Сьогодні, 14 листопада, Верховна Рада підтримала президентський законопроект №7117 "Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості".
Законодавчим актом визначено правові, організаційні засади і напрями регулювання розвитку охорони здоров’я у сільській місцевості для забезпечення гарантій рівного доступу громадян до якісного медичного обслуговування.
Як повідомляє прес-служба ВРУ, законом, зокрема, встановлено, що:
- підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості є одним із пріоритетних напрямів державної політики у сферах охорони здоров’я та регіонального розвитку;
- підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості забезпечується шляхом здійснення заходів з розроблення, затвердження, фінансування, виконання державних цільових програм, спрямованих на поліпшення, збереження та відновлення здоров'я населення, надання субвенцій з Державного бюджету України місцевим бюджетам для розвитку охорони здоров’я у сільській місцевості;
- Кабінет Міністрів України визначає порядок та критерії забезпечення за рахунок коштів державного бюджету закладів охорони здоров’я в сільській місцевості обладнанням та транспортними засобами, необхідними для медичного обслуговування населення тощо.
Закон прийнято з урахуванням підтриманих правок.
Як зазначають у МОЗ, "цей законопроект є частиною медичної реформи і дає можливість разом з місцевою владою вирішити нагальні проблеми сільської медицини: відсутність лікарів, погано обладнані амбулаторії та ФАПи".
У Міністерстві зазначили, що на сьогодні понад 13 мільйонів українців мешкає в селах. Лікарі ж не хочуть туди їхати, бо сільська медицина фінансується за залишковим принципом, а у сільських амбулаторіях та ФАПах немає навіть найнеобхідніших умов. Так, наприклад, в 71% українських ФАПів взагалі відсутнє водопостачання, в 75% – немає водовідведення, а в 82% сільських амбулаторій відсутні санвузли.
23 тисячі сіл і селищ мають 4 тисячі амбулаторій та 12 700 ФАПів. Зараз вони, як правило, перенаправляють пацієнтів "у район" або "область", де є кваліфікована допомога. Для порівняння: в усьому світі первинна ланка в сільській місцевості ефективно працює і вирішує на місці до 80% медичних звернень.
Що зміниться в сільській медицині?
Передусім, первинна медицина в селі мусить стати доступною і якісною - вважають у МОЗ. Тому медичні практики мають стати автономними та самокерованими (для цього вже ухвалено закон про автономізацію, він вступив в дію). Не менш важливо для медичних практик в селах отримати реальне фінансування — і це зроблять закони №6327, №6604 (“Гроші ходять за пацієнтом”). Про ці законопроекти читайте тут і тут. Медики в селах зможуть заробляти гідні гроші.
Крім того, на думку МОЗ, в селах потрібно перепланувати мережі, побудувати або дообладнати амбулаторії. Майже всюди треба вирішувати питання громадського транспорту та доїзду пацієнтів до лікарів. Все це — ресурси. І законопроект №7117, внесений на розгляд Парламенту Президентом, забезпечить 5 мільярдів гривень на підсилення інфраструктури на селі протягом двох років.
Завдяки цим інвестиціям сільські громади зможуть:
- збудувати нові амбулаторії з можливістю проживання родини лікаря,
- закупити автомобілі, щоб лікарі могли пересуватися між селам,
- оновити обладнання амбулаторій,
- забезпечити швидкісний інтернет.
"Законопроект №7117 є частиною медичної реформи і дає можливість разом з місцевою владою вирішити нагальні питання. Багато громад вже кажуть, що вони готові надавати свої будинки лікарям за 1 гривню — тобто лікар не буде витрачатися на оренду і його зарплата буде ще вищою, ніж у місті. Наша загальна мета — щоб лікар в селі надавав первинну медичну допомогу на тому самому рівні, що і в місті" - зазначили у МОЗ.