• Посилання скопійовано

Чи потрібно під час фактичної перевірки надавати копії фіскальних чеків у паперовому вигляді?

Під час проведення фактичної перевірки госпсуб’єкт отримав запит на надання копій фіскальних чеків.Чи повинен він їх друкувати? Які вимоги до зберігання і передачі контрольних стрічок передбачено законодавством?

Чи потрібно під час фактичної перевірки надавати копії фіскальних чеків у паперовому вигляді?

ДПС у листі від 13.06.2025 №642/2/99-00-24-01-02-02 надала відповідь на запитання платника податків стосовно такої ситуації:

«Під час фактичної перевірки ФОП (далі – платник податків) отримав перелік документів, які необхідно надати контролюючим органам. Серед них – копії всіх фіскальних чеків за рік. За рік може бути видано понад 1 000 фіскальних чеків, друкувати таку кількість пaпepy затратно i нераціонально. Яка мета надання саме паперових копій фіскальних чеків? Чи передбачена така вимога у законодавстві?».

Перед тим, як прокоментувати відповідь ДПС, звернемо увагу, що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – PPO) та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПPPO) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено в Законі України від 06.07.1995 №265/95-BP «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265) та інших нормативно-правових актах, прийнятих на його виконання. На нього і будмо посилатись у подальшому.

 

Як створюються фіскальні чеки та контрольна стрічка

Відповідно до ст. 3 Закону №265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операцій в готівковій та / або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

1) щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі реєстраторами розрахункових операцій (за винятком автоматів з продажу товарів (послуг) або програмними реєстраторами розрахункових операцій фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій (п. 9 ст. 3 Закону №265);

2) створювати контрольні стрічки у паперовій та/або електронній формі і забезпечувати їх зберігання:

  • на реєстраторах розрахункових операцій (за винятком автоматів з продажу товарів (послуг) – протягом трьох років;
  • на програмних реєстраторах розрахункових операцій у разі здійснення розрахункових операцій у режимі офлайн відповідно до цього Закону – до моменту передачі електронних розрахункових документів, електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків до фіскального сервера контролюючого органу;

Згідно зі ст. 2 Закону №265 контрольна стрічка це:

  • копії розрахункових документів, послідовно сформованих РРО, що надруковані або створені в електронній формі таким реєстратором, а також копії фіскальних звітних чеків у разі створення контрольної стрічки в електронній формі;
  •  електронні копії розрахункових документів, а також електронні копії фіскальних звітних чеків, які сформовані послідовно із додаванням у кожен наступний розрахунковий документ або фіскальний звітний чек хешу попереднього розрахункового документа або фіскального звітного чека та зберігаються в електронній формі ПРРО під час його роботи на період відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу (в режимі офлайн) до моменту передачі розрахункових документів або фіскальних звітних чеків до фіскального сервера контролюючого органу.

А ось ще одне визначення:

«Контрольна стрічка в електронній формі – це копії розрахункових документів, а також копії фіскальних звітних чеків, послідовно сформованих РРО, що створені в електронній формі таким реєстратором, які зберігаються на носії контрольної стрічки у формі пакетів даних»

 п. 1.2 розд. І Вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі, затверджених наказом Мінфіну від 08.10.2012 №1057 

 

Що з цього отримують податківці

Суб'єкти господарювання, які використовують РРО/ПPPO, повинні автоматично передавати до контролюючих органів дротовими aбo бездротовими каналами зв'язку інформацію у формі електронних копій розрахункових документів, електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків тощо. Це прописано в пп. 7 п. 3 Закону №265.

Але це, так би мовити, повсякденний обовязок. А от коли податківці приходять з перевіркою, у них виникають додаткові права!

Відповідно до п. 85.2 ПКУ платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать a6o пов'язані з предметом перевірки.

Робиться це таким чином, як зазначено у запитанні: податківці надають перелік документів, платник податків відповідає (і надає ті копії документів, які в нього є в наявності). У цьому випадку податківці вимагають контрольну стрічку в паперовому або в електронному вигляді та копії фіскальних чеків за певний період.

Але, за визначенням, контрольна стрічка і містить у собі копії фіскальних чеків (як розрахункових, так і звітних). І друкувати контрольні стрічки не обовязково – податківці на цьому наголошують.

Це означає, що просто надіслати інформацію з РРО в електронному вигляді за запитом ДПС – будь-який РРО з модемом повинен забезпечувати цю функцію (пп. 3.1.2 розд. ІІІ Вимог №1057).

Постає запитання: для чого це робити, якщо ДПС вже отримувала ці дані щоденно?

Податківці відповідають: загальна мета надання копій фіскальних чеків, що використовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів, зібраних Системою зберігання i збору даних PPO та внесених до бази даних СОД PPO, полягає в тому, що копії фіскальних чеків зобов'язані відповідати касовим чекам, які містяться на контрольній стрічці в електронній формі в пам'яті PPO aбo в пам'яті модема.

Автор: Брік Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Готівковий обіг та каса»