Головна Усі новини Право і відповідальність Контролюючі органи і перевірки

Скільки коштуватиме при перевірках ненарахування індексації зарплати

За кожного працівника без індексації доведеться сплатити 10 мінімальних зарплат (на сьогодні – 41730 грн) та адмінштраф – від 510 до 1700 грн

Держпраці у Луганській області нагадує, що індексація доходів населення є складовою заробітної плати, тому її невиплата вважається порушенням законодавства про працю.

Індексація грошових доходів населення – це законодавчо встановлений механізм підвищення грошових доходів населення, який дозволяє частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Звертаємо увагу, що відповідно до ст. 18 Закону України від 05.10.2000 р. №2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі – Закон №2017) індексація доходів населення є державною соціальною гарантією.

Заробітна плата підлягає індексації відповідно до ч. 5 ст. 95 КЗпП та ст. 33 3акону України від 24.03.1995 р. №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон №108).

Відповідно до п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078, оплата праці, у т. ч. працюючим пенсіонерам, індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Статтею 4 Закону України від 03.07.1991 р. №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103%.

Індексацію зобов’язані проводити всі роботодавці незалежно від форми власності (ст. 19 Закону №2017).

Норми та гарантії в оплаті праці, встановлені КЗпП та ч. 1 ст. 12 Закону №108, є мінімальними державними гарантіями в оплаті праці. До них належить й індексація заробітної плати. Невиконання роботодавцем обов’язку щодо індексації заробітної плати є недотриманням мінімальних гарантій в оплаті праці.

Юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, згідно зі ст. 265 КЗпП несуть фінансову відповідальність у розмірі: 10 мінімальних заробітних плат (на сьогодні – 41730 грн) за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці за кожного працівника, стосовного якого допущено порушення. Фінансові санкції до роботодавця за ненарахування індексації застосовують органи Держпраці.

За ненарахування, несвоєчасне проведення, проведення з порушенням Порядку індексації зарплати передбачена адміністративна відповідальність за ст. 41 КУпАП. Органи Держпраці складають протоколи про таке правопорушення (ст. 255 КУпАП). Розглядаються ці справи виключно судом (ст. 221 КУпАП).

Адміністративне стягнення за таке порушення законодавства становить:

  • від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі – НМДГ) – від 510 до 1700 грн (ч. 1 ст. 41 КУпАП);
  • від 100 до 300 НМДГ – від 1700 до 5100 грн – за скоєні особою повторно протягом року порушення після притягнення до адміністративної відповідальності або стосовно неповнолітнього працівника, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює, що виховують дитину до 14 років або дитину з інвалідністю (ч. 2 ст. 41 КУпАП).

Відповідні штрафи накладаються на посадових осіб підприємства (як правило, на директора, головного бухгалтера) або на роботодавця-підприємця.

***

Читайте також:

Джерело
Держпраці у Луганській області
Рубрика:
Право і відповідальність / Контролюючі органи і перевірки
Теги:
Заробітна плата , Індексація , Перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 7

Новини по темі

Консультації по темі