• Посилання скопійовано

Податкова відпустка ФОПів-«єдинників»: чи надається під час війни?

Хто з ФОПів-«єдинників» має право на податкову відпустку? На який термін надається відпустка? Чи є сенс її оформлювати під час війни? Які наслідки проведення госпдіяльності протягом відпустки? Що зі сплатою ЄСВ під час відпустки?

Податкова відпустка ФОПів-«єдинників»: чи надається під час війни?

Нагадаємо, що пунктом 295.5 ПКУ  передбачено надання податкової відпустки підприємцям І та ІІ груп ЄП, які не мають найманих працівників. Під податковою відпусткою мається на увазі несплата ЄП за один календарний місяць. 

При цьому така відпустка не поширюється на: 

1) фізосіб-«єдинників» ІІІ та ІV груп. Хоча слід зауважити, що ФОП ІІІ групи платить ЄП як відсоток від доходу, отриманого за звітний період. Тому якщо підприємець на ІІІ групі ЄП перебуває у відпустці або хворіє та не отримує дохід, відповідно у нього за такий період дохід не виникатиме. Відповідно єдиний податок дорівнюватиме нулю;

2) фізосіб-«єдинників» І та ІІ груп ЄП, які мають найманих працівників. Адже вважається, що під час відпустки самого підприємця його діяльність не зупиняється, а провадиться найманими працівниками, та відповідно за цей час він отримує дохід. А от якщо звільнити всіх працівників за місяць до відпустки, податківці вже не зможуть відмовити у наданні такої відпустки. 

Наголосимо ще раз, що під час війни це право на відпустку теж існує і зберігається, його ніхто не скасував. Інша справа, чи є в ній сенс під час війни, доки діють тимчасові норми? Є, адже пільги зі сплати ЄП не будуть вічними. 

На дату написання цієї статті ще діють пільги щодо несплати єдиного податку платниками І та ІІ груп. Але вже з 1 серпня 2023 року ці пільги скасують шляхом внесення змін до ПКУ законопроєктом №8401. Докладно про це ми повідомимо вже після появи підписаного Президентом закону. 

Тож, наприклад, аби не сплачувати ЄП у серпні або у вересні тощо, ФОПам-“єдинникам” І та ІІ груп можна піти у відпустку.

 

На який термін надається відпустка

Згідно з п. 295.5 ПКУ підприємці І та ІІ груп (без найманих працівників!) звільняються від сплати єдиного податку на час відпустки протягом одного календарного місяця на рік. Звертаємо увагу, що  в ПКУ йдеться про календарний місяць відпустки, тобто з 1-го по 31-е (30-е, 29-е чи 28-е) число.  

Тобто відпустка надається один раз на рік у разі перебування у ній протягом повного місяця. Якщо зазначити у заяві неповний місяць, то таку заяву буде відхилено, й відповідно єдиний податок за такий місяць потрібно буде сплатити обов’язково.

І ще. Поділити цю відпустку, як бачимо, не можна, а от перенести на майбутній період – цілком. Податківці радять, що фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, яка не використовує працю найманих осіб, може відкликати заяву щодо періоду щорічної відпустки до її початку та скористатися правом на неї, подавши заяву, у майбутньому. 

 

Коли ФОП-"єдинник" втрачає право на податкову відпустку

Ґрунтуючись на нормі п. 295.5 ПКУ, податківці при перевірці перевірятимуть, чи здійснювали підприємці І та ІІ груп підприємницьку діяльність під час відпустки. 

Якщо під час відпустки є факти виконання робіт або надання послуг, підтверджені документально актами, товарними чеками, то підприємці можуть втратити право на звільнення від сплати єдиного податку протягом усієї раніше оформленої відпустки. Відповідно за цей час потрібно буде сплатити штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку у розмірі 50% від суми до сплати. 

Податківці підкреслили, що вся сума доходу, отриманого під час відпустки або хвороби фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку, в готівковій та безготівковій, матеріальній або нематеріальній формі відображається в обліку доходів, який ведеться у довільній формі, та декларації платника єдиного податку.

 

Як оформити відпустку

Підприємець повинен подати до органу ДПС заяву в довільній формі, вказавши в ній період відпустки (пп. 298.3.2 ПКУ). На жаль, досі не розроблено форму цієї заяви, і відповідно подати її в електронному вигляді неможливо. 

Терміну для подання такої заяви нормами ПКУ також не встановлено. Але податківці у роз’ясненні підкатегорії 107.12 "ЗІР" рекомендують подавати до початку відпустки.

ЗРАЗОК 1 (завантажити)

До початку ж відпустки варто подавати і заяву (в довільній формі) про відкликання заяви про відпустку. 

ЗРАЗОК 2 (завантажити)

 

Яка доля ЄСВ на період відпустки

Закон про ЄСВ не містить норми про звільнення підприємців – платників єдиного податку від сплати ЄСВ на період перебування у відпустці. 

Проте ФОПи-«єдинники», так само, як ФОПи на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства, звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців (п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ). 

Відповідно до Закону про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Це також не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ у декларації з метою отримання страхового стажу.

Тож виходить, що всі ФОПи мають право не сплачувати ЄСВ з березня 2022 року. Але якщо є бажання не втрачати страховий стаж, це можна зробити.

І, звісно, якщо ви вирішили платити ЄСВ, то перед тим, як піти у відпустку, потрібно не забути сплатити ЄСВ до бюджету, якщо строк його сплати припадає на час відпустки. Нагадаємо, що нарахований ЄСВ за календарний квартал слід сплатити до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (п. 6 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати ЄСВ). 

Але підкреслимо, що з 1 серпня через прийняття законопроєкту №8401 можуть бути прибрані згадані вище пільги. Це в свою чергу вплине на обовʼязки "єдинника" щодо сплати ЄСВ.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ФОП на єдиному податку»