ДФСУ у листі від 15.11.2016 р. №12129/Т/99-99-15-03-02-15 роз'яснила, що платник податку, який за самостійним рішенням ліквідує основні виробничі або невиробничі засоби, повинен нарахувати податкові зобов’язання за такими необоротними активами виходячи з їх ринкової ціни, визначеної на момент такої ліквідації за правилами згідно з пп. 14.1.219 ПКУ, але не нижче їх балансової вартості.
Якщо при ліквідації основних засобів обов’язковим є проведення оцінки, податкові зобов’язання нараховуються з вартості об’єкта оцінки, але не нижче їх балансової вартості.
На цю тему ДФС надавала роз'яснення неодноразово. Зокрема, дивіться тут і тут.
Від редакції: Зверніть увагу, що норма пункту 189.9 ПКУ не поширюється на випадки, коли основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються у зв’язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили.
Документами, що підтверджують знищення, розібрання або перетворення основного засобу є висновки відповідної експертної комісії щодо неможливості використання в майбутньому цих засобів за первісним призначенням та акти на їх списання відповідної форми.
***
Про порядок обкладення ПДВ операцій з виведення з експлуатації основних засобів у зв’язку з їх викраденням читайте тут>>
Про те, як визачити базу оподаткування при постачанні основних виробничих або невиробничих засобів, в тому числі при їх ліквідації, податківці розповідали тут>>