Питання щодо оприбуткування готівки завжди є актуальними і насамперед через значні розміри штрафних санкцій, які застосовуються податковими органами.
ДПСУ нагадує, що вся готівка, яка надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та у повній сумі оприбутковуватися до каси підприємства.
Під оприбуткуванням готівки у касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами та веденням касової книги, слід розуміти здійснення обліку готівки у повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Так, Положення про ведення касових операцій у національній валюті (Постанова НБУ від 15.12.2004 р. №637) зобов'язує, госпсуб'єкта, що здійснює готівкові розрахунки із застосуванням РРО:
— по-перше, провести отримані готівкові кошти через такий РРО;
— по-друге, роздрукувати фіскальні звітні чеки;
— по-третє, здійснити облік таких фіскальних звітних чеків у КОРО.
ДПСУ у коментованому Листі доходить до висновків:
1) у разі якщо готівка проведена через РРО й у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків, проте у день одержання готівкових коштів не проведена за касовою книгою, така готівка оприбуткована у касі підприємства несвоєчасно.
2) у разі коли готівка проведена через РРО, зроблено відповідний запис у касовій книзі у день надходження готівки, проте не проведена у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків, такий випадок може кваліфікуватися як неповне оприбуткування.
Щодо першого висновку, то тут ми погоджуємося. А ось щодо другого зазначимо: нормами Положення №637 жодним чином не встановлено, що такий облік здійснюється виключно шляхом заповнення граф у розділі №2 (облік руху готівки та сум розрахунків). Тож проведення розрахункових операцій через РРО, щоденне друкування фіскальних звітних чеків та їх зберігання у книгах обліку розрахункових операцій уже є свідченням того, що готівкові кошти обліковані у КОРО, що свідчить про їх оприбуткування, а їх рух відображено у фіскальній пам'яті РРО.
Обов'язок внесення записів до розділу №2 (облік руху готівки і сум розрахунків) КОРО встановлено лише порядком ведення КОРО, і його невиконання (за умови здійснення обліку фіскальних звітних чеків у КОРО шляхом їх підклеювання) свідчить лише про порушення такого порядку, але жодним чином не про відсутність факту оприбуткування готівки.