Хто сплачує транспортний податок і подає декларацію?
Відповідно до п. 267.1.1 ПКУ транспортний податок сплачують власники легкових автомобілів, що відповідно до п. 267.2.1 ПКУ є об’єктами оподаткування. Своєю чергою, як передбачено п. 267.2.1 ПКУ, об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Станом на 1 січня 2021 року розмір мінімальної заробітної плати зріс до 6000 грн, тому об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 2 250 000 грн.
Зауважте, що така вартість авто визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою КМУ, станом на 1 січня податкового (звітного) року, виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.
Тому щороку до 1 лютого податкового (звітного) року Мінекономіки на своєму офіційному вебсайті розміщує перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.
Увага! Оподаткуванню транспортним податком підлягають автомобілі марка, модель та рік випуску яких наведені на сайті Мінекономіки за посиланням.
Власники авто, які є об’єктом оподаткування мають подавати і декларацію з транспортного податку. Якщо ж легковий автомобіль не підпадає під об’єкт оподаткування, то обов’язку подавати декларацію не виникає.
Крім того, не потрібно подавати декларацію і фізособам, оскільки згідно з п. 267.6.1 ПКУ обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку, зазначеною в реєстраційних документах на об’єкт оподаткування.
А якщо 5 років з випуску авто минають посеред року?
У разі спливу п’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п’яти років.
Хто сплачує транспортний податок у разі надання авто у лізинг?
Як роз’яснювали податківці, у разі передачі легкового автомобіля у фінансовий лізинг (оренду) платником транспортного податку щодо транспортних засобів, зареєстрованих в Україні згідно з чинним законодавством, є орендодавець (юридична чи фізична особа – власник транспортного засобу).
При цьому декларація подається за місцем реєстрації об’єкта оподаткування протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а сплата транспортного податку здійснюється з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
За якою формою подавати декларацію?
З минулого року форма декларації з транспортного податку не змінилася. Бланк декларації затверджено наказом Мінфіну від 10.04.2015 р. №415 (у редакції наказу Мінфіну від 27.06.2017 р. №595).
Окремої інструкції зі заповнення цієї декларації законодавчо не передбачено, тому її слід заповнювати, виходячи з інформації у ст. 267 ПКУ. З прикладом заповнення декларації можна ознайомитись за посиланням.
Строки подання декларації
Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і подають контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію не пізніше 20 лютого цього ж року (з розбивкою річної суми рівними частками поквартально).
Транспортний податок нараховується авансом на звітний рік. Тобто до 22 лютого 2021 року (включно) треба подати декларацію з транспортного податку за 2021 рік.
Щодо автомобілів, придбаних протягом року, декларація юридичною особою - платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт. Відповідно попередній власник платить транспортний податок по місяць, у якому він цей автомобіль продав або подарував.
А якщо автомобіль вкрали? У разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який є об’єктом оподаткування, власник автомобіля припиняє сплачувати транспортний податок. Для цього юридичною особою - платником податку подається уточнююча декларація протягом 30 календарних днів з дня внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. А у разі повернення легкового автомобіля його власнику – обов’язок сплачувати транспортний податок відновлюється. А уточнююча декларація юридичною особою - платником податку подається протягом 30 календарних днів з дня складання постанови слідчого, прокурора чи винесення ухвали суду.
Сплачувати транспортний податок юридична особа зобов’язана авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Яка відповідальність за неподання декларації?
Неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 ПКУ) або несвоєчасне подання платником податків декларації з транспортного податку тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. А за ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення - в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Такі розміри штрафів передбачені п. 120.1 ПКУ.
Проте по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території (а він триває і досі) цей штраф не застосовується. Отже, наразі за несвоєчасне подання декларації з транспортного податку суб'єкти господарювання звільнені від фінансової відповідальності.
Яка ставка податку?
Транспортний податок сплачується за кожний легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен такий легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування (п. 267.4 ПКУ).
У 2021 році за кожен автомобіль у власності, середньоринкова вартість якого становить понад 2 250 000 гривень (згідно з інформацією, розміщеною на сайті Мінекономіки) і з року випуску яких ще не минуло 5 років, сплачується податок у розмірі 25 тис. грн.