Згідно зі ст. 292.1 ПКУ, доходом платника єдиного податку - ФОП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ПКУ.
Але прочитавши це визначення, все рівно ми не знайшли відповідь на запитання: чи є власні кошти, внесені на рахунок, доходом для підприємця?
Чому? Бо немає визначення самого терміну "дохід". Є для цих випадків окремо передбачені статті в главі ПКУ про спрощену систему оподаткування. Зокрема, це ст. 292.11 ПКУ, в якій йдеться про те, що не включається до доходу.
З цього можемо зробити такий фіскальний висновок, що доходом є всі кошти, які надійшли на підприємницький рахунок, а те що надійшло і ми знаходимо серед перелічених в ст. 292.11 ПКУ, доходом не є. Ст. 292.11 ПКУ звучить так: «До складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються:
1) суми податку на додану вартість;
2) суми коштів, отриманих за внутрішніми розрахунками між структурними підрозділами платника єдиного податку;
3) суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів;
4) суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм;
5) суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів;
6) суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств або загального оподатковуваного доходу фізичної особи - підприємця;
7) суми податку на додану вартість, що надійшли у вартості товарів (виконаних робіт, наданих послуг), відвантажених (поставлених) у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом;
8) суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника;
9) суми коштів у частині надмірно сплачених податків і зборів, встановлених цим Кодексом, та суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що повертаються платнику єдиного податку з бюджетів або державних цільових фондів;
10) дивіденди, отримані платником єдиного податку - юридичною особою від інших платників податків, оподатковані в порядку, визначеному цим Кодексом».
Крім того, в ст. 292.1 ПКУ зазначено, що «до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності».
Отже, з цього робимо висновки, що доходом є все що поступило на підприємницький рахунок, крім того, що є виключенням в самій главі про спрощену систему оподаткування.
На жаль, серед перелічених доходів немає надходження власних коштів. От коли з’явиться такий пункт, тоді і буде чітка відповідь, що не включаються до доходу власні надходження.
Як зробити так, щоб ваші власні кошти, внесені на рахунок, не вважались доходом?
Приклад. З понеділка по п'ятницю ви отримували по 100 грн. В п’ятницю ви здаєте на розрахунковий рахунок 500 грн. Цих 500 грн не потрібно записувати датою п’ятниці в Книгу обліку доходів і витрат. Запис має бути п’ять днів по 100 грн. А щодо 500 грн, які будуть внесені на розрахунковий рахунок, призначення платежу має звучати так: «Виручка або виторг за період … (числа будуть з понеділка по п’ятницю)». Запис в книгу буде по 100 грн п’ять днів, а в п’ятницю записа в Книгу не буде. Лише в такому випадку внесені кошти не будуть доходом. У всіх інших випадках ви з допомогою юристів уже в судовому порядку будете доводити, що ці власні кошти доходом не є. Це рекомендація як робити, щоб без юристів обійтись і щоб зменшити податкові ризики.
Що з цього приводу думають фіскали?
Свою думку вони висловили в «ЗІР». Відповідь на питання "Чи включаються власні кошти до доходу 21.12.2017 р.?" переведена до не чинних. Вона звучала так: «Власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку».
Тобто формулювання було однозначне, але переведене до не чинних.
І ми маємо наступну відповідь, теж розміщену в «ЗІР», на аналогічне запитання. Проте відповідь уже така, як ви бачите у прикладі. «Таким чином, якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, отримала дохід від продажу товарів (робіт, послуг) у вигляді готівки і відобразила його в книзі обліку доходів (книзі обліку доходів і витрат) і потім вносить зазначену суму готівки на свій поточний рахунок, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, відповідно до встановленого банком порядку, внесена сума готівки не повинна відображатися у книзі обліку доходів (книзі обліку доходів і витрат) повторно і враховуватися при визначенні доходу такого платника податку».
Отже, вкотре можемо зробити висновок, що кошти, які внесені на розрахунковий рахунок, не є доходом виключно тоді, якщо призначення платежу буде «Виторг за період».