Головна Усі новини Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист

На підприємстві тільки засновник виконує функції директора: що зі звітуванням з ЄСВ?

Харківські податківці розповіли, в якому випадку засновник може виконувати обов’язки директора без нарахування заробітної плати і відповідно без нарахування ЄСВ

Коментар до ІПК ДФС від 18.07.2019 р. №3334/ІПК/20-40-13-02-11

Чи може засновник виконувати функції директора?

Згідно зі ст. 65 ГКУ, управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.

Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.

Отже, зважаючи на це можна зробити висновок, що засновник, згідно з установчими документами, може як особисто здійснювати функції управління підприємством, так і через уповноважені ним органи.

Якщо, наприклад, в статуті передбачено, що за відсутності діяльності на підприємстві один із засновників (власників) може виконувати обов’язки керівника без нарахування йому заробітної плати, то така зарплата не нараховується, ЄСВ та інші податки за нього (через відсутність в нього доходу) не сплачуються.

Але незалежно від того, хто керуватиме поточною госпдіяльністю підприємства – засновник чи найманий керівник за договором (контрактом), до ЄДР вносяться дані про таку особу як про керівника підприємства та використовуються для ідентифікації юридичної особи, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах (ч. 4 ст. 10 Закону №755).

Отже, чинне законодавство надає власнику (власникам) підприємства право самостійно визначати характер відносин між підприємством та його керівником. Про це та про те, чи може керівник бути на громадських засадах ми вказували докладно у коментарі до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2019 р., справа №857/1476/19

 

Коли можна не подавати звіт з ЄСВ?

Відповідно до п. 11 р. 2 Порядку №435, якщо юридичні особи або фізичні особи – підприємці не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, Звіт за найманих працівників до органів доходів і зборів ними не подається.

Зважаючи на це, податківці у ІПК від 18.07.2019 р. №3334/ІПК/20-40-13-02-11 зазначають: якщо установчими документами передбачено, що на період тимчасового припинення діяльності підприємства функцію керівника виконує його засновник, однак при цьому не отримує за це винагороди (доходу), та у разі відсутності найманих працівників, то єдиний внесок не нараховується та Звіт не подається.

При цьому варто звернути увагу, що з такою особою повинні бути відсутні будь-які трудові договори. Тобто, якщо працівник, який одночасно є власником, виконував певну роботу на умовах трудового договору, укладеного відповідно до вимог ст. 2124 КЗпП, то йому повинна бути виплачена заробітна плата (згідно з трудовим договором (контрактом)). При цьому її розмір не може бути меншим за мінімальний, установлений законодавством. І відповідно на суми такого доходу повинен бути нарахований єдиний внесок (зі звітуванням за формою Додатку 4).

Таким чином, з консультації податківців можна зробити висновок, що для уникнення обов’язку нараховувати ЗП (а отже і ЄСВ), у разі тимчасового припинення діяльності підприємства, директор (як працівник) повинен бути звільнений, а в установчих документах повинно бути зазначено, що на час відсутності директора його обов’язки виконує засновник на безоплатній основі.

***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї новини можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / ЄСВ, соціальний захист
Теги:
Статутний капітал , Єдиний соціальний внесок , Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?