• Посилання скопійовано

Ъ: Депутати переходять на особистість

У парламенті зареєстрований законопроект про біометричні паспорти, співавторами якого є депутати від Партії регіонів. Як стало відомо "Ъ", свою редакцію документа підготували також у Міністерстві юстиції. Експерти побоюються, що боротьба між Мін’юстом і депутатами призведе до зриву прийняття закону і ускладнить переговори з Євросоюзом про візову лібералізацію.

Вчора на сайті парламенту було оприлюднено проект закону N10036 "Про документи, що засвідчують особистість, її спеціальний статус і підтверджують громадянство України", який передбачає перехід України на використання документів з біометричними даними. Авторами проекту є народні депутати Валерій Коновалюк, Ірина Бережна (обидва - Партія регіонів) і Володимир Мойсик ("Наша Україна-Народна самооборона"). Вони були співавторами низки законопроектів про випуск захищених документів, включаючи бланки закордонних паспортів на базі консорціуму ЄДАПС.

Як повідомлялося, в 2011 році парламент уже розглядав законопроект N8507 "Про документи...", співавторами якого були вищезгадані депутати. Верховна рада прийняла закон на початку жовтня, до кінця місяця президент Віктор Янукович ветував його, а в січні 2012 року парламент підтримав вето, відмовившись від розгляду законопроекту. Цей факт створив проблеми в переговорах з Євросоюзом про скасування візового режиму. Як відомо, ухвалення закону "Про документи..." є першою вимогою Плану дій візової лібералізації (ПДВЛ), наданого Україні Євросоюзом.

Автори проекту N10036 стверджують, що їхня законодавча ініціатива дозволить надолужити зірваний графік. "Ми повинні розглянути і прийняти закон вже на цій сесії", - заявив Валерій Коновалюк. Він запевнив, що в новому проекті враховано низку вимог Віктора Януковича, що дозволить уникнути повторного ветування. "У цій редакції є всі шанси на те, щоб закон був підписаний главою держави", - вважає депутат.

Між тим аналіз проекту N10036 показує, що він значною мірою повторює текст раніше ветованого закону. Головною зміною стала відмова від використання чіпа з біометричними даними в трьох типах документів - соціальне і пенсійне посвідчення, а також посвідчення інваліда. Варто зазначити, що раніше Янукович дійсно вимагав виключити відповідні норми із закону. Примітно, що в законопроекті не згадуються дипломатичні та службові паспорти. Ще одна зміна стосується стандартів ICAO (Міжнародної організації цивільної авіації). Їх пропонується застосовувати тільки до документів, призначеним для виїзду за кордон. Раніше депутати мали намір зробити ці стандарти обов’язковими для всіх випущених в Україні посвідчень особи, аж до карток застрахованих осіб.

Деякі правки внесені в розділ про правила оформлення документів біженця. Втім, основне зауваження президента автори проекту не врахували - цей документ, як і ветований закон, обмежує термін дії документів біженця шістьма місяцями. "Ми не вважаємо за потрібне змінювати цю норму, - заявив "Ъ" Коновалюк. - Її критикували уповноважений ООН з прав людини та інші люди, які хочуть, щоб в Україну прямував потік нелегальних мігрантів".

У президентському вето містилися й інші претензії. Так, глава держави в жовтні стверджував, що закон "порушує міжнародні стандарти з невтручання в особисте і сімейне життя" і "не забезпечує безпеку громадян".

Валерій Коновалюк тим часом упевнений, що необхідність термінового виконання вимог Євросоюзу переконає Віктора Януковича не ветувати закон на колишніх підставах. "Мін’юст, який готував проект президентського вето, фактично зірвав процес євроінтеграції", - зазначає депутат.

Експерти погоджуються, що дії влади ускладнили діалог України і ЄС про запровадження безвізового режиму та погіршили рівень виконання ПДВЛ. Науковий директор Інституту євро-атлантичного співробітництва Олександр Сушко нагадав, що більш ніж за три місяці, що минули з дня ветування закону "Про документи...", Мін’юст так і не запропонував альтернативного законопроекту. "Можна констатувати, що уряд не виконав свою функцію. Мін’юст нічого не робив, і при цьому його ніхто не смикав, хоча в Кабінеті міністрів існує координаційний центр з питань європейської інтеграції", - зазначив Сушко. Він додав, що в експертному співтоваристві залишилися питання також до "надмірного вето" президента з вимогою відмовитися від розгляду законопроекту в колишній редакції. На думку експерта, це погіршило позицію Києва в переговорах про безвізовий режим з ЄС.

У Мін’юсті відкидають претензії на свою адресу. Прес-секретар міністерства Лія Ільченко запевнила "Комерсант", що в міністерстві розробляли нову редакцію закону, але не афішували цього. "Виконуючи доручення Кабінету міністрів, ми вже підготували законопроект. Зараз він проходить міжвідомче узгодження і буде винесений на одне з найближчих засідань уряду", - стверджує пані Ільченко.

На сьогоднішній день залишається неясно, чи підтримає парламент майбутню ініціативу уряду або ж зупиниться на проекті N10036. Олександр Сушко висловив побоювання, що підсумком цього протистояння стане остаточний зрив України графіків безвізового діалогу. "Якщо Рада знову прийме закон, який уряд не буде ідентифікувати з собою, може з’явитися нове вето, і тоді все піде по третьому колу", - пояснив експерт.

Рубрика: Держрегулювання/Закони та підзаконні акти

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Закони та підзаконні акти»