Коментар до індивідуальної консультації від 27.07.2018 р. №3307/6/99-99-12-02-03-15/ІПК
Податківці, насамперед, вказали, що ст. 291 ПКУ затверджено критерії, яким повинні відповідати «єдинники» 1 - 4 групи. Зокрема, критерії для платників «єдинників» 4-ї групи встановлено у пп. 4 п. 291.4 ПКУ. А умови, за яких СГ не може перебувати у 4-й групі «єдинників», визначено п. 291.5-1 ПКУ.
Пп. 291.5-1.3 ПКУ передбачено, що не може бути «єдинником» 4-ї групи СГ, який станом на 1 січня звітного року має податковий борг. Але є виняток: сума безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Оскільки суб’єкти господарювання можуть стати платниками ЄП 4-ї групи тільки з початку року (п. 298.8 ПКУ), то і факт наявності податкового боргу теж перевіряється станом на початок року.
Далі реєстрація СГ як платника «єдинника» 4-ї групи не безстрокова, а діє лише протягом одного звітного року. Тому щороку СГ повинні підтверджувати свою відповідність критеріям «єдинників» 4-ї групи. Невідповідність умовам, визначеним ст. 291 ПКУ, під час реєстрації «єдинником» 4-ї групи є підставою для прийняття ДФС рішення про відмову у реєстрації СГ як платника єдиного податку (п. 299.6 ПКУ). З цієї причини податківці відмовлятимуть у реєстрації тим СГ, у кого наявний податковий борг на початок року.
Але наявність податкового боргу протягом звітного року не контролюється та негативних наслідків немає, оскільки такої підстави не встановлено у переліку щодо анулювання реєстрації «єдинника» четвертої групи.
Таким чином, «боржники» щорічно повинні відсіюватися податківцями ще на етапі реєстрації платниками ЄП 4-ї групи на поточний звітний рік.
Усе про єдиний податок –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПІДПИСАТИСЬХочете подивитись, як це виглядає?
Але й самому СГ - платнику ЄП 4-ї групи не варто втрачати контроль. Якщо станеться так, що всупереч наявності боргу на початок року його зареєструють платником ЄП 4-ї групи, цей факт може виявитися під час проведення виїзних документальних перевірок. І тоді такому платнику за всі періоди (починаючи з того року, на початок якого був наявний борг) нараховуються податки і збори, від сплати яких він звільнявся як платник ЄП 4-ї групи, та штрафи. Крім цього, такий СГ зобов'язаний перейти на загальну систему, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому було встановлено таке порушення. Про це зауважили податківці у коментованій ІПК.
Тобто під час перевірки податківці нарахують платникові всі податки, збори та санкції – як на загальній системі, а з наступного місяця після перевірки такий платник вже самостійно переходить на загальну систему. При цьому слід буде подати уточнюючу декларацію з єдиного податку 4-ї групи, у якій слід буде зняти суми єдиного податку, нараховані за місяці, протягом яких СГ вже перебуватиме на загальній системі.