до проєкту приймаються до 11 грудня 2023 року на електронну адресу: NBFI.regulations@bank.gov.ua або на поштову адресу: вул. Інститутська, 9, м. Київ, 01601.

Джерело: Нацiональний банк України

Рубрика: Фінанси і банки/НБУ і банківська система

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «НБУ і банківська система»