
З 1 липня 2025 року в Україні стартував експериментальний проєкт для сімей з низькими доходами. Новий вид виплати запроваджується відповідно до Порядку реалізації експериментального проєкту щодо надання базової соціальної допомоги, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2025 №371 «Деякі питання реалізації експериментального проєкту щодо надання базової соціальної допомоги».
Про нього ми писали у статті "Нова базова соціальна допомога діє з 1 липня 2025 року: хто має на неї право?". А зараз розповімо про деталі.
Хто має право на виплату?
Одержати виплату вже зараз (з 1 липня 2025 року) зможуть сім’ї, які на дату звернення за призначенням базової соціальної допомоги вже є отримувачами:
- державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
- допомоги на дітей одиноким матерям;
- допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
- тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
З 1 жовтня 2025 року зможуть долучитися й інші особи/сім’ї, обставини яких відповідають вимогам та критеріям, визначеним Порядком №371 (матеріальне та соціальне становище, потреба в державній підтримці тощо).
Критеріїв досить багато, тому в цій статті ми їх не наводимо. Але щоб було зрозуміло, для кого запроваджено цю допомогу, назвемо, хто є учасниками експериментального проєкту – це громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту (крім осіб, які перебувають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого в установленому Кабінетом Міністрів України порядку, для яких не визначено дату завершення тимчасової окупації, та осіб, які перебувають за кордоном.
Базову соціальну допомогу також може бути призначено, якщо у складі сім’ї є працездатна особа віком від 18 до 60 років, яка:
- є особою з числа внутрішньо переміщених осіб і не сплатила або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом періоду, за який враховуються доходи;
- та/або повернулася після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 календарних днів) за кордоном, не перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа і не працює або не сплатила/за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і яка звертається за призначенням базової соціальної допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.
Для таких осіб базову соціальну допомогу може бути призначено на сім’ю, якщо у складі сім’ї є кілька непрацюючих працездатних осіб. Такі особи повинні на дату подання заяви про призначення допомоги бути зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або перебувати на обліку в центрі зайнятості як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання.
Перелік випадків, коли базова соціальна допомога не призначається/не виплачується, встановлено п. 5 Порядку №371.
Яким буде розмір допомоги?
Розмір базової соціальної допомоги визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї.
Розмір базової величини для розрахунку становить 4 500 гривень на одного члена сім’ї!
Розмір базової величини для сім’ї визначається на рівні 100 відсотків такої базової величини для першого члена сім’ї (уповноваженого представника сім’ї), кожної дитини віком до 18 років, особи з інвалідністю I або II групи, 70 відсотків такої базової величини – для кожного наступного члена сім’ї.
Наприклад, якщо сім’я складається з трьох осіб, то базовий розмір допомоги буде 4 500 х 3 = 13 500 грн. Але якщо один із членів сім’ї вже отримує дохід 3 000 грн на місяць, то розмір допомоги, яку сім’я може отримати, зменшується: 13 500 – 3 000 = 10 500 грн.
Чи скасують інші одержувані від держави допомоги?
Одночасно із призначенням базової допомоги припинять низку виплат. А саме виплату:
- державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
- допомоги на дітей одиноким матерям;
- допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
- тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
- державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
Які документи треба подати для отримання допомоги?
Допомога призначається на підставі:
- заяви про намір отримати базову соціальну допомогу (далі – Заява про намір) та
- заяви про призначення базової соціальної допомоги (далі – Заява про призначення).
Тобто заяв насправді дві, але подає їх одна особа – саме та, яку сім’я уповноважила оформити отримання допомоги. Ця ж особа й отримуватиме допомогу (і розподілятиме її серед інших членів сім’ї)!
Що треба зазначити в Заяві про намір?
Заява про намір повинна містити відомості:
1) про уповноваженого представника сім’ї;
- прізвище (за наявності), власне ім’я, по батькові (за наявності);
- стать;
- дата народження;
- місце народження;
- серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, посвідки на постійне/тимчасове проживання, оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті громадянина України);
- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
- адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування);
- контактні дані (номер телефону та/або адреса електронної пошти);
- номер поточного рахунка, відкритого в уповноваженому банку, через який здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ;
- сімейний стан;
2) про членів сім’ї (на яких отримується допомога) – аналогічні тим, що подаються про уповноважену особу, крім номера банківського рахунку;
3) дату формування заяви.
Зверніть увагу! У цій заяві не зазначаються дані про фактичні доходи сім’ї. Але їх перевірятимуть – Пенсійний фонд братиме із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страховий стаж.
А ще перевірятимуть, де перебувають члени сім’ї (якщо за кордоном, то допомогу не призначать!). І тут Пенсійний фонд теж не вірить на слово. Наприклад, з електронного пристрою, за допомогою якого особа подає заяву, будуть отримані відомості про геолокацію особи на момент подання такої заяви.
Як подати заяву про намір?
Заяву про намір може бути подано:
- в електронній формі з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (портал Дія);
- у паперовій формі до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України, незалежно від зареєстрованого/задекларованого місця проживання уповноваженого представника сім’ї.
Зверніть увагу! Для подання заяви про намір засобами мобільного додатка порталу Дія (Дія) уповноваженому представнику сім’ї необхідно установити мобільний додаток порталу Дія (Дія) на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням електронного підпису та/або інших засобів електронної ідентифікації, що мають високий або середній рівень довіри.
Який покроковий алгоритм призначення базової соціальної допомоги
- Подання заяви. Уповноважений представник сім’ї (повнолітній член родини) подає заяву про намір отримати базову соціальну допомогу. У заяві зазначаються його особисті, контактні дані, а також інформація про всіх членів сім’ї.
- Перевірка даних. Відомості про склад сім’ї підтверджуються через відповідні інформаційні системи та державні реєстри.
- Попередній розрахунок допомоги. Розрахунок орієнтовного розміру базової соціальної допомоги проводиться засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
- Інформування заявника. Про результати розрахунку повідомляється уповноважений представник сім’ї.
- Підтвердження згоди. Якщо сім’я погоджується з розрахованим розміром допомоги, уповноважений представник підписує сформовану із урахуванням такого розміру заяву про призначення базової соціальної допомоги.
З якої дати та на який строк призначається базова соціальна допомога?
Базова соціальна допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважений представник сім’ї звернувся за її призначенням, незалежно від дати звернення.
Виплата призначається строком на шість місяців з подальшим автоматичним продовженням виплати такої допомоги на час реалізації експериментального проєкту (два роки).