• Посилання скопійовано

Новий реквізит податкової накладної «Код» і коли його не потрібно заповнювати

Новий реквізит податкової накладної та розрахунку коригування, який було додано до форми з 01.03.2021 року, викликав безліч запитань щодо його заповнення. Розглянемо у цій статті кілька варіантів на прикладах

Новий реквізит податкової накладної «Код» і коли його не потрібно заповнювати

Код в ПН/РК – і до 16 березня, і після

На початку нагадаємо, що Мінфін наказом від 02.12.2020 р. №734 затвердив у новій редакції форму податкової накладної та розрахунку коригування до неї. Оскільки у п. 4 Наказу №734 зазначається, що він набирає чинності з 1 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування, а опубліковано його було в «Офіційному віснику» від 02.02.2021 р. №8, то застосовувати нові форми слід з 1 березня.

При цьому на своєму вебсайті ДПСУ зазначила, що податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних підлягають реєстрації в ЄРПН за формою, затвердженою Наказом №1307 з урахуванням змін, внесених Наказом №734, незалежно від дати їх складання: до 01.03.2021 р. чи після 01.03.2021 р. (за умови дотримання інших вимог щодо реєстрації в ЄРПН). Тобто починаючи з 01.03.2021 р. навіть податкові накладні, виписані лютим, підлягали реєстрації вже за новою формою.

Але вже 12 березня 2021 року набрав чинності новий Наказ Мінфіну № 131, яким було затверджено, зокрема, нові форми податкової накладної та розрахунку коригування. І застосовувати їх (за роз’ясненням від ДПСУ) платники податку отримали можливість вже з 16 березня!

Але те, що стосується нового реквізиту «Код», в обох березневих формах ПН/РК однакове. В ньому зазначається ознака джерела податкового номера відповідно до реєстру, якому належить податковий номер особи. Зокрема, у цій клітинці зазначається:

1 – Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ);

2 – Державний реєстр фізичних осіб – платників податків (ДРФО);

3 – реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами (для платників податків, які не включені до ЄДРПОУ);

4 – серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).

Насправді є ще й «п’ятий» варіант – коли в цій клітинці не зазначається нічого – це той випадок, коли і у графі «податковий номер» нічого не зазначається. Тобто графа «код» заповнюється лише у разі заповнення рядка «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» податкової накладної.

Цей новий реквізит не підпадає під перелік обов’язкових реквізитів податкової накладної або первинного документу, проте його відсутність не дасть змоги зареєструвати податкову накладну.

Зверніть увагу, що у випадках, коли податковий номер не зазначається, у графі код також не повинно бути жодних символів, у тому числі «нулів» чи інших знаків – лише порожня клітинка.

 

Код «1»

Код «1» застосовується, якщо в одній з частин ПН вказуються дані юридичної особи, платника ПДВ, що має 8-ми значний код за ЄДРПОУ. Наприклад, якщо юридична особа складає ПН на юридичну особу, платника ПДВ, то цей реквізит заповнюється так:

 

Код «2» та «4»

Код «2» або «4» проставляється, якщо однією зі сторін, яка зазначається у податковій накладній, є фізична особа-підприємець, платник ПДВ. При цьому код «2» використовується, якщо ця фізособа має цифровий податковий номер – ІПН (не плутати з номером платника ПДВ), а код «4» у випадку, якщо фізособа через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (замість цифрового податкового номера вказується номер паспорта).

Зауважимо, що навіть за умови відмови від цифрового податкового номера, така особам має цифровий номер платника ПДВ, який зазначається у графі «Індивідуальний податковий номер».

І ще раз наголосимо, що коди «2» та «4» використовуються виключно, якщо однією зі сторін у ПН є ФОП - платник ПДВ. Якщо ФОП не є платником ПДВ, то податковий номер і код не зазначаються, а ПН складається як на звичайне постачання неплатнику ПДВ з умовним ІПН «100000000000».

 

Код «3»

Код «3» проставляється тоді, коли податкова накладна виписується на користь платника податків, що має 9-розрядний реєстраційний (обліковий) номер платника податків, наданий контролюючим органом (п. 2.4 Порядку №1588):

  • уповноваженим особам договорів про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи при взятті на облік договору згідно з цим Порядком;
  • управителям майна при взятті на облік договорів управління майном згідно з цим Порядком;
  • інвесторам (операторам) за угодами про розподіл продукції;
  • виконавцям (юридичним особам – нерезидентам) проєктів (програм) міжнародної технічної допомоги та представництвам донорських установ в Україні;
  • іноземним дипломатичним представництвам та консульським установам, представництвам міжнародних організацій в Україні (далі – дипломатична місія) у разі взяття їх на облік згідно з пунктами 4.4, 4.9 розділу IV цього Порядку або як платників ЄСВ;
  • нерезидентам у разі взяття їх на облік згідно з пунктом 4.4 розділу IV цього Порядку (крім дипломатичних місій);
  • постійним представництвам нерезидентів на території України у разі взяття їх на облік згідно з пунктом 5.4 розділу V цього Порядку.

Проте тут не обійшлось і без сюрпризів від податкової. Йдеться про ситуацію, коли ПН складається на постачання на митній території України товарів і послуг для власних потреб дипломатичних установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій. У полі "Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта" таких ПН вказується реєстраційний (обліковий) номер платника податків, наданий контролюючим органом дипломатичній місії при взятті її на облік. Тобто джерелом податкового номеру є не ЄДРПОУ і мав би застосовуватися код «3», але такі податкові накладні при їх реєстрації відхиляються, а в квитанції зазначається, що має бути вказано загадковий код «0» (який Порядком №1307 не передбачено!). Від ДПСУ поки що офіційних коментарів щодо цього не надходило, тому платники податків на власний ризик мають або чекати виправлення цієї помилки від податківців, або ж реєструвати такі ПН з ознакою коду «0».

 

Коли код не зазначається?

Зупинимося на випадках, в яких графа «код», як і «податковий номер», залишаються порожніми. Зокрема, це ситуація, коли у графі «Індивідуальний податковий номер» однієї з частин (покупця) вказуються наступні умовні ІПН, а графа «податковий номер» не заповнюється:

  • 100000000000 (податкові накладні, що складено на неплатника ПДВ – незалежно від того, чи це юридична особа, ФОП або кінцевий споживач - фізособа);
  • 300000000000 (податкові накладні, що складно на операції з експорту товарів);
  • 400000000000 (за операціями з ліквідації основних засобів за самостійним рішенням платника податку; переведення виробничих основних засобів до складу невиробничих; здійснення операцій з постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичних осіб);
  • 500000000000 (ПН складені отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України);

Приклад. Підприємством було складено ПН на постачання неплатнику ПДВ.

Таким чином, у разі складання ПН, в якій у даних отримувача вказується умовний ІПН (наприклад, ПН за п. 198.5 ПКУ або ж на неплатника ПДВ незалежно, чи є він суб’єктом господарювання, чи фізособою) рядок «код» заповнюється лише у таблиці даних «Продавця» залежно від типу його податкового номера платника податків (не плутати з ІПН).

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»