• Посилання скопійовано

До чого призведе скасування пільгового режиму експорту агропродукції до ЄС?

У ЄС обговорюють можливість скасування пільг для експорту деяких видів аграрної продукції. Як це вплине на українську економіку?

До чого призведе скасування пільгового режиму експорту агропродукції до ЄС?

Економічна правда розповідає, що українську аграрну спільноту сколихнула заява заступника міністра сільського господарства Польщі Януша Ковальського щодо обмеження імпорту сільськогосподарської продукції з України.

Під час засідання Ради міністрів сільського господарства  ЄС, яке відбулося 30 січня 2023 року, Польща ініціювала відновлення мита на українську кукурудзу.

Зі слів Ковальського, вони вже створили коаліцію держав і заручилися підтримкою Угорщини, Румунії, Болгарії та Словаччини.

Ковальський також анонсував, що після 5 червня 2023 року, коли закінчиться термін дії угоди про вільну торгівлю ЄС з Україною, Міністерство сільського господарства Польщі пропонуватиме вилучити деякі сільськогосподарські продукти зі списку спрощеної торгівлі.

Йдеться про птицю та яблука. Мовляв, такими обмеженнями на імпорт Польща захищатиме своїх аграрних виробників на європейському ринку.

Очевидно, що після початку великої війни Україна перебуває у надскладному становищі за всі роки незалежності. Росія цілеспрямовано знищує наш агросектор, частину морських портів окуповано, повноцінний експорт зупинено, поля «засіяно» мінами, підприємства вщент зруйновано.

Втрати агросектора внаслідок війни перевищили 40 млрд дол. За таких обставин не може йтися про жодну конкуренцію. Українські аграрії стурбовані питаннями виживання, а не конкурентною боротьбою.

До вторгнення росії агросектор забезпечував країні майже 20% ВВП, а у 2022 році став основою вітчизняного експорту  та гарантом валютних надходжень від торгівлі, забезпечивши 53% всього експорту.

Зараз сільське господарство – ключова складова економіки. З перших днів війни Україна відчула потужну підтримку Євросоюзу. У травні 2022 року Єврокомісія та прикордонні держави, зокрема Польща, відкрили шляхи солідарності між Україною та ЄС для експорту аграрної продукції.

Це дозволило підтримати економіку України та продовольчу безпеку світу, позаяк цими шляхами зерно було експортовано до країн, які його найбільше потребували: Африки, Азії та Близького Сходу.

Далі Євросоюз ухвалив украй важливе рішення для нашої країни: до 5 червня 2023 року зупинив для українських товарів усі антидемпінгові мита, тарифні квоти, мита для промислової продукції та застосування системи мінімальних вхідних цін для фруктів та овочів.

Західний кордон для України – рятівне коло, що його нам щиро простягнули. Для нас це вимушений крок через блокування українських портів. Аграрії змушені вивозити продукцію через західний кордон і порти ЄС. Доставка до них здійснюється автотранспортом, що призводить до додаткових витрат.

Зернова угода постійно порушується через штучно створені російською стороною додаткові інспекції суден. У березні минає термін дії угоди, й українські аграрії не знають, чи буде її подовжено і на який термін.

У зв'язку з цим Україна повністю залежить від експорту своїх товарів через західний кордон, а отже, пропозиція міністра є критичною для подальшої підтримки економіки України та аграрного сектору держави.

Єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський запевняє, що допомога Україні – стратегічний пріоритет і це поза обговоренням, проте ініціатива Польщі скасувати мита викликає гостру дискусію.

Справді, експорт до ЄС за три квартали перевищив довоєнні показники на 6,3%, або 1,2 млрд дол. Зокрема, у грошовому вимірі найбільше зріс експорт кукурудзи, соняшникової олії, насіння соняшнику і пшениці. Проте загалом за рік експорт аграрної продукції скоротився на 15,5% (4,3 млрд дол.).

Війна призводить до скорочення виробництва і зменшення експортного потенціалу. У 2022 році обсяг виробництва в аграрній галузі загалом скоротився на 30%. Зокрема, на 40% зменшилося виробництво зерна, на 22% – олійних культур, на 20% – яєць, на 12% – молока та м’яса.

Аграрії засіяли 3,8 млн га озимих, що на 26% менше порівняно з осіннім показником 2021 року на контрольованих територіях та на 43% менше за посіви на всій території України. Вкрай складна ситуація з посівами ярих культур. За прогнозами аграріїв, виробництво зерна скоротиться на 37% порівняно з 2022 роком та на 60% порівняно з 2021 роком.

В умовах війни тимчасові торговельні преференції для української продукції є вкрай важливими, особливо для підтримки зруйнованої війною економіки. Тому збереження та продовження пільгового торговельного режиму України з Євросоюзом – це питання подальшого виживання нашої країни.

Пролонгація існуючих заходів з лібералізації торгівлі під час війни росії проти України та до завершення переговорів щодо членства України в Євросоюзі стане потужним сигналом для українців про солідарність європейського народу з Україною в її запеклій боротьбі з агресором.

Це дозволить українським фермерам продовжувати свою роботу, підтримувати економіку держави валютними надходженнями від експорту і разом з усім світом сприяти глобальній продовольчій безпеці.

Всеукраїнська аграрна рада разом із провідними аграрними асоціаціями закликала лідерів країн ЄС зберегти та безстроково продовжити пільговий торговельний режим України з Європейським Союзом.

Зокрема, пан Я. Войцеховський зазначив: «Я особисто звернувся до голови комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту Норберта Лінза.

Ми також надіслали звернення до Ради міністрів сільського господарства ЄС, Ради з питань сільського господарства та рибальства ЄС та членів союзу двох великих сільськогосподарських організацій – COPA і COGECA, які представляють найсильнішу групу інтересів європейських фермерів.

Розумію занепокоєння європейських аграріїв, але прошу владу ЄС шукати методи підтримки своїх виробників, які не допустять поглиблення кризи в Україні та сприятимуть посиленню продовольчої безпеки у світі».

Джерело: Економічна правда

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЗЕД»