• Посилання скопійовано

Нова форма фіскального чека з 1 січня 2025 року: що зміниться для торговців?

Мінфін Наказом №601 змінив форми фіскальних чеків та вніс правки до Положення №13. Нові форми чеків потрібно застосовувати вже з 1 січня 2025 року. Це стосується всіх торговців, адже введено нові реквізити щодо засобу оплати та позначення форми оплати

Нова форма фіскального чека з 1 січня 2025 року: що зміниться для торговців?

Як ми вже писали, Мінфін вніс зміни до Положення про форму фіскального чека Наказом №601, проте цей наказ станом на 19 грудня все ще не набрав чинності. Але вже з 1 січня 2025 року потрібно застосовувати нові форми фіскальних чеків – про це ми писали тут.

Змінами передбачено:

  • можливість зазначення у фіскальному касовому чеку спрощеної назви товару та використання для визначення групи товарів чи послуг Державного класифікатора продукції та послуг (ДК 016:2010);
  • визначення ідентифікатора електронної марки акцизного податку/серійного номера електронної марки акцизного податку обов’язковим реквізитом розрахункового документа при роздрібній торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
  • доповнення форм розрахункових документів реквізитами паспортного документа та інформацією, необхідною для контролю обсягів проданих тютюнових виробів та алкогольних напоїв (для магазинів безмитної торгівлі);
  • визначення понять «платіжний термінал, з’єднаний з реєстратором розрахункових операцій/програмним реєстратором розрахункових операцій» та платіжний термінал, поєднаний з реєстратором розрахункових операцій/програмним реєстратором розрахункових операцій»;
  • низку технічних правок з метою термінологічної узгодженості наказу Мінфіну від 21.01.2016 №13 з нормами іншого законодавства, зокрема законодавства у сфері платіжних послуг.

Далі про все за порядком. У тексті слово «РРО» стосується як звичайних РРО, так і програмних РРО, адже відмінностей в їх регулюванні практично немає.

Вимоги Положення №13 не поширюються на:

  • розрахункові проїзні та перевізні документи на залізничному (крім приміського) й авіаційному транспорті, форми та зразки яких затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, дорожнього господарства, туризму та інфраструктури – на теперішній час це Мінінфраструктури;
  • квитки на міські та приміські автомобільні маршрути, міський електротранспорт;
  • білети державних лотерей, 
  • квитанції на послуги поштового зв’язку.

 

Термінологія та загальні моменти

Терміни, які застосовуються у Положенні №13, визначені у розділі ІІ. Мінфін нарешті дав визначення платіжним терміналам, з’єднаним та поєднаним з РРО:

  • платіжний термінал, з’єднаний з РРО/ПРРО – це сукупність платіжного термінала та з’єднаного з ним РРО/ПРРО за допомогою будь-яких проводових або безпроводових засобів зв’язку, які у процесі обробки інформації фактично взаємодіють шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних; 
  • платіжний термінал, поєднаний з РРО/ПРРО – це сукупність платіжного термінала та поєднаного з ним в одному корпусі або в одному застосунку РРО/ПРРО, які у процесі обробки інформації фактично взаємодіють шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних.

Термінал, з’єднаний з РРО/ПРРО – це два різні пристрої або застосунки, кожний з яких виконує свою функцію, а термінал, поєднаний з РРО/ПРРО – це один пристрій або застосунок, який виконує дві функції.

Надано визначення терміну «спрощена назва товару (послуги)» – це слово, поєднання слів або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують приналежність такого товару до групи продукції та послуг, визначеної Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010. Слово «або» вказує на те, що обов’язково зазначати цифровий код не вимагається. На наш погляд, це визначення знову ж таки не вичерпне і дещо розмите, і знову будуть питання від бізнесу, як же правильно формувати спрощені назви.

Тут не написано прямо, що ми повинні дослівно брати назви саме з ДКПП, а написано так, що наша спрощена назва повинна «однозначно ідентифікувати приналежність товару» до певної групи. А вирішення цього питання буде цілком залежати від судження перевіряльників. Ми можемо тільки дати рекомендацію все ж таки зазначати цифровий код товару/послуги за ДКПП і використовувати у назві ті слова, які містяться у ДКПП.

Решта змін у термінах Положення №13 – це посилання на інші нормативні документи, у яких ці терміни визначені, зокрема:

У п. 3 розділу І Положення №13 визначено, що установлені в цьому Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов’язкові реквізити розрахункових документів/електронних розрахункових документів. До цього пункту додано речення про те, що помилки та/або неточності в назві товару, що зазначена в розрахунковому документі, які не призводять до спотворення інформації про розрахункову операцію, не є підставою для визнання такого документа не розрахунковим. 

Звертаємо увагу, що це стосується тільки одного реквізиту – назви товару. Начебто це і позитивна зміна, але в ній закладено оціночне поняття – «спотворення інформації», яке кожний перевіряльник буде тлумачити на власний розсуд і вирішувати, приміром, чи призводить ваша помилка в одній букві назви товару до спотворення інформації, чи ні.

До пункту 3 розділу ІІ Положення №13 додано абзац про те, що спрощена назва товару може зазначатись у випадку, визначеному абзацом другим пункту 2 статті 3 Закону про РРО. Там написано, що ФОПи – платники ЄП та неплатники ПДВ при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в чеку зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги. Тож це можна робити на добровільній основі, але пам’ятаючи про ризики «спотворення інформації», про які ми сказали вище.

Визначено правила формування номерів електронних чеків – новий п. 6 розділу І Положення №1:

  • для звичайного РРО фіскальний номер електронного розрахункового документа формується у вигляді послідовної нумерації розрахункових документів в межах терміну експлуатації реєстратора розрахункових операцій або послідовної нумерації розрахункових документів у межах однієї робочої зміни (в межах одного Z-звіту), при цьому унікальний номер чергового Z-звіту використовується як префікс номера розрахункового документа;
  • для програмного РРО фіскальний номер електронного розрахункового документа формується фіскальним сервером за алгоритмом, визначеним контролюючим органом.

 

Нові рядки для магазинів безмитної торгівлі – дані про товар та паспорт покупця

Звертаємо увагу, що до форм чеків внесено два нові рядки:

  • 10 – вага одиниці тютюнового виробу (зазначається для сигарил, тютюну та тютюнових виробів, що реалізуються в наборі) та кількість тютюнових виробів в одиниці товару (пачці), міцність алкогольних напоїв та об’єм (у літрах) одиниці товару (пляшки) (для алкогольних напоїв);
  • 28 – реквізити паспортного документа покупця: серія (за наявності) та номер, країна видачі паспортного документа, перед якими друкуються великі літери «РПД» (зазначаються магазинами безмитної торгівлі при продажу тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв).

Ці рядки друкуватимуть у чеках тільки магазини безмитної торгівлі при продажу тютюнових виробів та алкогольних напоїв. Інших торговців це не стосується, навіть тих, хто так само торгує тютюном та алкоголем.

 

Фіскальний касовий чек на товари (послуги)

Розділом ІІ Положення №13 регламентовано форму фіскального касового чека на товари (послуги), яка має номер ФКЧ-1. 

У пункті 2 розділу ІІ Положення №13 перераховано обов’язкові реквізити чека за формою ФКЧ-1, і саме до цього пункту внесено зміни, тобто змінено саме обов’язкові реквізити. А як ми пам’ятаємо, у разі відсутності в документі хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення такий документ не прийматимуть як розрахунковий (п. 3 розділу І Положення №13).

Зміни до чека за формою ФКЧ-1 покажемо у таблиці. Зокрема, змінилася нумерація рядків чека.

Зміни в обов’язкових реквізитах чека за формою ФКЧ-1

Рядок чека за новою нумерацією

Новий зміст рядка та наш коментар

9

Цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) на алкогольні напої або унікальний ідентифікатор електронної марки акцизного податку, або серійний номер електронної марки акцизного податку (зазначаються у випадках, передбачених чинним законодавством).

Приведено у відповідність до вимог ПКУ щодо електронних акцизних марок

10

Це новий рядок, тут зазначатимуть вагу одиниці тютюнового виробу (зазначається для сигарил, тютюну та тютюнових виробів, що реалізуються в наборі) та кількість тютюнових виробів в одиниці товару (пачці), міцність алкогольних напоїв та об’єм (у літрах) одиниці товару (пляшки) (для алкогольних напоїв).

Цей рядок в чеку формуватимуть тільки магазини безмитної торгівлі при продажу тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв

11, 12, 13, 15

Нумерація цих рядків змінилася на одиницю, раніше це були рядки 10, 11, 12, 14

6 – 11

Рядки 6 – 11 фіскального чека повторюються відповідно до кількості різних найменувань товарів (послуг), які оплачені за одним фіскальним чеком

14

Сума комісійної винагороди еквайра (у разі наявності). Тут лише додали слово «еквайра»

16

Уточнено назву цього рядка: реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки) у форматі, що дозволений правилами безпеки емітента або платіжної системи (для електронних платіжних засобів, що використовуються для здійснення операцій у платіжній системі), перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ».

Рядки 16, 17 фіскального чека повторюються відповідно до кількості електронних платіжних засобів, з використанням яких здійснюється оплата

Виключено рядки 17, 18 чека (за старою нумерацією)

Це були такі реквізити, які вже застаріли і не можуть застосовуватися в електронних чеках:

  • підпис касира (якщо це передбачено правилами платіжної системи), перед яким друкується відповідно напис «Касир» (старий рядок 17);
  • підпис держателя електронного платіжного засобу (платіжної картки) (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи «Касир» та «Держатель ЕПЗ» (старий рядок 18)

17

Напис «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА» (найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовується, код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі та/або код транзакції в платіжній системі, значення коду).

Рядки 16, 17 фіскального чека повторюються відповідно до кількості електронних платіжних засобів, з використанням яких здійснюється оплата

12 – 17

Рядки 12 – 17 фіскального чека заповнюються у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного термінала, з’єднаного або поєднаного з РРО/ПРРО

18

Позначення форми оплати («ГОТІВКА», «БЕЗГОТІВКОВА», «ІНШЕ»), сума коштів за цією формою оплати та валюта операції.

Тепер надано вичерпний перелік форм оплати з трьох пунктів. Готівка – це банкноти і монети, безготівкова форма – це платіжні картки і всі інші форми грошової оплати, за якими не використовуються банкноти і монети. Інше – це можуть бути сертифікати, бонуси, жетони і все те, що не є грошовою одиницею – гривнею або іноземною валютою. 

Зазначення валюти операції передбачає можливість формувати чеки в іноземній валюті – це актуально для магазинів безмитної торгівлі. При цьому специфіка діяльності цих магазинів така, що під час розрахунків одночасно може використовуватися декілька видів валют, зокрема долари США, євро, гривні.

Рядок 18 фіскального чека повторюється відповідно до кількості різних форм оплати.

Для форми оплати «ГОТІВКА» рядок 18 не друкується

19

Новий рядок, у якому зазначаються засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо).

Рядок 19 фіскального чека повторюється для кожної форми оплати відповідно до кількості використаних засобів оплати

24

До сплати, валюта. Тепер у цьому рядку, крім суми, зазначається найменування валюти. Звичайні СГ тут завжди зазначатимуть гривню, а магазини безмитної торгівлі – фактичну валюту розрахунків

25

Решта, валюта (зазначається у разі здійснення оплати в готівковій формі).

Тепер у чеку треба буде друкувати суму решти у разі готівкових розрахунків

26

Фіскальний номер фіскального чека / фіскальний номер електронного фіскального чека, перед яким друкується назва «ЧЕК №». Раніше цей реквізит зазначався в одному рядку з датою та часом проведення розрахунку, тепер він отримав окремий рядок

27

Дата (день, місяць, рік) та час (година, хвилина, секунда) проведення розрахункової операції. Раніше цей реквізит зазначався в одному рядку з фіскальним номером, тепер він отримав окремий рядок

28

Реквізити паспортного документа покупця: серія (за наявності) та номер, країна видачі паспортного документа, перед якими друкуються великі літери «РПД» (зазначаються магазинами безмитної торгівлі при продажу тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв).

Відповідно до п. 5 та 6 Правил №1089 магазинами безмитної торгівлі реалізуються товари у пунктах пропуску на митному кордоні України або на транспортних засобах, що виконують міжнародні рейси, фізичним особам, які від'їжджають за кордон, за умови пред'явлення ними документа, який посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю або належного їм проїзного документа на транспортний засіб, який прямує за межі України. Факт продажу товару підтверджується касовим або товарним чеком з послідовною нумерацією (у двох примірниках), у якому повинні зазначатися номер рейсу або реквізити документа, який посвідчує особу, з відміткою про проходження митного контролю, ідентифікаційний код товару і його вартість. Оригінал чека видається пасажирові, який придбав товар,   копія зберігається у магазині безмитної торгівлі протягом не менш як трьох років

29

Змінено вимоги до QR-коду, який повинен містити у собі пошуковий запит до Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій у форматі, визначеному новою редакцією Положення №13

30

Для фіскального чека, що створюється реєстратором розрахункових операцій: код автентифікації повідомлення (МАС) чека. Цей реквізит тепер винесено окремо, а раніше він був у формі QR-коду

31, 32, 33, 34, 35

Це рядки чека за старою нумерацією з номерами 27, 28, 29, 30, 31, які отримали нову нумерацію, але зміст їх не змінився

Аналогічні зміни передбачені і для форми чека видачі коштів ФКЧ-2.

Підсумуємо: Зміни щодо фіскальних чеків стосуються не тільки окремих торговців через введення спецреквізитів, але й всіх торговців, адже введено нові реквізити щодо засобу оплати та позначення форми оплати.

 

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Готівковий обіг та каса»