Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики на засіданні 23 лютого представлено законопроєкт, який стосується удосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності (реєстр. номер 7577 від 21.07.2022).
Ухвалення законопроєкту є другим етапом реформи у сфері гідротехнічної меліорації, яка реалізується відповідно до Стратегії зрошення та дренажу в Україні, план дій за яким розроблено до 2030 року.
Цей законопроєкт відкриває можливості для залучення інвестицій у проєкти з модернізації державних меліоративних систем, що приведе до скорочення втрат води та зниження експлуатаційних витрат на обслуговування інженерної інфраструктури; запроваджує ефективний механізм тарифоутворення та ринкові стимули раціонального водокористування.
Законопроєкт передбачає:
- створення операторів об’єктів меліоративних систем державної власності – державних некомерційних підприємств;
- залучення до управління оператором усіх зацікавлених сторін, що користуються послугами меліоративної системи, через включення їхніх представників до складу наглядових рад операторів;
- забезпечення фінансової прозорості та унеможливлення крос-субсидування однієї системи за рахунок іншої;
- побудову ефективної політики тарифоутворення на послуги оператора з подачі або відведення води.
Реалізація законопроєкту дасть змогу збільшити площі земель, на яких застосовується зрошення та відновити осушення, де воно є економічно та екологічно ефективним. Собівартість поливу та осушення земельних ділянок за рахунок скорочення втрат води та споживання електроенергії зменшиться, а ризики припинення подачі/відведення води під час вегетаційного сезону будуть мінімізовані. При цьому також повинні зменшитися і витрати держави на адміністрування системи гідротехнічної меліорації.