• Посилання скопійовано

«Сплячі» ФОП або як не платити ЄСВ: аналіз Закону №592

У разі відсутності прибутку самозайняті особи (ФОП, фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, члени фермерського господарства), які перебувають на загальній системі оподаткування, зможуть не сплачувати за себе ЄСВ. Як це буде, розповімо в цій статті

«Сплячі» ФОП або як не платити ЄСВ: аналіз Закону №592

2 червня офіційно опубліковано Закон №592-ІХ. Він набере чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Про це ми вже писали тут.

Тепер розглянемо цей Закон докладніше. І почнемо з найцікавішого – вирішення проблеми зі «сплячими» самозайнятими фізособами. 

 

«Сплячі» ФОП та решта «загальників» – прийшов ваш час!

Старі борги списуємо

Зрозуміло, що ФОП та фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, які насправді такої діяльності не здійснювали і прибутків не мали, накопичили великі борги зі сплати ЄСВ.  І ось чи не вперше держава пішла їм назустріч!

Та спочатку слід визначитись із датою, коли почнеться процедура списання.

Закон №592 привязує цю процедуру до дати набрання чинності таким Законом. Але з цим, як ми зазначили вище, не все так просто.

Як зазначено в Перехідних положеннях, взагалі-то Закон набирає чинності з 1 січня 2021 р. Та крім п. 5 цього Закону, який працює з 03.06.2020 р. І ось він-то встановлює, зокрема, процедуру такого списання.
То на яку ж дату орієнтуватися?

Якщо орієнтуватися на 03.06.2020 р., то розпочинати таку процедуру треба вже зараз. На все про все у «загальників» буде 3 місяці. Але списати таким чином можна буде борги, які виникли до 03.06.2020 р. А скасування обов’язку сплати ЄСВ такими «сплячими загальниками» розпочнеться з 01.01.2021 р. (про що ми розповімо далі).

Тобто, між цими нормами є перерва трохи більше ніж в півроку. І що, ЄСВ за цей період доведеться заплатити?

Логічніше було б списувати борги станом на 1 січня, і з цієї ж дати припинити обов’язок сплати ЄСВ «сплячими загальниками» надалі. Але пункт, який дає право на списання боргів, діє з 03.06.2020 р.

І офіційних роз’яснень, як податківці тлумачитимуть ці норми, наразі немає. Ми звернулися до Інформаційно-довідковий департаменту (контакт-центру) ДПСУ, але там нам відповіли, що наразі остаточно дата початку цієї процедури не визначена. Тобто, так, проблема є, і яку точку зору прийме ДПСУ, зараз ще невідомо.

Тому ми далі даємо хронометраж, спираючись на дату 03.06.2020 р., залишаючи за собою право внести зміни, якщо з’являться протилежні роз’яснення від податківців.

Самим «загальникам» радимо не поспішати: адже якщо зараз подати заяву про припинення діяльності, а податківці вирішать, що процедура почнеться з 1 січня, вже нічого не виправиш і ЄСВ доведеться сплатити. Сподіваємось, що офіційні роз’яснення від ДПСУ з’являться найближчим часом. Ми за цим уважно слідкуємо і як тільки вони будуть, ми про це обов’язково повідомимо!

***

Увага! Підлягають списанню несплачені станом на 03.06.2020 р.  суми недоїмки, нараховані ФОП на загальній системі оподаткування та фізособам, які здійснюють незалежну професійну діяльність, за період з 1 січня 2017 року по 3 червня 2020 р., а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО.
ФОП-«єдинники» такою «акцією» скористатися не зможуть.

 

Що треба зробити, щоб списати борги?

1) Закритися в період з 03.06.2020 р. по 31.08.2020  р. 

ФОП подають заяву про припинення підприємницької діяльності держреєстратору.

Фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, подають заяву про зняття з обліку в ДПІ за місцем обліку.

2) Відзвітувати з ЄСВ

Якщо ви так глибоко «спали», що навіть звітність з ЄСВ не подавали – саме час це порушення виправити. Принаймні, за періоди 2017-2020 рр. – подання такої звітності ДПС це обов'язкова умова для списання недоплат за ці періоди. 

При цьому робиться зауваження: штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені л. 7 ч. 11 ст. 25  Закону про ЄСВ, за наведених умов не застосовуються. Тобто, за подання Звітів з ЄСВ із запізненням – не штрафуватимуть!

Якщо ж всю звітність за 2017-2020 рр. було подано – наново подавати її не треба. 

І не забувайте про «ліквідаційний» Звіт з ЄСВ! Його подають до органу ДПС:

 • ФОП – протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності;
 • фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, – протягом 30 календарних днів з дня подання заяви до органу ДПС про зняття з обліку платника єдиного внеску.

Після виконання двох зазначених умов податківці проводять камеральну перевірку (в них на це 15 календарних днів) і приймають рішення, списувати борги чи ні. 

Випадки, коли ДПС може відмовити у списання боргів з ЄСВ: 

 1. платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року по 3 червня 2020 року;
 2. суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому Законом про ЄСВ. Якщо вони були сплачені частково, то податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася не сплаченою.

А ось якщо доходу (прибутку) у вас не було, але ЄСВ ви вправно (може, і за допомогою суду, але) платили – вже нічого не поробиш. Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не підлягають поверненню.

Втішатися залишається лише наявністю страхового стажу. Адже в тих, хто ЄСВ за себе не платив (і за нього не платили, наприклад, роботодавці), страхового стажу за ці роки не буде. 

 

Якщо прибутку немає – немає і ЄСВ

З 1 січня 2021 року самозайняті особи (ФОП, фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, члени фермерського господарства), які перебувать на загальній системі оподаткування, зможуть не сплачувати за себе ЄСВ в разі відсутності прибутку.

Тобто, якщо платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. 

Отже, якщо в певному місяці (або навіть і у році) оподаткованого ПДФО та ВЗ чистого доходу в самозайнятої особи не було, то вона має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже, і не платити ЄСВ за такий період. 

Проте слід пам'ятати про правило – немає сплати ЄСВ, немає і страхового стажу за цей період! 

 

Якщо фізособа пропала в зоні АТО

Ці зміни з 03.06.2020 р. стосуються фізосіб – платників ЄСВ, якщо вони не є роботодавцями:

 • ФОП (як «загальників», так і «єдинників»);
 • фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність (а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності);
 • членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;
 • фізосіб, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Йдеться про ситуацію, коли вони мають проблеми зі сплатою ЄСВ через незаконне позбавлення волі в районах проведення АТО та/або ООС та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Отже, якщо такі проблеми виникли: 

 1. фізособа (із зазначених вище категорій) звільняється від виконання обов’язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ. А це і подання звітності, і сплата ЄСВ;
 2. звільнення від обов’язків передбачено на весь період незаконного позбавлення волі. Але цей факт підтверджується даними державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України;
 3. якщо після незаконного позбавлення волі фізособа лікується (проходить реабілітацію) – то звільнення від обов’язків поширюватиметься і на цей період. Термін перебування на лікуванні (реабілітації) підтверджується відповідною довідкою (випискою) установи, в якій проводилося лікування (реабілітація) такої особи; 
 4. заяву можна подати протягом 90 днів після його звільнення або закінчення лікування (реабілітації). Найцікавіше, що, як передбачається, подати таку заяву може як сама фізособа, так і член її сім’ї.  Проте докладного порядку подання такої заяви (та її форми) наразі немає. Можливо, він з’явиться пізніше.

 

Що ще зміниться  з 01.01.2021 року?

Пенсіонери та інваліди, які не сплачують ЄСВ

Звільнятимуться від сплати ЄСВ за себе не лише ФОП і члени фермерського господарства, а й фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність – якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. 

Проте насправді йдеться лише про тих фізосіб, які здійснюють незалежну профдіяльність і одночасно мають статус ФОП

Увага! З  1 січня 2021 р., якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується ДПС як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. 

Отже, маємо новий вид застрахованої особи (і одночасно платника ЄСВ) – такий собі ФОП-«незалежник». І якщо такий ФОП-«незалежник» отримує пенсію або соцдопомогу, то він ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити – за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У звичайної фізособи, яка здійснює незалежну профдіяльність, і статусу ФОП не має, такої пільги не буде! 

 

Самозайняті особи, які працюють, не платитимуть ЄСВ

Якщо ФОП (як "загальники", так й "єдинники") або фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, одночасно перебуватимуть у трудових відносинах, то вони зможуть не платити ЄСВ за себе. 

Увага! З 1 січня 2021 р. ФОП або фізособа, яка здійснює незалежну профдіяльність, які перебувають у трудових відносинах, мають право не платити ЄСВ за себе. За умови, що їх роботодавець сплатив за них ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Якщо роботодавець сплатив ЄСВ, але менше мінімального страхового внеску, то такі самозайняті особи ЄСВ платитимуть. Проте менше ніж звичайно. 

Такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Тобто в такому випадку самозайнята особа зможе доплатити за себе лише різницю до мінімального страхового внеску (а може сплатити і більше, проте не більше максимального страхового внеску). Нагадаємо, що для мінімального ЄСВ базою нарахування є 1 мінімальна зарплата, а для  максимального – від 15 мінімальних зарплат. 

 

Податківці уважно стежитимуть

Щоб скористатися зазначеними вище пільгами, фізособам треба відповідати певним  умовам. Ці умови перевірятимуть органи ДПС. 

З 1 січня 2021 р. податковим органам з метою перевірки правильності нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати ЄСВ надається доступ до персоніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески.

Проте надаватися такий доступ буде у порядку, затвердженому Мінфіном, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування. Тож на цей нормативний акт ми ще тільки чекаємо.

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Загальні положення

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Загальні положення»