Главная Все новости Учет и отчетность Учет отдельных операций

Комиссии по учету активов: когда нужны и как создать?

Какие комиссии, связанные с учетом и списанием активов, должны быть созданы на предприятии?

Обов'язок створення комісії для приватних підприємств передбачено лише Положенням №879. Зокрема, згідно з п. 1 розділу II Положення №879 передбачено, що для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби та досвідчених працівників підприємства, які знають об'єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери).

Iнвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства.

Якщо говорити про списання ТМЦ, то законодавчо створення такої комісії передбачено лише для бюджетних підприємств. Так, Iнструкцією про складання типових форм обліку та списання запасів бюджетних установ (наказ Держказначейства від 18.12.2000 р. №130) передбачено, що приймання та списання ТМЦ здійснюється відповідною комісією, яка створюється на підприємстві.

Таким чином, фактично вимог щодо створення комісії для списання або приймання ТМЦ для приватних підприємств не встановлено.

Вимоги щодо створення комісії при списанні ТМЦ встановлено лише для списання основних засобів п. 41 Методрекомендацій з бухобліку ОЗ. За цим пунктом для визначення непридатності основних засобів до використання, можливості їх використання іншими підприємствами, організаціями та установами, неефективності або недоцільності їх поліпшення (ремонту, модернізації тощо) та оформлення відповідних первинних документів керівник підприємства створює постійно діючу комісію.

Постійно діюча комісія:

— здійснює безпосередній огляд об'єкта, що підлягає списанню;

— встановлює причини невідповідності критеріям активу;

— визначає осіб, з вини яких відбулося передчасне вибуття основних засобів із експлуатації, вносить пропозиції щодо їх відповідальності;

— визначає можливість продажу (передачі) об'єкта іншим підприємствам, організаціям та установам або використання окремих вузлів, деталей, матеріалів, що можуть бути одержані при демонтажі, розбиранні (ліквідації) основних засобів, встановлює їх кількість і вартість;

— складає і підписує акти на списання основних засобів.

Таким чином, обов'язковим є лише призначення таких комісій:

1) інвентаризаційної;

2) постійно діючої комісії для списання основних засобів.

Якщо говорити про інвентаризаційні комісії, то в законодавстві (розділ II Положення №879) встановлено лише дві заборони:

1) призначати головою робочої інвентаризаційної комісії для перевірки активів, що перебувають на відповідальному зберіганні у тих самих матеріально відповідальних осіб, одного й того самого працівника два роки поспіль;

2) включати до складу робочої інвентаризаційної комісії матеріально відповідальних осіб для перевірки активів, що перебувають у них на відповідальному зберіганні.

Щодо комісії на списання основних засобів таких заборон не встановлено.

Отже, комісію на списання ТМЦ підприємство створює за власним бажанням і в порядку, встановленому безпосередньо підприємством.

Доступ к полному тексту материала возможен только для зарегистрированных пользователей. Если Вы уже зарегистрированы на нашем сайте - пожалуйста, авторизуйтесь.

Если пока нет - зарегистрируйтесь прямо сейчас: это просто, не требует Ваших персональных данных и займет не более одной минуты.

Что еще дает регистрация?

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
Инвентаризация , Учет , Первичные документы

Обратите внимание: новостная лента «Дебет-Кредит» содержит не только редакционные материалы, но также статьи сторонних авторов, разъяснения сотрудников фискальной службы и т.п.

Данные материалы, а также комментарии к ним, отражают исключительно точку зрения их авторов и могут не совпадать с точкой зрения редакции.

Редакция не идентифицирует лица комментаторов, а не модерирует тексты комментариев и не несет ответственности за их содержание.

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме