Головна Усі новини Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист

Які підприємці-пенсіонери не сплачують за себе ЄСВ

ДФСУ у новому листі розповіла, хто вважається пенсіонером за віком з числа підприємців з метою несплати за себе ЄСВ (із урахуванням останньої судової практики)

Коментар до листа ДФСУ від 25.10.2017 р. №2378/С/99-99-13-02-01-14/ІПК 

Нагадаємо, що з 01.01.2018 року самостійними платниками ЄСВ стануть члени фермерських господарств. Про це ми писали тут>>

І, згідно зі змінами, пільга щодо несплати ЄСВ за себе, встановлена ч. 4 ст. 4 Закону щодо ЄСВ, поширюватиметься і на них. Тобто, шановні фермери і підприємці, читайте зазначене нижче, уважно. 

 

Пільга щодо ЄСВ

Згідно з чинною редакцією ч. 4 ст. 4 Закону щодо ЄСВ, окремою категорією платників ЄСВ є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування. І для них встановлена пільга: вони звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (правила якого встановлені ст. 10 Закону щодо ЄСВ).

Начебто, все чітко і зрозуміло. Але на практиці виходить, що це не так, і коло підприємців, які можуть не сплачувати за себе ЄСВ, щоразу доводиться уточнювати. 

 

Хто такий «пенсіонер за віком»? 

У коментованому листі ДФСУ зазначає: умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону № 1058. 

Зокрема, згідно з цією статтею, фізособи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60-річного віку та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Відповідно до проведеної пенсійної реформи, за цією ж статтею Закону №1058,  в разі призначення пенсії в наступному, 2018 році, потрібно буде не менш ніж 25 років страхового стажу. Крім цього, зазначена стаття встановлює спеціальні правила щодо призначення пенсії особам залежно від дати їх народження. 

Але, як виявилося, судова практика тлумачення статті 26 Закону №1058 у частині визначення терміну "пенсіонер за віком" є неоднозначною. 

У коментованому листі ДФСУ згадує правову позицію, надану ВСУ у постановах від 15.04.2014 р. у справах №21-57а14 та №21-70а14, відповідно до якої термін "пенсіонер за віком" в аспекті ч. 4 ст. 4 Закону щодо ЄСВ включає в себе:

Усе про фізосіб-підприємців
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

  • як осіб, які отримують пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058,
  • так і осіб, яким пенсія за віком призначена за пільговими умовами відповідно до ст. 55 Закону №796-ХII (йдеться про осіб, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення) та ст. 13 Закону №1788 (йдеться, зокрема, про працівників, які працювали на роботах згідно зі Списком №1 та Списком №2), тобто до досягнення 60-річного віку.

А постанови ВСУ є дуже важливими. Адже, відповідно до статті 244-2 КАСУ, рішення ВСУ, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Тому ДФСУ у коментованому листі повідомляє усіх про таку позицію ВСУ і погоджується із нею. 

 

«Пенсія за вислугу років» – чи має право підприємець не сплачувати ЄСВ? 

А ось тут – ні. Податківці і раніше, наприклад, в листі ДФСУ  від 01.09.2015 р. №8285/З/99-99-17-03-03-14, наполягали: підприємці, яким призначено пенсію за вислугу років, не є пенсіонерами за віком і повинні нараховувати та сплачувати ЄСВ на загальних підставах. 

І ВСУ із ними погоджується, про що податківці і повідомляють. 

У листі від 21.06.2017 р. №753/Р/99-99-13-02-01-14/ІПК ДФСУ згадувала про постанову ВСУ від 15.04.2014 у справі №21-59а14. В ній зазначено:  фізособи - підприємці, яким призначено пенсію за вислугу років, не звільняються від сплати за себе ЄСВ на підставі ч. 4 ст. 4 Закону щодо ЄСВ. 

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Бикова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / ЄСВ, соціальний захист
Теги:
Єдиний соціальний внесок , Пенсія , Підприємці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 4

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?