Головна Усі новини Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Оплата за послуги через LiqPay, Portmone, Easy Pay – без РРО

Податківці надали відповідь на питання, чи застосовувати РРО у разі приймання оплати за інформаційно-консультаційні послуги через системи LiqPay, Portmone, Easy Pay

Суть ситуації, що послужила приводом для коментованої ІПК, полягає в наступному:

  • підприємство займається наданням послуг у формі консультацій, семінарів, трекінгів, практикумів тощо, в тому числі з використанням ресурсів та технологій глобальної мережі Інтернет (онлайн);
  • споживачі замовлюють послуги з використанням мережі Інтернет;
  • оплата від споживачів за вищезазначені послуги відбувається за допомогою платіжних систем LiqPay, Portmone, Easy Pay.

Підприємство запитує, чи необхідно йому застосовувати РРО в даній ситуації?

Спочатку потрібно визначитися, чи підпадають такі розрахунки під поняття розрахункової операції, що наведене у ст. 2 Закону про РРО. Виходячи з того, що всі зазначені системи - LiqPay, Portmone, Easy Pay – здійснюють платежі з використанням платіжних карток, такі платежі є розрахунковими операціями. Проте є певні особливості.

У жовтні 2020 року ми розглядали принципи роботи інтернет-еквайрингу у нашій аналітиці тут, і дійшли висновку, що отримання платежів з допомогою інтернет-еквайрингу є розрахунквою операцію, а відтак вимагає застосування РРО.

Далі, з 10 грудня 2020 року ст. 9 Закону про РРО було доповнено новим пунктом 14, згідно якого РРО не застосовується при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів. Ми писали про ці зміни у матеріалах:

Податківці в коментованій ІПК теж про це згадують, посилаючись на цю норму.

А от далі вони намагаються роз’яснити, що таке банківські системи дистанційного обслуговування та сервіси переказу коштів. Автори ІПК слушно зауважують, що законодавство України не містить термінів/понять «сервіс переказу коштів» та «банківські системи дистанційного обслуговування», посилаючись на лист Нацбанку від 13.01.2021 № 57-0010/2314. Ми коментували аналогічний лист Нацбанку на цю ж тему тут.

До «сервісів переказу коштів», на думку Нацбанку, можна віднести сервіси банків (LiqPay тощо) та/або небанківських фінансових установ (Portmone, iPay, WayforPay, Easy Pay тощо), які мають ліцензію  на переказ коштів без відкриття рахунків, що надають можливість споживачам здійснити оплату товарів (послуг), зокрема дистанційного.

Отже, всі згадані в ІПК системи можна віднести до сервісів переказу коштів. Тому підприємство може скористатися нормою п. 14 ст. 9 Закону про РРО і не застосовувати РРО у ситуації, що описана у запиті на ІПК. Разом з цим податківці рекомендують підприємству самостійно запитати в Нацбанку, чи можна віднести способи оплати, що застосовує підприємство, до здійснених з використанням банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Також податківці вкотре нагадали, що при здійсненні розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку) РРО може не застосовуватись. Тут вони перерахували «класичні» безготівкові операції, які не є розрахунковими операціями для отримувача коштів – це безготівкові перекази з рахунку на рахунок без застосування платіжних карток та оплата споживачами через каси або термінали банків.

Але, наприкінці враження від роз’яснення на користь запитувача зникає: у разі наявності сумнівів щодо того, чи можна скористатися звільненням від РРО згідно з п. 14 ст. 9 Закону про РРО,  ДПС рекомендує використовувати РРО! Втім, щодо випадку застосування систем LiqPay, Portmone, Easy Pay, про які йшлося в коментованій ІПК,  можна вважати, що вони як раз поза сумнівом.

Отже, у разі приймання дистанційної оплати через системи LiqPay, Portmone, Easy Pay за послуги, РРО можна не застосовувати. До речі, цей висновок стосується не тільки підприємств, а й ФОПів.

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
РРО

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі