• Посилання скопійовано

Нові правила трудових перевірок: повторно оприлюднено законопроєкт

Мінекономіки повторно оприлюднило законопроєкт щодо порядку державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю

Нові правила трудових перевірок: повторно оприлюднено законопроєкт

31 березня 2022 року Мінекономіки повторно оприлюднило проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю» (завантажити). Раніше про це ми писали тут.

Як пояснили у міністерстві, за даними Державної служби статистики України кількість неформально зайнятого населення у віці понад 15 років станом на 2020 рік становила 3316,4 тис. осіб. Найбільша частка неформально зайнятого населення спостерігається у сільському господарстві (45,2%), будівництві (16,8%), оптовій та роздрібна торгівля та ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів (15,7%). 

Водночас за оцінками Державної установи «Інститут економіки та прогнозування» НАН України, частка економічно активного населення, що отримує тіньові доходи сягає 26,5% (4709,53 тис. осіб), а грошова маса неофіційних доходів, яке отримує працююче населення України знаходиться на рівні 25,2% фонду оплати праці (264,3 млрд грн). При цьому більшість працівників (59,8%) погодились би працювати офіційно, при цьому готові отримувати частину доходів «в конверті». 48% респондентів негативно налаштована до неформальної зайнятості, 25% байдуже і лише 14% позитивно.

Відсутність законодавчого регулювання порядку здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю унеможливлює ефективну боротьбу з незадекларованою працею.

Значна кількість неформально зайнятого населення негативно впливає на розвиток економіки, порушує принципи добросовісної конкуренції та обмежує роботу легального ринку праці.

Також працівники, трудові відносини з якими не оформлено у встановленому законодавством порядку, позбавлені захисту трудових прав та соціальних гарантій.

Для створення сприятливого середовища для провадження господарської діяльності, розвитку малого і середнього підприємництва, залучення інвестицій, а також задля забезпечення балансу захисту інтересів громадян, суб’єктів господарювання та держави необхідне законодавче регламентування діяльності державної інспекції та встановлення чіткого і визначеного механізму порядку здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Для цього Мінекономіки й розроблено проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю» (завантажити).

Законопроєктом передбачено внесення змін до КЗпП та законів «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про Національну поліцію»«Про державну службу». Змінами пропонується визначити:

  • правовий статус державної інспекції праці,
  • права та обов’язки державних інспекторів праці,
  • форми здійснення контролю,
  • підстави та порядок проведення інспекційних відвідувань,
  • інші питання функціонування системи державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Основними цілями державного регулювання є: 

  • встановлення порядку функціонування державної інспекції праці, визначення її завдань та повноважень;
  • зменшення кількості неформально зайнятого населення;
  • збільшення кількості застрахованих осіб (найманих працівників).

У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Автор: Волос Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»