• Посилання скопійовано

З 1 серпня скасують спецгрупу ЄП, мораторій на окремі перевірки ДПС та воєнні податкові пільги: прийнято закон

ВРУ прийняла у ІІ читанні законопроєкт №8401. Набрання чинності відбудеться 1 серпня 2023 року. Тож з 1 серпня буде скасовано воєнні податкові пільги та спецгрупу ЄП. До того ж розпочнуться перевірки ДПС, але не для всіх

З 1 серпня скасують спецгрупу ЄП, мораторій на окремі перевірки ДПС та воєнні податкові пільги: прийнято закон

30 червня 2023 року ВРУ підтримала у другому читанні законопроєкт №8401 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану".

Про правки до законопроєкту до ІІ читання ми раніше розповідали туттут та тут.

Очікується, що набрання чинності Законом відбудеться з 1 серпня. Проте долю цього Закону ще має вирішити Президент.  Й тільки після появи остаточного, підписаного тексту можна буде дізнатися, як зміниться життя бізнесу з 1 серпня.

UPD 26/07/2023 В. Зеленський підписав Закон №3219 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану".

 

Що відомо наразі про зміни з 1 серпня?

Серед головних змін з 1 серпня, передбачених законопроєктом №8401 - скасування спецгрупи ЄП, початок перевірок ДПС, скасування пільг з ЄП та ЄСВ для ФОПів, а також застосування всіх видів штрафів.

Далі нагадаємо деякі подробиці, які навів раніше Д. Гетманцев.

Доля спецгрупи ЄП та наслідки її скасування. З 1 серпня 2023 р. скасовується 2% єдиний податок. Окремо щодо регулювання переходу з 2% ЄП законопроєкт передбачає:

 • платник 2% ЄП матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти;
 • без подання такої заяви, а також якщо в заяві платник не вкаже бажану систему, платник 2% ЄП автоматично переводитиметься на систему, на якій перебував до обрання 2% ЄП;
 • новостворені суб’єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали 2% ЄП, автоматично вважатимуться платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5%;
 • автоматичне відновлення прав і обов’язків платника ПДВ для тих суб’єктів, у кого реєстрацію платником ПДВ було призупинено;
 • надати платникам, які у 2023 р. перейшли з 2% ЄП на загальну систему, право перейти повторно у 2023 р. на спрощену систему за своїм вибором шляхом подання заяви. При цьому в разі подання заяви до 01.09.2023 р. такий платник вважатиметься платником ЄП з 01.08.2023 р.

Перевірки ДПС. Спочатку планували скасувати мораторій і для більшості платників податків встановити такі обмеження:

1) встановити мораторій на проведення:

 • усіх перевірок ФОПів 1 і 2 груп (крім тих, що проводяться через припинення господарської діяльності) – до 1 серпня 2024 року;
 • документальних або фактичних перевірок платників податків або об’єктів, що зареєстровані/розташовані на прифронтових територіях (у тому числі територіях можливих бойових дій);

2) обмежити проведення у 2023 - 2024 рр. планових перевірок такими виключними умовами:

– платник податків здійснює господарську діяльність, пов’язану з виготовленням/реалізацією підакцизної продукції, або є суб’єктом грального бізнесу чи фінансовою установою;

– або платник податків відповідає однієї з таких ознак ризику:

 • рівень сплати податку на прибуток або ПДВ нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку в середньому за відповідною галуззю; дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази;
 • інші операційні витрати перевищують 30 % загальних витрат операційної діяльності;
 • загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75% або більше суми загального доходу, задекларованого у такій декларації (за умови, що сума загального річного доходу від підприємництва становить не менше 10 млн грн);
 • заробітна плата, яка нарахована/виплачена податковим агентом, менша від середньої по регіону у відповідній галузі.

Увага! Середні показники для застосування цих критеріїв публікуватимуться на сайті ДПС.

Наразі ж, за повідомленням Железняка, знову переглянули ці норми й вирішили залишити мораторій для всіх платників, окрім виробників та реалізаторів підакцизної продукції, грального бізнесу СГ, які надають фінансові й платіжні послуги.

Інші зміни для фізосіб-«єдинників». Законопроєктом також передбачено:

 • «технічний борг» (який виник із 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року в електронному кабінеті) не враховувати під час визначення можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі;
 • зберегти право добровільної сплати ЄП і ЄСВ для прифронтових територій (у тому числі територій можливих бойових дій);
 • передбачити звільнення від фінансової відповідальності за порушення у сфері застосування РРО (крім як під час торгівлі підакцизними товарами), якщо вони були вчинені на прифронтових територіях (у тому числі територіях можливих бойових дій);
 • надати можливість ФОПам - платникам ЄП без ПДВ вказувати в розрахункових документах назви товарів (послуг) за спрощеною формою.

 

Нові деталі від Гетманцева

Після прийняття закону у пості в Телеграм-каналі Гетманцевим наведено зміни, передбачені законом. Далі наводимо їх.

Скасовується система 2% єдиного податку, врегульовуються відповідні перехідні положення на інші системи оподаткування.

 Мораторій на документальні перевірки залишається чинним, з урахуванням такого:

- дозволеними залишаються документальні позапланові перевірки за окремими підставами їх проведення;

- планові перевірки до кінця воєнного стану проводяться виключно щодо суб'єктів господарювання у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, у сфері грального бізнесу, та тих, які надають фінансові, платіжні послуги.

До кінця воєнного стану в разі, якщо платник сплатить донараховану за результатом перевірки суму податків чи ЄСВ протягом 30 днів - він звільняється від штрафів і пені, нарахованих на таку суму.

У період з 1 серпня 2023 р. і до кінця воєнного стану встановлюється мораторій на проведення документальних перевірок з питань сплати ЄСВ. Платники податків звільняються від відповідальності за порушення в сфері застосування РРО, вчинені у період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року, а також за порушення в сфері сплати ЄСВ, вчинені з початку воєнного стану й до 1 серпня 2023 р.

«Технічний борг» в електронному кабінеті не враховуватиметься під час визначення можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі.

Зберігається право добровільної сплати ЄП для прифронтових територій (у тому числі територій можливих бойових дій).

 Платники податків звільняються від фінансової відповідальності за порушення у сфері застосування РРО (окрім як під час торгівлі підакцизними товарами), якщо вони були вчиненні на прифронтових територіях (у тому числі на територіях можливих бойових дій).

 До платників податків на прифронтових територіях (у тому числі на територіях можливих бойових дій) не вживатимуться заходи з погашення податкового боргу.

ФОП-платникам ЄП без ПДВ надається можливість вказувати в розрахункових документах назви товарів (послуг) за спрощеною формою.

 

Подробиці від Мінфіну

Законопроект з 1 серпня 2023 року передбачає:

1) скасування можливості для ФОП та юридичних осіб бути платниками єдиного податку ІІІ групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2 % від суми доходу. Водночас платник матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви він автоматично переводитиметься на систему, на якій перебував до обрання спрощеної системи.

2) відновлення для ФОП платників єдиного податку І та ІІ груп обов’язку сплачувати єдиний податок, крім тих, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України;

3) відновлення проведення планових документальних перевірок виключно для платників податків, які:

 • здійснюють діяльність у сфері виробництва та/ або реалізації підакцизної продукції;
 • здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
 • надають фінансові, платіжні послуги

4) проведення позапланових документальних перевірок платників податку за виключним переліком, визначеним законом

5) відновити застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства; правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

Також з 1 жовтня 2023 року відновлюється застосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО (крім санкцій за порушення, що вчинені на окупованих територіях чи територіях бойових дій).

Водночас, встановлюється зменшений розмір штрафу штрафних санкцій (25% та 50% вартості товару замість 100% і 150% відповідно) за незастосування РРО/ПРРО, невидачу розрахункового документу або видачу розрахункового документа на неповну суму покупки, що застосовуються до ФОП – платників єдиного податку (до закінчення воєнного стану, але не довше ніж до 1 серпня 2025 року).

Також законопроектом передбачено, що у разі сплати платником податків протягом 30 днів сум податків і зборів, донарахованих за результатами документальних перевірок, штрафні санкції не застосовуватимуться, а пеня не нараховуватиметься.

***

Читайте також:

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Загальні положення»