• Посилання скопійовано

За несвоєчасну сплату податків незалежно від причин ДПС може штрафувати: судова практика

За позицією ВС, сплата позивачем податкового боргу, яка відбулася з порушенням строків із незалежних від нього причин та за відсутності його вини, не може бути підставою для звільнення позивача від відповідальності

За несвоєчасну сплату податків незалежно від причин ДПС може штрафувати: судова практика

Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду підтримано висновки суду апеляційної інстанції та позицію Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у справі №280/1006/21 про те, що порушення строків сплати грошових зобов'язань із незалежних від платника податків причин не можуть бути підставою для звільнення позивача від відповідальності за несвоєчасну сплату податків.

Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем не надано доказів своєчасного та у повному обсязі сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість та/або погашення податкового боргу з цього податку за спірний період, що обґрунтовано свідчить про наявність підстав у контролюючого органу для застосування штрафних санкцій, визначених ст. 126 ПКУ.

Також встановлено, що позивач не мав об'єктивної можливості та правових підстав своєчасно сплатити грошові зобов'язання з податку на додану вартість за наявності заборгованості з виплати заробітної плати перед найманими працівниками, оскільки відповідно до вищенаведених приписів законодавства України сплата податкових платежів може здійснюватися лише після погашення у повному обсязі існуючої заборгованості з виплати заробітної плати.

Верховний Суд зауважив, що позивач не заперечує факту несвоєчасної сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість у вищезазначеному розмірі, однак вказує, що несвоєчасна сплата податкового зобов'язання зумовлена об'єктивними обставинами, які не залежать від його волі.

Колегія суддів Верховного Суду зазначила, що приписами ст. 126 ПКУ не передбачено умов, за яких несвоєчасна сплата податкових зобов'язань може вважатися такою, що відбулася з поважних причин. Навпаки, нормами ПКУ передбачено обов'язок платника своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати податкові зобов'язання незалежно від будь-яких обставин, а у випадку невиконання такого обов'язку контролюючий орган зобов'язаний застосувати до платника відповідні фінансові санкції.

З урахуванням встановлених судом апеляційної інстанції обставин, Касаційний адміністративний суд резюмує, що сплата позивачем податкового боргу, яка відбулася з порушенням строків сплати грошових зобов'язань згідно з доводами позивача з незалежних від нього причин та за відсутності його вини не можуть бути підставою для звільнення позивача від відповідальності, а тому підстави для визнання оскаржуваного рішення протиправним відсутні.

Отже, постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15.02.2023 у справі №280/1006/21 касаційну скаргу платника податків залишено без задоволення, постанову суду апеляційної інстанції від 27.10.2021, якою відмовлено в задоволені позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення на загальну суму 36,12 млн грн, – залишено без змін. 

Джерело: ДПСУ

Рубрика: Право і відповідальність/Судова практика

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Судова практика»