• Посилання скопійовано

Важливість обліку за МСФЗ

Чому українським компаніям варто переходити на звітування за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ)?

Важливість обліку за МСФЗ

Процес глобалізації світової економіки, посилення захисту прав інвесторів та забезпечення прозорості функціонування міжнародних ринків капіталу зумовили нові підходи до вдосконалення методології розкриття економічної інформації про результати діяльності суб'єктів господарювання, насамперед емітентів паперів міжнародних фінансових ринків.

Таким чином, необхідність у розробленні та впроваджені міжнародних стандартів фінансової звітності передусім викликана процесом уніфікації наявних національних вимог і правил ведення обліку та складання звітності в різних країнах. Порядком, що прямо не пов’язаний з економікою певної низки країн та не має власних традицій, є МСФЗ. Результат домовленостей між делегатами різних систем звітності закладено як основу системи Міжнародних стандартів фінансової звітності. МСФЗ є ефективним інструментом, який сприяє підвищенню прозорості та зрозумілості інформації щодо розкриття діяльності суб’єктів господарювання. Він закладає достовірну базу для визначення прибутків та витрат, оцінки активів та зобов’язань.

У багатьох країнах світу МСФЗ беруться за основу для оновлення власної інфраструктури ринку та використання найкращого світового досвіду. МСФЗ охоплюють низку питань, украй важливих в умовах розвитку зовнішньої торгівлі, діяльності транснаціональних корпорацій, глобалізації фінансових ринків тощо. Зокрема, є питання інвестування та кредитування і, відповідно, прийняття рішень стосовно конкретних компаній. Для прийняття таких рішень інвестор аналізує отриману фінансову звітність, і якщо звітність складено за різними стандартами, то і порівнювати їх немає сенсу. Крім того, проблема не лише у пошуку зовнішнього фінансування, а й внутрішнього.

Активізація євроінтеграційних процесів в Україні, розвиток міжнародного співробітництва, участь у сфері відносин міжнародного розподілу та виробничої кооперації, залучення іноземних інвестицій в економіку України, вихід вітчизняних підприємств на міжнародні ринки капіталу, великий запит на подальше реформування системи бухгалтерського обліку та запровадження методології поширення інформації з економічних питань для забезпечення відкритості, прозорості та зіставлення показників фінансової звітності суб'єктів господарювання підштовхують дедалі більше вітчизняних компаній до ведення обліку і звітності за МСФЗ.

Перехід України на МСФЗ, поза сумнівом, надає низку переваг як для економіки країни загалом, так і для окремих компаній.

Переваги цього переходу полягають у такому:

а) Забезпечення припливу іноземних інвестицій в економіку України. У суб'єктів, які складають звітність за МСФЗ, значно зростає можливість залучити додаткові джерела капіталу та партнерів із бізнесу, які допоможуть забезпечити економічне зростання, оскільки не потрібно буде витрачати час, зусилля та кошти на підготовку звітності за МСФЗ на додачу до П(С)БО. Своєю чергою, для суб'єктів, що використовують міжнародні стандарти фінансової звітності, доступна інформація щодо фінансового стану потенційних партнерів. Це є додатковим інструментом при їхньому відборі.

б) Підвищення прозорості компаній. Забезпечення прозорості суб'єктів національної економіки має величезне значення, оскільки ринкова вартість капіталу визначається двома головними чинниками: майбутніми доходами та майбутніми ризиками.  Деякі ризики дійсно характерні для діяльності самих компаній, проте є й такі, які спричинені нестачею потрібної інформації, відсутністю точних відомостей про прибутковість капіталовкладень. Кредитори й інвестори згодні отримувати менший прибуток, але бути впевненими в тому, що достовірна, справедлива і точна інформація знизить їхній ризик. Вимога розкривання реального власника, що міститься в МСБО 1 "Подання фінансових звітів" та МСБО 24 "Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін", сприятиме підвищенню довіри до українських контрагентів, а це сприятиме розширенню експортних можливостей.

в) Зниження безробіття. Розширення експортних можливостей знижуватиме рівень безробіття і сприятиме розширенню внутрішнього споживання і стане ще одним чинником виходу з кризи.

г) Поширення якості статистичної інформації і можливостей її зіставлення з іншими країнами. Можливість опиратися під час розрахунку інвестиційних проєктів на достовірнішу інформацію покращить планування, а отже, і реалізацію інвестиційних проєктів, що сприятиме додатковому припливу як внутрішніх, так і зовнішніх інвестицій в економіку України.

д) Сприяння виходу на міжнародні ринки капіталу, що уможливлює зростання ринкової капіталізації шляхом збільшення попиту на акції українських емітентів, зниження ціни залученого капіталу через те, що аудит звітності за МСФЗ дешевший за аудит і трансформацію з П(С)БО. Відповідно, це надає підприємству можливість знизити витрати і таким чином підвищити конкурентоспроможність.

є) Зменшення витрат для підготовки фінансової звітності, оскільки бухгалтерському відділу підприємства, яке вже надає звітність за МСФЗ, не буде потреби робити трансформацію або вести паралельний облік згідно з П(С)БО.

Таким чином, у разі складання фінансової звітності за допомогою МСФЗ компанії стають прозорішими та ефективнішими. Впровадження міжнародних стандартів фінансової звітності надає можливість формувати звітність для зовнішніх інвесторів і партнерів з високою точністю та мінімальними затратами за короткий проміжок часу; звітність компанії легко аудіюють і підтверджують провідні світові аудитори; звітність згідно з МСФЗ дає можливість неупереджено оцінювати стан й ухвалювати обґрунтовані управлінські рішення; компанія здобуває міжнародну репутацію інноватора і надійного партнера міжнародного рівня; чітка управлінська звітність формується у стислі проміжки часу; відбувається мінімізація зростання витрат на введення за МСФЗ.

Як наслідок, МСФЗ стають не просто звітами в "новій" формі, а й реальним інструментом підвищення прозорості та ефективності системи управління підприємством загалом.

Компанії, які становлять суспільний інтерес, підприємства, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, публічні акціонерні товариства, материнські підприємства груп, у складі яких є підприємства, що становлять суспільний інтерес, материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, зокрема банки, професійні учасники ринків капіталу та інші фінансові установи, інвестиційні фонди зобов'язані вести облік за міжнародними стандартами.

Отже, існує чимало переваг складання фінансової звітності за МСФЗ, і вони безумовні. МСФЗ розцінюються як інструмент глобалізації економіки і світових господарських зв’язків. Основи, які закладені в порядок формування звітності згідно з міжнародними стандартами, роблять її об’єктивнішою і здатною відобразити істинний майновий стан компанії. Тому цінність МСФЗ важлива не лише для іноземних, але й для національних інвесторів також.

Автор: Тарасов Віталій

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини партнерів

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини партнерів»