Нацбанк вітає ухвалення Верховною Радою Кодексу України з процедур банкрутства (до прийняття – законопроект №8060) – у другому читанні та в цілому. Цей документ підтримали 237 народних депутатів. Про це ми також писали тут.
Рішення парламенту вирішує важливе соціальне питання неплатоспроможності позичальників – фізичних осіб, які до цього часу не мали можливості ініціювати та пройти процедуру банкрутства. Відтепер позичальник, який потрапив у скрутне матеріальне становище, може офіційно ініціювати своє банкрутство. Важливо, що стати ініціатором позову про банкрутство згідно кодексу може тільки сам позичальник, а не кредитор.
Для подібних випадків у таких країнах, як Сполучені Штати Америки, ФРН, Латвія, Польща та інших, існує спеціальне законодавство, спрямоване на розв’язання тимчасових проблем громадян. Воно забезпечує надання допомоги чесним боржникам шляхом передусім реструктуризації боргів, а в разі неможливості боржником у майбутньому погасити борги – їх списання.
На думку Національного банку, після відновлення платоспроможності боржника виграє не лише він, але і держава загалом. Звільняючись від боргів, громадянин повертається до активної легальної праці, продовжує бути платником податків та зберігає трудовий потенціал.
Так, у Кодексі процедур банкрутства пропонується:
- запровадити процедуру «fresh start» для відновлення платоспроможності боржника у максимально стислі терміни. Якщо громадянин опинився у скрутному становищі, то держава дасть можливість почати фінансове життя з чистого аркуша;
- встановити мінімальні бар’єри на шляху до звернення громадян до такого юридичного механізму, як відновлення платоспроможності;
- передбачити участь арбітражного керуючого, який допоможе боржнику розв’язати його фінансові проблеми;
- задля виключення можливості шахрайства передбачити тести на добросовісність: на вході у систему, у самому процесі розгляду справи та щодо наслідків визнання особи банкрутом.
Також від тепер процедура банкрутства і для юридичних осіб стане ефективнішою і прозорішою. Так, кодекс:
- мінімізує можливість фіктивного банкрутства, що позитивно вплине на захист прав кредиторів, і як наслідок буде сприяти відновленню кредитування;
- продаж майна підприємств-банкротів буде проходити виключно через електронні аукціони;
- скоротяться строки процедури банкрутства.
Загалом ухвалення нового кодексу про банкрутство дозволить вирішити такі питання:
- зниження марнотратних витрат на повернення боргів та зниження вартості продажу проблемних активів;
- заохочення до відповідального запозичення;
- зменшення негативних зовнішніх ефектів, спричинених неточною оцінкою ризиків;
- зниження соціальних витрат на хвороби, злочинність та безробіття;
- збільшення вироблення оподатковуваного доходу;
- максимізація економічної активності;
- заохочення підприємництва;
- підвищення стабільності та передбачуваності у фінансовій системі та економіці.