• Посилання скопійовано

Для продовження управління авторськими правами слід пройти нову реєстрацію

Мінекономрозвитку вказало, що організації колективного управління авторськими та суміжними правами для подальшої своєї діяльності мають пройти реєстрацію за новою процедурою

Для продовження управління авторськими правами слід пройти нову реєстрацію

Мінекономрозвитку запрошує до реєстрації за новою процедурою організації колективного управління (ОКУ) авторськими та суміжними правами, які мають намір надалі здійснювати управління правами інтелектуальної власності авторів та правовласників.

З 22 квітня 2019 року будуть припинені повноваження ОКУ, що до цього моменту діяли на території України. Виняток становлять ОКУ, що мають свідоцтва уповноважених у таких сферах колективного управління, як відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях аудіо- та відеозаписів, публічне виконання аудіо- та відеозаписів, трансляція аудіо- та відеозаписів в ефір та через кабель. Повноваження ОКУ в цих сферах діятимуть до вересня.

Усі ОКУ, які бажають продовжувати здійснювати колективне управління, а також потенційні нові ОКУ мають бути зареєстровані Мінекономрозвитку за новою процедурою.

Як відомо, організації колективного управління (ОКУ) – це установи, яким автори творів або інші правовласники можуть передавати свої повноваження на управління авторськими або суміжними правами. ОКУ можуть від імені правовласників укладати договори з користувачами, погоджувати розмір винагороди (роялті), збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду. Саме вони забезпечують захист прав інтелектуальної власності музикантів, письменників, художників та інших правовласників.

Необхідність реєстрації ОКУ за новою процедурою визначена положеннями Закону України №2415 «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав». Реалізація закону дозволить встановити в Україні ефективну та прозору систему колективного управління майновими правами у сфері авторського права та суміжних прав.

Наразі Мінекономрозвитку зареєструвало дві ОКУ за новою процедурою: Громадська спілка «Українська ліга авторських та суміжних прав» та Спілка об’єднань громадян «Асоціація з управління аудіовізуальними правами «АРМА-Україна». Реєстр ОКУ з детальною інформацією про них міститься на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку за посиланням: https://bit.ly/2Gxdgd0.

Зареєстровані ОКУ, що бажають збирати роялті у сферах обов’язкового і розширеного колективне управління, можуть здійснювати таку діяльність лише після акредитації за результатами проведення відкритого конкурсу.

Прийом заяв для участі в конкурсі на акредитацію ОКУ для збору роялті у сферах розширеного або обов’язкового управління розпочнеться вже у березні 2019 року. Щоб початок акредитації ОКУ за новою процедурою вважався успішним, Мінекономрозвитку бажано зареєструвати принаймні декілька таких організацій.  

Також очікується, що до 22 жовтня 2019 року буде ліквідоване Українське агентство з авторських і суміжних прав, яке раніше виконувало функції державної організації колективного управління. Це дозволить розвантажити державу від невластивих їй функцій збору роялті, а також дерегулювати сферу колективного управління авторськими і суміжними правами.  

 

Довідково

Колективне управління авторськими правами здійснюється в добровільній, розширеній та обов’язковій сферах.

Добровільне колективне управління майновими авторськими правами здійснюється за бажанням правовласниками та відповідно до договору  з організацією колективного управління у будь-якій сфері управління правами, крім тих, у яких здійснюється розширене або обов’язкове колективне управління. При цьому добровільне колективне управління здійснюється виключно щодо об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, включених до каталогу відповідної організації колективного управління.

Розширене колективне управління об’єктами авторського права і (або) суміжних прав здійснюється виключно в таких сферах як:

  • демонстрація твору у реальному часі або «наживо» на публіці, тобто декламування вірша, танці, гра, спів, коли використовуються музика та\або текст пісні, а також використання музичних творів безпосередньо у публічному закладі;
  • звучання музики по радіо, живе виконання в ефірі, але винагорода збирається лише за музичні твори (тексти, музика), включені до цих записів;
  • право на справедливу винагороду, спільну для виконавців та виробників аудіо- та відеозаписів, за публічне виконання аудіозаписів і зафіксованих у них виконань чи публічну демонстрацію відеозаписів і зафіксованих у них виконань, опублікованих для використання з комерційною метою;
  • публічне виконання аудіозаписів на публіці (концерти, кафе, ресторани тощо), коли винагороду отримують компанії звукозапису та виконавці;
  • публічна демонстрація відеозаписів (крім фільмів) публічно на екрані в спеціальних приміщеннях. Наприклад, демонстрація відеозапису музичного концерту в кінотеатрі.

Обов’язкове колективне управління об’єктами авторського права і (або) суміжних прав здійснюється виключно у таких сферах:

  • право слідування щодо творів образотворчого мистецтва – це право художників або їх спадкоємців отримувати від аукціонів, галерей, салонів, крамниць тощо визначений законом відсоток від ціни перепродажу твору образотворчого мистецтва;
  • репрографічне відтворення творів – відрахування за ксерокопіювання книг, брошур, роздруківок тощо (винагороду мають платити виробники ксероксів та паперу;
  • відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів, зафіксованих в аудіо- та відеозаписах – право суб’єктів авторського права і суміжних прав отримувати винагороду за домашнє копіювання для власних потреб правомірно придбаних копій, наприклад, аудіодисків, дисків з фільмами. Винагороду сплачують виробники обладнання для копіювання (CD-ROM з функцією запису, відеомагнітофон, телевізор з функцією запису тощо) та чистих носіїв (диски, флешки тощо);
  • кабельна ретрансляція об’єктів авторського права і суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм (передач) мовлення – винагороду сплачують кабельні оператори.

Джерело: Прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі

Рубрика: Держрегулювання/Ліцензії і дозволи

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Ліцензії і дозволи»