
Як підприємці сплачують ЄП у 2025 році?
У 2025 році застосовуватимуться такі ставки ЄП:
- для І групи – до 10% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
- для ІІ групи – до 20% від розміру мінзарплати, встановленої законом на 1 січня звітного року;
- для ІІІ групи – у відсотках до доходу.
Таким чином, максимальні ставки єдиного податку з 01.01.2025 (протягом всього року, оскільки їх встановлюють на весь рік на підставі розміру МЗП станом на 1 січня):
- для платників І групи – 302,80 грн/міс.;
- для платників ІІ групи – 1600 грн/міс.
Наголошуємо, що це розміри максимальної ставки, а реальну для кожної адміністративно-територіальної одиниці мають встановити органи місцевого самоврядування. Про це ми докладно писали тут.
Військовий збір
З 1 січня 2025 року також встановлено ВЗ для ФОПів І, ІІ та ІV груп у розмірі 10% від 1 розміру МЗП від встановленої законом на 1 січня звітного року (тож у 2025 році це буде 800 грн).
Податкова відпустка для І та ІІ груп платників ЄП
За загальними правилами за нормами п. 295.5 ПКУ передбачено надання податкової відпустки підприємцям І та ІІ груп ЄП, які не мають найманих працівників. Під податковою відпусткою мається на увазі несплата ЄП за один календарний місяць.
При цьому така відпустка не поширюється на:
- фізосіб-«єдинників» ІІІ та ІV груп. Хоча слід зауважити, що ФОП ІІІ групи платить ЄП як відсоток від доходу, отриманого за звітний період. Тому якщо підприємець на ІІІ групі ЄП перебуває у відпустці або хворіє та не отримує дохід, то у нього за такий період дохід не виникатиме. Відповідно єдиний податок дорівнюватиме нулю;
- фізосіб-«єдинників» І та ІІ груп ЄП, які мають найманих працівників. Адже вважається, що під час відпустки самого підприємця його діяльність не зупиняється, а провадиться найманими працівниками, і відповідно за цей час він отримує дохід. А от якщо звільнити всіх працівників за місяць до відпустки, податківці вже не зможуть відмовити у наданні такої відпустки.
Загалом відпусткою податківці вважають місяць, у якому ФОП не працює, тобто не отримує доходів від підприємницької діяльності. Тому про те, що ви плануєте взяти відпустку, слід попередити не лише податківців, а і контрагентів, щоб ніхто з них не робив оплати на ваш підприємницький рахунок у місяці відпустки!
Наголосимо, що під час війни право на відпустку від сплати ЄП теж існує і зберігається, – його ніхто не скасував.
На який термін надається відпустка
Згідно з п. 295.5 ПКУ підприємці І та ІІ груп (без найманих працівників!) звільняються від сплати єдиного податку на час відпустки протягом одного календарного місяця на рік.
Податкова відпустка надається на календарний місяць, тобто з 1-го по 31-е (30-е, 29-е чи 28-е) число.
До того ж податкова відпустка надається один раз на рік у разі перебування у ній протягом повного місяця. Якщо зазначити у заяві неповний місяць, то таку заяву буде відхилено, й відповідно єдиний податок за такий місяць потрібно буде сплатити обов’язково.
І ще. Поділити цю відпустку не можна, а от перенести на майбутній період – цілком. Податківці радять: фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, яка не використовує працю найманих осіб, може відкликати заяву щодо періоду щорічної відпустки до її початку та скористатися правом на неї, подавши заяву, у майбутньому.
Відпустка щодо ВЗ
Згідно з пп. 1.13 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати військового збору протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності (далі – ЕРЛН), якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
Правила подання заяви
Для звільнення від сплати ЄП та ВЗ потрібно подати до податкової одну Заяву довільної форми разом із витягом з ЕРЛН.
Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням витягу з ЕРЛН подається за заявою у довільній формі відповідно до пп. 298.3.2 ПКУ.
Окремого терміну подання заяви щодо періоду щорічної відпустки або щодо терміну тимчасової втрати працездатності нормами ПКУ не передбачено.
Тому податківці зауважили, що з метою уникнення порушення терміну сплати авансових внесків з військового збору до контролюючого органу подається заява у довільній формі:
- щодо періоду щорічної відпустки – до дати початку відпустки;
- щодо терміну втрати працездатності – до 20-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому закінчився лікарняний (з обов’язковим доданням витягу з ЕРЛН).
Коли ФОП-«єдинник» втрачає право на податкову відпустку
Ґрунтуючись на нормі п. 295.5 ПКУ, податківці під час перевірки перевірятимуть, чи здійснювали підприємці І та ІІ груп підприємницьку діяльність під час відпустки.
Якщо під час відпустки є факти виконання робіт або надання послуг, підтверджені документально актами, товарними чеками, то підприємці можуть втратити право на звільнення від сплати єдиного податку протягом усієї раніше оформленої відпустки. Відповідно за цей час потрібно буде сплатити штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку у розмірі 50% від суми до сплати.
Податківці підкреслили, що вся сума доходу, отриманого під час відпустки або хвороби фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку, в готівковій та безготівковій, матеріальній або нематеріальній формі відображається в обліку доходів, який ведеться у довільній формі, та декларації платника єдиного податку.
Як оформити на підставі лікарняного?
Раніше ДПС вказувала, якщо платник єдиного податку хворів 30 і більше календарних днів та при цьому хвороба розпочалась до 20-го числа місяця та закінчилась у наступному місяці, то такий платник звільняється від сплати єдиного податку лише за календарний місяць, в якому почав хворіти, а за наступний календарний місяць, в якому відповідно до листка непрацездатності хвороба закінчилась, сплачує єдиний податок відповідно до норм Податкового кодексу.
Наразі є окреме роз’яснення, що фізична особа – підприємець – платник єдиного податку першої і другої груп, яка не використовує працю найманих осіб, звільняється від сплати єдиного податку на період її тимчасової втрати працездатності у зв’язку з вагітністю та пологами лише за умови підтвердження витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності.
Докладніше податківці вказували тут. Якщо підтверджений відповідним витягом період непрацездатності розпочався до 20-го числа місяця та закінчився у наступному(их) місяці(ях), то такий платник звільняється від сплати єдиного податку за календарний місяць, в якому почався період непрацездатності, та за всі повні календарні місяці, які припадають на цей період непрацездатності (у разі їх наявності), а за календарний місяць, в якому відповідно до даних, зазначених у витязі з ЕРЛН, період непрацездатності закінчився, ЄП сплачується відповідно до норм ПКУ.
Але для цього слід подати заяву для ДПС. Строк її подання – до 20-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому закінчився лікарняний (з обов’язковим доданням витягу з ЕРЛН).
Начальнику Головного управління ДПС у Сумській області
КІЯШКО Наталія Володимирівна
фізособи-підприємця ІІ групи єдиного податку
ГОЛОВКО Ірина Миколаївна
Заява
Я, Головко І.М., фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи, що не використовує працю найманих працівників, з 08.04.2025 по 11.08.2025 перебуватиму на лікарняному по вагітності та пологах (номер електронного листка 13414279-2031202133-1.1).
На підставі п. 295.2 і 295.5 ст. 295 Податкового кодексу України прошу не нараховувати мені авансові внески з єдиного податку за квітень – липень 2025 року.
Також за нормами пп. 1.11 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ прошу не нараховувати мені авансові внески з військового збору за квітень – липень 2025 року.
09.04.2025 Головко Ірина Миколаївна
ЄСВ та декретна відпустка, а також відпустка для догляду за дитиною
Закон про ЄСВ не містить норми про звільнення підприємців – платників єдиного податку від сплати ЄСВ на період перебування у відпустці.
Але це не стосується тих ФОПів, які мають основне місце роботи та за яких роботодавець сплачує ЄСВ не нижче мінімального рівня.
Проте Южаніна наразі звернулася до Мінфіну та ДПС з приводу необхідності сплати ЄСВ ФОПами, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Так от, ДПС та Мінфін вважають, що такі особи звільняються від сплати ЄСВ за себе за певних умов.
Для цього необхідно дотримання 2-х умов:
- мати основне місце роботи (укладений трудовий договір);
- сплата роботодавцем за таку особу мінімального страхового внеску.
При цьому роботодавцем, який сплачує мінімальний страховий внесок за таких ФОПів, буде територіальний Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які виплачують такій особі допомогу при народженні дитини.
Але якщо ФОП не має основного місця роботи (тобто не працює десь за трудовим договором), хоча отримує державну соціальну допомогу при народженні дитини, і за таку особу ЄСВ сплачують територіальні Центри, звільнення від сплати ЄСВ не буде.
Від себе додамо, що оскільки ця позиція не встановлена Законом про ЄСВ, ФОПу краще звернутися ще до ДПС за ІПК особисто та діяти вже за нею, аби потім не було штрафів.