• Посилання скопійовано

Доля платників ЄП за ставкою 2% після 1 серпня 2023 року

Скасування «спецгрупи» відбулося пізніше, ніж планувалося – не з 1 липня, а з 1 серпня 2023 року. Тож наслідки для всіх, хто залишає цю групу, доведеться аналізувати наново

Доля платників ЄП за ставкою 2% після 1 серпня 2023 року

Нагадаємо, що 30 червня 2023 року ВРУ прийняла у другому читанні законопроєкт №8401 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». 

13 липня новий Закон від 30.06.2023 № 3219-IX був підписаний Головою ВР і на час підготовки цього матеріалу направлений на підпис Президенту. Ми про це повідомляли тут

Закон № 3219 вносить зміни до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, яким було врегульовано особливу ставку ЄП 2%, та додає новий п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, яким врегульовано порядок переходу на стандартні правила: 

 • особлива ставка ЄП 2% та особливий порядок справляння ЄП діють з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не довше ніж до 1 серпня 2023 року. Оскільки воєнний стан у липні ще триватиме, то фактично ЄП за ставкою 2% справлятиметься з 1 квітня 2022 року до 31 липня 2023 року включно;
 • передбачено автоматичне повернення платників на попередню систему оподаткування з 1 серпня 2023 року – без подання будь-яких заяв;
 • для платників, які з дати держреєстрації одразу обрали ставку ЄП 2%, передбачено автоматичний перехід на стандартну ІІІ групу ЄП за ставкою 5% без ПДВ. 
 • Залишилося право відмови платників від ЄП за ставкою 2% з поданням заяви до кінця липня. Варіантів тут небагато – можна подати заяву про повернення на свою попередню систему або перейти на загальну систему, якщо до ЄП за ставкою 2% платник був на інших ставках ЄП.
 • Дозволено повторне повернення на спрощену систему протягом 2023 року. Для цього потрібно буде подати заяву у серпні, і можна буде стати стандартним платником ЄП заднім числом з 1 серпня.
 • Єдинникам потрібно буде протягом серпня подбати про те, щоб відповідати стандартним вимогам для платників єдиного податку, якщо вони під час застосування ставки 2% вийшли за ці рамки.
 • Обсяг річного доходу для цілей відповідності платників ЄП обраним групам у 2023 році рахуватиметься пропорційно до кількості місяців, протягом яких платник був на стандартних ставках ЄП.

 

Автоматичне повернення на попередню систему оподаткування

Тих платників ЄП за ставкою 2%, які залишатимуться такими на 31 липня 2023 року, з наступного дня 1 серпня буде автоматично переведено на ту систему оподаткування, яка у них була до переходу на ставку ЄП 2%. Жодних заяв для цього подавати не потрібно. Це передбачено п. 9-1.1 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ.

Інформацію про систему оподаткування платника податків можна отримати в розділі «Облікові дані платника» Електронного кабінету платника податків.

Таблиця 1

Як зміниться інформація в розділі «Облікові дані платника» Кабінету платника податків з 1 серпня 2023 року

Платники податків та показники розділу Кабінету «Облікові дані платника»

Було в період перебування на ЄП 2% до 1 серпня 2023 року

Стане після 1 серпня 2023 року

Платники ПДВ

Дані про реєстрацію платником ПДВ

Підстава анулювання – призупинено реєстрацію ПДВ для платників ЄП 3 групи 2% на період воєнного, надзвичайного стану 

Підстава анулювання – це поле повинно бути пустим

Платники податку на прибуток

Дані про реєстрацію платником єдиного податку

Дата переходу на спрощену систему оподаткування – фактична дата переходу на ЄП 2%.

Група – 3.

Ставка – 2

Дата переходу на спрощену систему оподаткування – фактична дата переходу на ЄП 2%.

Група – 3.

Ставка – 2.

Дата анулювання – 31.07.2023

Платники єдиного податку за іншими групами та ставками

Дані про реєстрацію платником єдиного податку

Дата переходу на спрощену систему оподаткування – фактична дата обрання або переходу на спрощену систему, яка була до переходу на ставку ЄП 2%.

Група – 3.

Ставка – 2

Дата переходу на спрощену систему оподаткування – фактична дата обрання або переходу на спрощену систему, яка була до переходу на ставку ЄП 2%

Група – 1, 2, 3 або 4 (та група, на якій був платник до переходу на ЄП 2%).

Ставка – ставки ЄП для 1 та 2 групи або 3% чи 5% для 3 групи, які застосовував платник до переходу на ставку ЄП 2%.

Дата залишається та сама, але змінюються група та ставка ЄП 

Новостворені платники, які були зареєстровані після 1 квітня 2022 року та застосовують ЄП за ставкою 2% з дати держреєстрації

Дані про реєстрацію платником єдиного податку

Дата обрання ЄП за ставкою 2%, яка збігається з датою держреєстрації.

Група – 3.

Ставка – 2

Дата обрання ЄП за ставкою 2%, яка збігається з датою держреєстрації.

Група – 3.

Ставка – 5.

Дата і 3 група ЄП залишаються ті самі, але ставка ЄП стає 5%

 

Якщо у платника немає альтернатив, крім повернення на свою попередню систему оподаткування або для нього «автоматичний» варіант прийнятний, йому не потрібно подавати будь-яких заяв, все відбудеться автоматично без його участі з 1 серпня 2023 року.

Тим, хто повернеться на загальну систему, потрібно буде підготуватися до зміни системи оподаткування. Що саме потрібно буде зробити – це тема для окремої аналітики, але однозначно можемо сказати, що бажано завершити операції з постачання або придбання товарів/послуг, які розпочаті до 31 липня 2023 року. У тих, хто повернеться на сплату ПДВ, роботи буде ще більше, і про це ми теж напишемо окремо.

Тим, хто повернеться на стандартні правила ЄП І, ІІ та ІІІ груп, потрібно буде протягом серпня, до 1 вересня, привести параметри своєї діяльності у відповідність до стандартних правил спрощеної системи. Правила сплати ЄП за ставкою 2% були ліберальнішими, ніж стандартні, і платникам дається місяць на адаптацію. Докладніше про це – в окремому розділі нижче.

Тим, хто після ЄП за ставкою 2% повертається на ЄП IV групи, нічого змінювати у своїй діяльності не потрібно. Перехідних операцій у них немає, вони з 1 серпня 2023 року просто починають сплачувати ЄП IV групи.

Проте у них вникає питання про те, як їм подати декларацію з ЄП IV групи, щоб визначити суми ЄП у 2023 році. Законом № 3219 це не врегульовано, а за загальними правилами декларацію з ЄП IV групи на весь 2023 рік потрібно було подати не пізніше 20 лютого 2023. Тепер неясно, як нарахувати суму ЄП на частину 2023 року з 1 серпня до кінця року, якщо у лютому декларація не подавалася. Чекаємо на роз’яснення податківців. 

Окрема тема – повернення платників на сплату ПДВ, і про неї ми розповімо в іншій аналітиці.

 

Відмова від ставки ЄП 2% за ініціативою платника

У пп. 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ законодавці залишили існуючий до цього механізм добровільної відмови платника від ставки ЄП 2%, для чого потрібно подавати заяву. Але на практиці залишилося дуже мало часу до 1 серпня 2023 року – до дати повного скасування ЄП за ставкою 2%, тому з 1 серпня так чи інакше всі платники втратять право на застосування ЄП за ставкою 2%.

За правилом пп. 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ до 31 липня включно платник може самостійно подати заяву про відмову від сплати ЄП за ставкою 2%, і з 1 серпня ця відмова набере чинності. Платник повернеться на ту систему оподаткування, на якій він перебував до обрання ЄП за ставкою 2%. Є виняток: якщо у заяві про відмову від ЄП за ставкою 2% платник податку зазначив про перехід на загальну систему, то його повернуть не на його попередню систему, а на загальну.

Але з 1 серпня ЄП за ставкою 2% буде скасовано автоматично, і в чому тоді сенс подання заяви?

Якщо не подавати заяву, то платник автоматично повернеться на свою попередню систему оподаткування: якщо був на ЄП – то він повернеться на ЄП, а якщо був на загальній системі – повернеться на загальну. Тут без варіантів.

А якщо подати заяву до кінця липня, то в ній можна буде обрати варіант повернення не на спрощену систему, а на загальну. Це може бути цікаво лише тим платникам, які до переходу на ЄП за ставкою 2% були на спрощеній системі, а тепер бажають повернутися не на спрощену, а на загальну (раптом у платника виникне таке бажання).

Таблиця 2

Автоматичний та самостійний перехід зі ставки ЄП за ставкою 2% на інші податки чи інші ставки ЄП

Вихідні дані: система оподаткування до переходу на ЄП за ставкою 2%

Дії платника податків до 31 липня 2023 включно

Результат: система оподаткування з 1 серпня 2023 року

Загальна система

Нічого не робити

Загальна система

Подати заяву про відмову 

Спрощена система І, ІІ, ІІІ групи 

Нічого не робити

Спрощена система І, ІІ, ІІІ групи

Подати заяву про відмову 

Подати заяву про відмову з позначкою про перехід на загальну систему

Загальна система

Спрощена система IV групи 

Нічого не робити

За логікою, має бути спрощена система IV групи, але наразі немає механізму декларування суми ЄП за період з серпня по грудень 2023 року

Подати заяву про відмову

Подати заяву про відмову з позначкою про перехід на загальну систему

Платник повернеться на загальну систему і буде на ній до кінця 2023 року, а з нового 2024 року зможе перейти на ЄП IV групи

 
 
Що треба зробити у перший місяць після повернення на стандартні правила ЄП І, ІІ та ІІІ груп

Відповідно до нового пп. 9-1.4.2 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ тим платникам, які автоматично або за заявою повернулися на ЄП І, ІІ та ІІІ груп, потрібно привести свою діяльність у відповідність до стандартних правил протягом серпня, до 1 вересня 2023 року (не включаючи цей день). Це також стосується і платників, які зареєструвалися після 1 квітня 2022 року та з дати держреєстрації перебувають на ЄП за ставкою 2% - адже вони автоматично переходять на стандартні правила ЄП ІІІ групи без ПДВ за ставкою 5%.

Цей строк законодавці сформулювали так: стандартні вимоги спрощеної системи «мають бути виконані до першого числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платник податку втратив право або самостійно відмовився від використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу». Втрата права або відмова від ставки ЄП 2% можлива тільки з початку нового місяця, і навіть цьому місяцю альтернативи немає – це серпень 2023 року. Тож з 1 серпня платники або автоматично втратять право на ЄП за ставкою 2%, або самостійно відмовляться від нього. Отже, втрата права на ЄП за ставкою 2% або відмова від нього відбувається в серпні, відповідно, вписатися в стандартні рамки спрощеної системи потрібно до 1 вересня 2023 року, тобто не пізніше 31 серпня.

Кількість найманих працівників обмежена для ФОПів – платників І та ІІ групи ЄП. ФОПам І групи не можна наймати персонал, ФОПам ІІ групи можна наймати не більше 10 працівників одночасно. Якщо ФОП був на І або на ІІ групі до обрання ЄП за ставкою 2% і зараз у нього працює більше працівників, ніж йому буде дозволено з 1 серпня, то протягом серпня він повинен звільнити «зайвих», щоб вписатися у вимоги п. 291.4 ПКУ. Це правило встановлене пп. 9-1.4.2 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ. 

Але як при цьому дотриматися трудового законодавства? Очевидно, що це буде розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП – адже у ФОПа змінюються правила найму персоналу, що можна вважати змінами в організації виробництва і праці. Разом з цим протягом дії воєнного стану діють норми ст. 49-2 КЗпП про те, що про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. У такому випадку виконати цю норму неможливо, тож нам потрібні роз’яснення Держпраці про те, як діяти саме у такому разі. Скоротити персонал без попередження за два місяці – означає порушити трудове законодавство, скоротити персонал через два місяці в жовтні 2023 року – означає порушити правила спрощеної системи і втратити право на ЄП.

Втім, якщо наймані працівники звільняться за власним бажанням, ця проблема у ФОПа не виникне.

Як варіант, можна скористатися механізмом зміни ставки на ІІІ групу ЄП, яка не має обмежень за кількістю працівників. Цей механізм ми розглянемо нижче.

Інші обмеження для спрощеної системи встановлені п. 291.5 ПКУ (І, ІІ та ІІІ групи ЄП) та п. 291.5-1 (IV група ЄП). Їх теж треба врахувати до 1 вересня 2023 року. Зокрема, якщо на ЄП за ставкою 2% платник провадив діяльність, яка заборонена п. 291.5 ПКУ, з 1 вересня від цієї діяльності потрібно відмовитися, а це означає:

 • потрібно закрити всю дебіторську заборгованість від покупців чи клієнтів, яка має надійти у грошовій формі за продані товари, роботи, послуги, щоб з 1 вересня вже не надходили грошові доходи від заборонених видів діяльності. Що робити платнику, якщо хтось з покупців/клієнтів таки надішле йому гроші за забороненими видами діяльності з 1 вересня – питання відкрите. Як варіант, негайно зробити повернення таких коштів;
 • за необхідності потрібно звільнити персонал, який був задіяний у цих видах діяльності і який неможливо задіяти в інших видах. Про проблему звільнення персоналу протягом одного місяця за ініціативою роботодавця ми вже розповіли вище.

 

Як залишитися на ЄП після 1 серпня, якщо платнику загрожує загальна система

Для платників, які вже були на загальній системі до переходу на ЄП за ставкою 2% і які хотіли б після 1 серпня не повертатись на загальну систему, передбачено особливий варіант (пп. 9-1.4.4 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). Для цього платнику потрібно відповідати критеріям І, ІІ та ІІІ групи платників ЄП у ст. 291 ПКУ без перехідного місячного періоду, про який ми розповіли у попередньому розділі.

Цей порядок стосується таких платників:

 • які протягом 2023 року були на ЄП за ставкою 2%, потім самі відмовились від нього і повернулись на загальну систему у період з 1 січня по 31 липня включно, і після дати відмови перебувають на загальній системі;
 • ФОПів (не юросіб!), які були на ЄП за ставкою 2%, потім зареєстрували припинення підприємницької діяльності у 2023 році і тепер знову хочуть відновити роботу на спрощеній системі.

Вони мають право повторно перейти або обрати спрощену систему оподаткування, в тому числі у разі повторної протягом 2023 року державної реєстрації ФОПа за загальною процедурою.

Якщо подати заяву про перехід або обрання спрощеної системи до 1 вересня 2023 року (тобто по 31 серпня включно), то СГ вважатиметься платником ЄП заднім числом, з 1 серпня 2023 року. При цьому в заяві можна обрати І, ІІ, ІІІ групу ЄП.

СГ, які на 1 серпня 2023 року зареєстровані платниками ПДВ, можуть обирати між двома ставками ЄП ІІІ групи:

 • або 3% з ПДВ;
 • або 5% з анулюванням реєстрації платником ПДВ.

СГ, які на 1 серпня 2023 року не є платниками ПДВ, можуть обрати тільки ставку 5% ЄП ІІІ групи. Потім вони можуть реєструватись платником ПДВ та переходити на ставку ЄП 3% за загальною процедурою.

Якщо платник не встигне подати таку заяву до 1 вересня, йому доведеться подавати заяву у загальні строки – до 15 вересня 2023 року включно (пп. 298.1.4 ПКУ), і тоді він стане платником ЄП з 1 жовтня 2023 року.

На жаль, ця процедура не підходить єдинникам IV групи, адже вони обирають цю групу не за заявою, а шляхом подання декларації з ЄП до 20 лютого поточного року.

Вище ми писали, що у І та ІІ групи ЄП є обмеження щодо кількості персоналу, і якщо станом на 1 серпня ФОП має повернутися на І чи ІІ групу і одночасно має «переліміт» найманих працівників, то виникає проблема, як їх законно звільнити. Щоб не звільняти працівників, можна перейти на ІІІ групу ЄП.

Щоб змінити групу ЄП з І чи ІІ на ІІІ, потрібно:

 1. самостійно відмовитися від ЄП за ставкою 2%, подавши заяву до 31 липня, і зазначити у цій заяві про перехід на загальну систему. Тоді ФОПа переведуть зі спрощеної системи на загальну; 
 2. з 1 серпня 2023 ФОП стає платником податків на загальній системі, щоб формально відповідати вимогам пп. 9-1.4.4 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ;
 3. після цього, але до 31 серпня включно, потрібно подати заяву про обрання ставки 5% ІІІ групи ЄП. Перед поданням заяви радимо пересвідчитися, що ФОПа перевели на загальну систему;
 4. в результаті такої заяви ФОП вважатиметься платником ЄП ІІІ групи з 1 серпня 2023 року, і йому не потрібно буде звільняти персонал.

Зважаючи на те, що цей механізм ще не відпрацьовано на практиці, рекомендуємо користуватись ним обережно і лише у разі крайньої необхідності, якщо у ФОПа справді є перевищення кількості персоналу і працівники не бажають звільнятися за власною ініціативою або ФОП сам не бажає скорочувати персонал.

 

Ліміти доходів для І, ІІ, ІІІ груп ЄП у 2023 році

По-перше, до ПКУ внесли конкретну норму про те, що дохід, отриманий у період перебування на ЄП за ставкою 2%, не включається до обсягу доходу для відповідної групи ЄП, встановленого п. 291.4 ПКУ (пп. 9-1.4.1 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). Тож тепер жодних сумнівів і спекуляцій – дохід, отриманий за безлімітними правилами, не враховується при розрахунку лімітованих річних доходів платників ЄП.

По-друге, законодавці урізали лімітовані доходи єдинників у 2023 році (пп. 9-1.4.3 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). У 2023 році річний дохід платників ЄП за період перебування на стандартних правилах спрощеної системи визначається пропорційно до кількості календарних місяців поточного календарного 2023 року, протягом яких платник ЄП не застосовував особливі правила ЄП за ставкою 2%. Проте ця норма все ж таки виписана недосконало. Мабуть, коли її писали, думали про те, що частину 2023 року платник ЄП застосовував ставку ЄП 2%, а іншу частину року перебуватиме на стандартних ставках ЄП. Тоді все логічно: для роботи за стандартними правилами беремо тільки ту частину річного ліміту, яка припадає на кількість «стандартних» місяців – див. таблицю 3.

Таблиця 3

Пропорційні ліміти річного доходу для груп платників ЄП, які з початку 2023 року були на ЄП за ставкою 2%

Група платників ЄП

Річний дохід, МЗП

Річний дохід у 2023 році (МЗП - 6700 грн)

У розрахунку на місяць

У розрахунку на 5 місяців з серпня по грудень 2023 року

І

167

1 118 900,00

93 241,67

466 208,33

ІІ

834

5 587 800,00

465 650,00

2 328 250,00

ІІІ

1167

7 818 900,00

651 575,00

3 257 875,00

А що робити новоствореним платникам ЄП, які реєструватимуться після 1 серпня 2023 року? Раніше ми ніколи не рахували доходи єдинників пропорційно до кількості місяців у першому чи в останньому році їх роботи на єдиному податку. Невже їм теж у 2023 році доведеться користуватись урізаними лімітами? Сподіваємося, що до цього не дійде, тому що п. 9-1.4 п. 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ регулює «справляння єдиного податку платників, які до 1 серпня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу». 

Також виникають питання для тих платників ЄП, які у 2023 році мали інші комбінації систем оподаткування, ніж з січня по липень на ЄП за ставкою 2% і з серпня по грудень на стандартних ставках ЄП (див. приклад і таблицю 4).

 

Приклади

Платник 1. З початку 2023 року був на загальній системі та не був платником ПДВ (річний обсяг операцій менше 1 млн грн). З 1 серпня він стає платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5%. Кількість місяців, протягом яких він не застосовував правила ЄП 2%, дорівнює 9: 4 місяці на загальній системі та 5 місяців на ІІІ групі ЄП за ставкою 5%. Він розраховує річний ліміт для ІІІ групи в розрахунку на 9 місяців.

Платник 2. З початку 2023 року був на ЄП ІІ групи. З 1 серпня він стає платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5%. Кількість місяців, протягом яких він не застосовував правила ЄП 2%, дорівнює 7: 2 місяці на ІІ групі ЄП та 5 місяців на ІІІ групі ЄП за ставкою 5%. Він розраховує річний ліміт для ІІІ групи в розрахунку на 7 місяців. На нашу думку, для розрахунку треба брати ліміт тієї групи, на якій платник перебуває після закінчення дії ставки ЄП 2%, тобто для ІІІ групи. За аналогією, коли ФОП переходить з «молодшої» групи до «старшої», він застосовує річний ліміт саме «старшої» групи. Наприклад, якби платник 2 у загальному порядку змінив групу ІІ на групу ІІІ, його ліміт річного доходу був би для групи ІІІ.

Платник 3. Зареєструвався 15 лютого і одразу обрав ставку ЄП 2%. З 1 серпня він автоматично стає платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5%. Січень враховується для визначення кількості місяців, протягом яких він не застосовував правила ЄП 2%, тож цей платник визначає річний ліміт доходу пропорційно 6 місяцям.

Таблиця 4

Кількість місяців для пропорційного розрахунку ліміту доходу для платників ЄП

Місяці 2023 року

Платник 1

Платник 2

Платник 3

Січень

Загальна система*, неплатник ПДВ

ЄП ІІ групи

 

Лютий

З 15 лютого зареєструвався та став платником ЄП 2%

Березень

З 1 березня перейшов на ЄП 2%

Квітень

Травень

З 1 травня перейшов на ЄП  2% 

Червень

Липень

Серпень

З 1 серпня за заявою, поданою у серпні, став платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5% 

З 1 серпня за заявою, поданою у серпні, став платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5%

З 1 серпня автоматично став платником ЄП ІІІ групи за ставкою 5%

Вересень

Жовтень

Листопад

Грудень

Кількість місяців для пропорційного розрахунку ліміту

9

січень - квітень, серпень - грудень

7

січень – лютий, серпень - грудень

6

січень, серпень – грудень

Сума ліміту річного доходу у 2023 році

651 575грн х 9 міс = 5 864 175 грн

651 575грн х 7 міс = 4 561 025 грн

651 575грн х 6 міс = 3 909 450 грн

Кількість місяців для пропорційного розрахунку ліміту за фіскального підходу

5

серпень - грудень

7

січень – лютий, серпень - грудень

5

серпень - грудень

* Для визначення того, чи не перевищив платник суму річного ліміту, потрібно враховувати у тому числі й дохід, отриманий на загальній системі у 2023 році до переходу на ЄП за ставкою 2%.

Ми показали на прикладі наше бачення порядку визначення річного ліміту доходу, якщо протягом 2023 року платник мав складну долю: зареєструвався як СГ чи змінював системи оподаткування.

Проте ДПСУ поки що не поспішає прокоментувати цю ситуацію. Не виключено, що податківці наполягатимуть, що для розрахунку ліміту беруться лише ті місяці 2023 року, коли платник є стандартним платником ЄП і не враховуються місяці, коли він перебував на ЄП за ставкою 2%, на загальній системі або не був зареєстрований як СГ. Проте як буде на практиці, побачимо із наступних роз’яснень. 

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ФОП на єдиному податку»