Згідно зі ст. 10 Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами та доповненнями, перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов’язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України. Розрахункові книжки не застосовуються у випадках здійснення підприємницької діяльності, визначених статтею 9 цього Закону.
Відповідно до п. 2 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою КМУ від 23.08.2000 р. №1336, СПД мають право проводити розрахунки без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій при здійсненні роздрібної торгівлі через засоби пересувної торгівельної мережі (автомагагазини, авторозвозки, автоцистерни, цистерни, бочки, бідони, низькотемпературні лотки-прилавки, візки-розноски, лотки, столики), що розташовані за межами стаціонарних приміщень.
Відповідно до п. 2 постанови КМУ від 23.08.2000 р. №1336 «Про забезпечення реалізації ст. 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» установлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), У разі перевищення річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів 200 тис. гривень на один суб’єкт господарської діяльності застосування реєстратора розрахункових операцій є обов’язковим.
Отже, у разі перевищення граничного розміру (200 тис. грн на один суб’єкт господарської діяльності) річного обсягу розрахункових операцій СПД зобов’язаний у місячний термін з дати перевищення річного обсягу розрахункових операцій згідно з п. 2 Додатка до Постанови КМУ від 07.02.2001 р. №121 «Про терміни переведення СПД на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням РРО» зареєструвати РРО та проводити розрахунки із застосовуванням РРО.
Згідно з п. 2.2 р. 2 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. №614 та зареєстрованого у Мін’юсті 05.02.2001 р. за №107/5298, реєстрація РРО здійснюється в органі ДПС за місцезнаходженням (місцем проживання) СПД, а якщо СПД обслуговується в інспекції по роботі з великими платниками податків, — то за місцем податкового обліку.