
ICC Ukraine розповідає, що 26 грудня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка відтерміновує набрання чинності низкою урядових актів, спрямованих на запровадження Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет (система еАкциз).
Обов’язкове використання системи «еАкцизу» перенесено на 1 листопада 2026 року, а тестовий період продовжено до 11 жовтня 2026 року. До офіційного старту системи «еАкцизу» бізнес може продовжувати застосовувати паперові акцизні марки.
Проте, попри пропозиції бізнесу було також затверджено оновлений та значно зменшений граничний термін для повернення невикористаних паперових акцизних марок, щоб мати змогу підпримствам відшкодувати сплачений ними наперед акциз, – 1 травня 2027 року (замість 1 листопада 2027 року, як просив бізнес).
Позиція бізнесу та ICC Ukraine
Міжнародна Торгова Палата України (ICC Ukraine) висловлює рішуче обурення рішенням Уряду України, основним розробником якого було Міністерство фінансів України, скоротити період повернення до податкових органів невикористаних та пошкоджених при виробництві продукції паперових акцизних марок лише до 6 місяців з моменту старту еАкцизу. Це рішення, на думку ICC Ukraine, призведе до значних фінансових втрат для бізнесу, оскільки, за статистикою, близько 5% паперових акцизних марок пошкоджуються під час виробництва або транспортування.
Ще 10 листопада 2025 року Асоціація зверталась (копія листа нижче) до Міністра фінансів та очільника Державної податкової служби з ініціативою подовжити термін повернення марок до 12 місяців (тобто до 1 листопада 2027 року), що відповідало б логіці тривалого перехідного періоду та дозволило уникнути економічних потрясінь для бізнесу.
Проте, незважаючи на рекомендації бізнесу, Уряд не лише не врахував пропозицію, а й скоротив період із першочергово заявлених 8 місяців до 6 місяців, що в ICC Ukraine сприямають як тиск на господарську діяльність українських виробників та імпортерів підакцизної продукції в умовах повномасштабної війни.
Значна частина виробничих потужностей виробників та імпортерів підакцизної продукції розташована за межами України, що суттєво ускладнює та подовжує процес повернення паперових акцизних марок, включаючи логістику, облік, підготовку звітності та її розгляд податковими органами.
Наслідки такого рішення для бізнесу:
- Додаткові фінансові ризики через наявність паперових марок без права на їх повернення;
- Порушення принципів справедливості, оскільки бізнесу надано недостатньо часу, незважаючи на обіцянки про адаптивний перехід;
- Помітне збільшення адміністративного навантаження на тлі військового та економічного стресу.
копія листа до Міністра фінансів та очільника Державної податкової служби


***
Читайте також: