
Раніше ми писали про рекомендації ДПС стосовно застосування податківцями нагрудних відеокамер під час перевірок.
ДПС наказом від 31.03.2025 №327 вже внесла зміни до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби України при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДПС від 04.09.2020 №470.
А ось тепер 21 травня 2025 року Тарас Мельничук повідомив у своєму ТГ-каналі і про зміни, які було внесено Кабінетом Міністрів України до постанови КМУ від 08.06.2016 №370 «Про затвердження Порядку здійснення фото-, відеофіксації митних та інших формальностей, які проводяться контролюючими органами».
Визначено процедуру застосування індивідуальних портативних відеокамер посадовими особами митних органів, здійснення фото-, відеофіксації заходів митного контролю та інших формальностей, які проводять контролюючі органи щодо товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України.
Викладено у новій редакції Порядок здійснення фото-, відеофіксації митних та інших формальностей, які проводяться контролюючими органами.
Практика використання бодікамер довела свою ефективність у межах пілотного проєкту Держмитслужби, реалізованого протягом 2023 – 2024 років у пункті пропуску «Рава-Руська» Львівської митниці за підтримки Консультативної місії ЄC. Успішна реалізація пілотного проєкту стала підґрунтям для масштабування ініціативи на всі пункти пропуску.
Згідно з новим Порядком бодікамери стають невід’ємним інструментом у роботі митників під час здійснення службових повноважень та проведення фізичних оглядів товарів в усіх пунктах пропуску, що забезпечені відповідним обладнанням.
Бодікамери закріплюватимуться на форменому одязі митників, а відеофіксація здійснюватиметься безперервно під час заходів митного контролю та інших формальностей. Самовільне вимкнення бодікамер або видалення відеозаписів забороняється.
Особливу увагу приділено інформуванню громадян: у пунктах пропуску розміщуватимуться попереджувальні повідомлення про ведення відеофіксації, а у разі їх відсутності посадові особи повідомлятимуть про це усно.
Порядок також чітко визначає правила використання, зберігання та захисту відеоданих, зокрема, він встановлює, що віддалений онлайн-доступ до записів забезпечуватиметься цілодобово за наявності технічної можливості. Також Порядком заборонено використання бодікамер в особистих цілях, позаслужбовий час і несанкціонований доступ до відеозаписів.
Інструкцію з використання індивідуальних портативних відеокамер, що визначить детальні процедури їх обліку, видачі, зберігання та доступу до отриманої інформації доручено затвердити Міністерству фінансів України.