Держдотації та пільги — привілей дрібних аграрних компаній, великі агрохолдинги можуть обійтися і без неї. Така суть реформи системи держпідтримки в АПК, яку планують українські посадовці.
«Ми впевнені, що підтримку держава повинна зосереджувати на дрібних аграрних господарствах, розвивати фермерство», — сказав заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики і земельних відносин Сергій Терещук. За його словами, великі аграрні структури потребують менше держпідтримки і здатні вижити самостійно, тоді як тепер вони претендують на бюджетні кошти нарівні з дрібними фермерами.
При цьому, як вважають посадовці, великі агрокомпанії не виконують одну з основних місій — створення нових робочих місць у сільській місцевості і розвиток цих територій. «Все більше поширюється практика, коли компанія сидить у Києві і володіє землею у всій Україні. Агрохолдинги не створюють робочих місць і погано знають потреби села», — каже Терещук. На думку посадовців, розвиток і підтримка фермерських господарств сприятимуть вирішенню цих проблем.
Нагадаємо, наразі держава не розмежовує аграрні компанії за розміром — на держпідтримку можуть розраховувати всі підприємства, що мають статус сільгоспвиробника. Запровадження таких змін потребує внесення відповідних коригувань до Закону «Про державну підтримку сільського господарства України».
Критерії визначення розміру сільгосппідприємства, що претендує на держпідтримку, ще обговорюються. «Або площа земель в оренді, або оборот. Поки що працюємо над цим», — каже Сергій Терещук.
Як зазначають у комітеті, новий порядок держпідтримки може бути запроваджений вже у 2013 р.