• Посилання скопійовано

Дослідження ринку праці під час воєнного стану

Представники сфери управління персоналом та інших сфер діяльності повідомили про позитивні зміни, які відбулися в їх компаніях у 2022 році, а саме: покращення та посилення корпоративної культури та збільшення рівня eNPS

Дослідження ринку праці під час воєнного стану

Європейська Бізнес Асоціація в партнерстві з Тетяною Пашкіною, експерткою з аналітики ринку праці провела дослідженні ринку праці, аби визначити основні тенденції під час воєнного стану, зміни щодо персоналу, заплановані зміни в контексті підвищення/скорочення зарплат на 2023, ефективність в умовах воєнного стану тощо. Результати дослідження ми розподілили на кілька блоків, тож нижче представляємо отримані результати. Також у дослідженні цільові групи було розподілено на HR та інших працівників – аби зрозуміти чи різняться результати.

Так, серед змін щодо персоналу, які відбулись у 2022 році, фахівці управління персоналом відмітили, що у 2022 році в їх компаніях відбулися такі основні:

 • 50% респондентів повідомили про підвищення рівня заробітної плати
 • 39% учасників повідомили про замороження бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу
 • 26% учасників проінформували про збільшення функціоналу та найм нових працівників
 • 21% повідомили про скорочення персоналу
 • 11% проінформували про замороження бонусів та преміальних виплат
 • 7% повідомили про зменшення рівня заробітної плати

Представники інших сфер діяльності також констатували, що в їх компаніях відбулося підвищення рівня заробітної плати (37%) та замороження бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу (43%). 34% респондентів  написали, що в їх компаніях відбулося скорочення персоналу, але 32% респондентів повідомили, що в компаніях збільшився функціонал та відбувся найм нових працівників. Майже 20% опитаних вказали на замороження бонусів та премій і лише 6% зазначили зменшення зарплат як основну зміну в компанії.

 

Допомога працівникам у 2022

Більшість опитаних зазначили (HR та інших сфер), що їх компанія так чи інакше допомагала працівникам у 2022 році. Так, представники HR підтвердили, що компанія в повному обсязі виплачувала заробітну плату (таких 89% респондентів), виплачувала бонуси і премії (78%) та забезпечували психологічну підтримку працівників (65%). Також компанія оплачувала працівникам проживання у іншому місті\країні (39% опитаних зазначили про це), компенсувала частину витрат на оренду житла (38%), організовувала освітні курси та програми. Серед іншої допомоги було відмічено, що компанія сплачувала податки працівників, які проживають за кордоном та відкрила працівникам міжнародні програми медичного страхування.

Працівники не зі сфери HR мали схожі відповіді. До прикладу, 94% респондентів зазначили, що компанія виплачувала зарплату в повному обсязі, 74% – виплачувала бонуси і премії, 42% – оплачувала проживання в іншому місті, 36% – компенсувала частину витрат на оренду житла тощо.

 

Позитивні зміни, які відбулись у компаніях у 2022 році

Представники сфери управління персоналом та інших сфер діяльності повідомили про позитивні зміни, які відбулися в їх компаніях у 2022 році, а саме: покращення та посилення корпоративної культури та збільшення рівня eNPS, покращення рівня внутрішньої комунікації, збільшення рівня турботи про працівників, підвищення стійкості та гнучкості бізнесу, відбулося відкриття підрозділів у західних областях України та масштабування бізнесу за кордон, працівники почали спілкуватись виключно українською мовою, ще більше об’єднання та згуртованість команд, зростання рівня залученості, збільшення експорту послуг, оптимізація робочих процесів, створення нових напрямів діяльності. Також відбувся перехід від підпорядкування росії до підпорядкування Європейському регіону та/або відбулося повне  виведення бізнесу з рф. Деякі компанії заснували фонд для підтримки працівників, які потребують фінансової допомоги (втрата, руйнація житла, травма). 

Також 60% учасників дослідження зауважили, що в їх компаніях є можливість працювати дистанційно, проте не для всіх категорій працівників, 35% респондентів написали, що дистанційна робота можлива для всіх працівників, і лише 5% учасників написали, що в їх компаніях немає можливості працювати дистанційно.

 

Які ж зміни в контексті роботи з персоналом заплановані у бізнесу на 2023 рік

HR учасники дослідження відмітили, що в компаніях заплановані такі зміни у 2023 році:

 • збільшення рівня заробітної плати;
 • вихід на інші ринки та пошук нових партнерів;
 • збільшення бюджетів на навчання та розвиток;
 • збільшення кількості працівників;
 • перерозподіл функції працівників у бік мультифункціональності зі зниженням кількості необхідних спеціалістів.

 

Працівники за кордоном

44% респондентів, які працюють у сфері управління персоналом повідомили, що кількість працівників, які наразі працюють та проживають за кордоном, не перевищує 5%, 15% зазначили про кількість від 5 до 10%, 14% вказали на цифру в 10-15%, 19% повідомили, що ця цифра більше 15%. Також важливо зазначити, що 15% респондентів написали, що всі працівники компанії наразі проживають і працюють в Україні.

Щодо відповідей працівників інших сфер: 27% опитаних зазначили, що кількість працівників, які наразі працюють і проживають за кордоном, не перевищує 5%, ще 27% вказали на цифру від 5 до 10%, 13% говорять про цифру від 10 до 15%, 17% вказують на цифру більше 15%. Водночас 22% опитаних говорять, що всі працівники компанії працюють в Україні.

Серед популярних країн, де проживають працівники компаній, було названо такі країни: Польща, Німеччина, Хорватія, Чехія, Румунія, Великобританія, Іспанія, Нідерланди, Словенія, Австрія, Норвегія, Бельгія, США, Швейцарія.

 

Плани щодо відкриття нових вакансій, чисельності штату, підвищення рівня заробітної плати

Більше 60% учасників дослідження повідомили, що в їх компаніях планується найм персоналу і відкриватимуться вакансії. Також більше 75% учасників написали, що в їх компаніях не планується скорочення персоналу. У тих компаніях, де, можливо, відбудеться скорочення персоналу, відсоток скорочень варіюється від 5 до 10%.

90% учасників дослідження підтвердили, що в їх компаніях у 2023 році заплановано підвищення рівня заробітної плати. Важливо зазначити, що 33% HR спеціалістів зауважили , що в їх компаніях планується збільшення рівня заробітної плати на 15 – 20% (58% вказали на підвищення від 5 до 15%).

 

Ефективність, зміна роботи та нові навички

Ми також поцікавились, як працівники оцінюють ефективність та рівень працездатності в умовах воєнного стану. Так, 37% HR спеціалістів зазначили, що рівень їх ефективності не змінився в умовах воєнного стану, і 16% вважають, що почали працювати краще. Проте 27% зазначили, що перебувають у стані вигорання, та 4% зазначили, що почали працювати гірше. Цікаво, що представники інших сфер діяльності мають дещо інші результати: 24% вказали, що рівень їх ефективності не змінився в умовах воєнного стану, 31% зазначили, що почали працювати краще, але водночас такий самий відсоток спеціалістів вказали, що перебувають у стані вигорання, і 8% спеціалістів почали працювати гірше. 

Проте 73% представників сфери HR та 65% представників інших сфер діяльності не планують змінювати роботу на цьому етапі. 

Серед здобутих навичок у 2022 році (які будуть потрібні у 2023 - 2024 рр.) представники сфери HR зробили акцент на такі навички, як: кризовий менеджмент та управління змінами, стресостійкість та антикрихкість, гнучкість та адаптивність, вміння працювати дистанційно, згуртованість, вміння радіти кожному дню, емоційний інтелект, швидке прийняття рішень, вміння працювати в умовах невизначеності, критичне мислення, вміння швидко навчатися та вміння допомагати тим, хто поряд (перша медична і психологічна допомога), креативність, психологічна стійкість, командна робота,  наполегливість, співпраця з іншими колегами чи партнерами, готовність перенавчатися, цілеспрямованість, сміливість, вміння брати на себе відповідальність, проактивність, тайм-менеджмент, толерантність, крос-культурна комунікація, фокус на глобалізацію, відновлення внутрішнього ресурсу.

Представники інших сфер діяльності додатково робили акцент на умінні виживати в умовах війни, байдужості та нейтральності, мультизадачності та відповідальному лідерстві.

 

Довідково:

Дослідження тривало у період з 8 по 19 лютого 2023 року. Участь у дослідженні була анонімною. У дослідженні взяв участь 121 спеціаліст: 70 фахівців з управління персоналом (46% керівники департаменту, 26% менеджери середньої ланки, 24% топ менеджмент, 4% молодший персонал) та 51 фахівець з іншої сфери (35% менеджери середньої ланки, 34% топ менеджмент, 27% керівники департаменту, 4% молодший персонал).

Більше 60% учасників цього дослідження представлять міжнародний бізнес. 47% компаній є представниками великого бізнесу, 45% середнього бізнесу та 8% малого бізнесу.

Найбільша кількість учасників дослідження представляють фармацевтичний сектор, спеціалізовані консультаційні послуги (юридичні, аудиторські, маркетингові, рекрутингові тощо), виробництво продуктів харчування, виробництво товарів масового вжитку нехарчового призначення, оптова/роздрібна торгівля та фінансові послуги (страхові, банківські, цінні папери).

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»