• Посилання скопійовано
Вилучено з «Моїх новин»

Державний контроль за виробництвом і обігом підакцизних товарів по-новому: аналіз Закону № 3817

Вилучено з «Моїх новин»

Закон №3817 набрав чинності 27 липня, але багато його норм мають свою дату набрання чинності. Зокрема, вимоги до видів діяльності та окремих операцій – з 27 липня 2024 року та з 1 січня 2025 року. В цій статті дізнаємося про основні положення Закону

Державний контроль за виробництвом і обігом підакцизних товарів по-новому: аналіз Закону № 3817

Новий Закон від 18 червня 2024 року №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон №3817) набрав чинності 27 липня 2024 р. Але з цієї дати набирають чинності не всі норми цього закону, тому що у прикінцевих положеннях Закону №3817 прописаний досить складний порядок набрання чинності окремими нормами цього закону. Для деяких норм навіть вже встановлено дату, з якої вони втратять чинність, тобто ці норми є тимчасовими. 

Закон №3817 є наступником старого Закону №481, який ще діє у 2024 році і втрачає чинність з 1 січня 2025 року. Винятком є ст. 8 Закону №481 про атестацію виробництва, яка діє до набрання чинності та введення в дію ст. 33 Закону №3817 – докладніше про це буде далі. Положення Закону №481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону №3817. 

Закон №3817 регулює виробництво і обіг:

  • спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, 
  • алкогольних напоїв, 
  • тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах,
  • пального.

Його попередник, Закон №481, регулював виробництво і обіг таких самих видів підакцизних товарів, тож тут тектонічних зсувів не відбулося – сфера дії закону не змінилася.

У розрізі видів діяльності Закон №3817 регулює виробництво, ввезення, вивезення, оптову торгівлю та роздрібну торгівлю вищевказаними товарами.

Відповідно до ч. 4 ст. 2 Закону №3817, він не поширюється:

  • на роздрібну торгівлю винами столовими, крім окремих випадків, передбачених Законом №3817;
  • на виробництво вин виноградних і плодово-ягідних, напоїв медових, наливок і настоянок, виготовлених громадянами в домашніх умовах для власного споживання;
  • на вирощування тютюну на земельних ділянках для садівництва та/або городництва для власного споживання.

Слова «для власного споживання» означають, зокрема, те, що громадяни не можуть продавати вищевказані напої та тютюн, у тому числі в межах їхньої підприємницької діяльності.

Закон №3817 має таку структуру:

  • регулювання виробництва, оптової та роздрібної торгівлі, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України:
  • спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв – розділ II;
  • тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах – розділ IIІ;
  • регулювання вирощування тютюну, ферментації тютюнової сировини – розділ IIІ;
  • пального – розділ IV;
  • атестація виробництва – розділ V;
  • державні реєстри - розділ VІ;
  • ліцензування – розділ VІІ;
  • електронна простежуваність – розділ VIII;
  • загальні вимоги до категорій, офіційних назв спиртних напоїв, маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах – розділ IX;
  • основи державної політики щодо споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, використання електронних сигарет та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння – розділ Х;
  • контроль і відповідальність – розділ ХІ.

 

Визначення понять

Закон №3817 впроваджує нові визначення понять, які набиратимуть чинності одночасно із нормами цього закону, у яких вони застосовуються:

  • пункт 85 частини першої статті 1 «тютюнові вироби» – з 1 вересня 2024 року цей термін включатиме нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання; 
  • пункти 34 і 66 частини першої статті 1 – категорії спиртних напоїв та офіційна назва спиртного напою – з 29 грудня 2024 року;
  • пункти 26272829 частини першої статті 1 – поняття, що стосуються ведення реєстрів – з 1 січня 2025 року;
  • пункти 383951536574 частини першої статті 1 – поняття, що стосуються ліцензування – з 1 січня 2025 року;
  • пунктів 1181922232430365975 частини першої, абзацу третього частини другої статті 1 – поняття, що стосуються електронної простежуваності та електронних акцизних марок – з 1 січня 2026 року;
  • пункти 68 і 69 частини першої статті 1 набирають чинності та вводяться в дію з дня набрання чинності законом про внесення змін до Податкового кодексу України, якими буде визначено поняття «пиво», «пиво безалкогольне», що відповідатимуть визначенням, наведеним у Законі №3817.

Поняття «медичне попередження споживачів тютюнових виробів» у значенні, наведеному в Законі України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», застосовується з 11 січня 2025 року.

Поняття «електронна марка акцизного податку», «підроблена електронна марка акцизного податку», «унікальний ідентифікатор», «унікальний груповий ідентифікатор», «графічний елемент електронної марки акцизного податку» у значеннях, наведених у Податковому кодексі України, застосовуються з 1 січня 2026 року – вони вводяться в дію Законом від 29.06.2023 №3173-IX

 

Втрата чинності деякими нормами Закону №3817

У Законі №3817 є тимчасові норми, які втратять чинність з 1 січня 2026 року, крім пункту 11 частини другої статті 73, який втратить чинність з 01.07.2027.

Для наочності зведемо їх у таблицю.

Тимчасові норми Закону №3817

Норма Закону №3817

Дата початку дії

Втрата чинності

Пункт 35 частини першої статті 1 – визначення терміна «коньячна технологія»

27.07.2024

01.01.2026

Частина сьома статті 3 – про виробництво спирту коньячного та коньяку України

01.01.2025

01.01.2026

Частина друга статті 17 – про заборону зберігання та/або реалізації алкогольних напоїв, отримання яких не підтверджено для суб’єкта господарювання оптової та/або роздрібної торгівлі (крім виробників алкогольних напоїв – щодо вироблених ними алкогольних напоїв) – первинним документом, а при переміщенні в межах одного суб’єкта господарювання – документом на внутрішнє переміщення

01.01.2025

01.01.2026

Частина восьма статті 21 – про заборону зберігання та/або реалізації тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, отримання яких не підтверджено належним чином 

01.01.2025

01.01.2026

Пункт 22 частини другої статті 46 – припинення дії ліцензії через реалізацію алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах без наклеєних марок акцизного податку

27.07.2024

01.01.2026

Пункт 27 частини другої статті 46 – припинення дії ліцензії через реалізацію оптовим ліцензіатом необлікованих алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах

01.01.2025

01.01.2026

Пункт 29 частини другої статті 46 – припинення дії ліцензії через реалізацію роздрібним ліцензіатом необлікованих алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах

01.01.2025

01.01.2026

Частини друга, шоста, восьма, шістнадцята, вісімнадцята статті 62 – щодо нанесення штрихкоду на пляшку, додаткових ярликів, інформації про період витримки, маркування акцизними марками

27.07.2024

01.01.2026

Пункт 4 частини четвертої, частини дев’ята й одинадцята статті 65 – зазначення дати виробництва на коробі тютюнових виробів та/або груповій транспортній упаковці тютюнових виробів та обіг акцизних марок

27.07.2024

01.01.2026

Пункт 29 частини другої статті 73 – штраф за вивезення спиртних напоїв, вироблених зі спирту етилового, з території акцизного складу або транспортування таких товарів (продукції) без відмітки представника податкового органу

27.07.2024

01.01.2026

Пункт 11 частини другої статті 73 – штраф за виробництво, зберігання, транспортування, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без паперових марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку

27.07.2024

01.07.2027

 

Вимоги до видів діяльності та окремих операцій – з 27 липня 2024 року та з 1 січня 2025 року

Деякі вимоги до видів діяльності та окремих операцій діють вже з 27 липня 2024 року:

  • до роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом – ст. 13 Закону №3817. Роздрібна торгівля цими товарами заборонена, крім продажу спирту етилового, спиртових або водно-спиртові настоїв вроздріб виключно через аптеку у флаконах з медичного скла об’ємом не більше 0,1 літра, крім таких лікарських засобів, як бальзами;
  • до оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями – ст. 16 Закону №3817;
  • до форми розрахунків при здійсненні операцій з оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями – ст. 19 Закону №3817. Зокрема, при здійсненні діяльності з оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями зобов’язані проводити розрахунки за операціями оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями виключно у безготівковій формі;
  • до виробництва тютюнової сировини, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах – ст. 20 Закону №3817;
  • до оптової торгівлі тютюновою сировиною, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах – ст. 22 Закону №3817;
  • до роздрібної торгівлі тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та тютюновою сировиною – ст. 23 Закону №3817;
  • до форми розрахунків при здійсненні операцій з оптової торгівлі тютюновою сировиною, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах – ст. 25 Закону №3817 – вони проводяться виключно у безготівковій формі;
  • до підтвердження відповідності пального – ст. 30 Закону №3817;
  • до форми розрахунків при здійсненні операцій з оптової торгівлі пальним – ст. 32 Закону №3817.

Окремо звертаємо увагу на вимоги щодо виключно безготівкових розрахунків за алкоголь, тютюн та пальне, що придбаваються для подальшого перепродажу в межах оптової чи роздрібної торгівлі. Однозначно, що готівкові розрахунки з оптовими постачальниками вже неможливі. Але як бути з розрахунками платіжними картками – адже вони безготівкові? На нашу думку, такі платежі теж неможливі, тому що вони повинні проводитися постачальником через РРО, а це вже роздрібний продаж, а не оптова торгівля алкоголем, тютюном та пальним. Отже, з 27 липня 2024 року розраховуватися за алкоголь та тютюн з оптовими постачальниками можна тільки шляхом безготівкових переказів коштів на рахунок постачальника, які не реєструються через РРО.

Вимоги до видів діяльності та окремих операцій, які почнуть діяти з 1 січня 2025 року, прописано у статтях 12, 14, 15, 17, 18, 21, 24 та 30 Закону №3817:

  • оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом;
  • зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу;
  • операцій з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу;
  • зберігання алкогольних напоїв;
  • операцій з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України алкогольних напоїв;
  • зберігання тютюнової сировини, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
  • операцій з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України тютюнової сировини, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а також компонентів, з яких виробляються тютюнові вироби;
  • операцій з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України пального.

 

Норми про категорії та офіційні назви спиртних напоїв діють з 29 грудня 2024 року

З 29 грудня 2024 року вводиться в дію Закон «Про географічні зазначення спиртних напоїв», який визначає особливості підготовки до реєстрації, використання та захисту географічних зазначень спиртних напоїв, а також контролю щодо таких географічних зазначень з метою запобігання неправомірному використанню зареєстрованих географічних зазначень спиртних напоїв. У зв’язку з цим відповідні норми Закону №3817 також набирають чинності та вводяться в дію з 29 грудня 2024 року. 

Категорії спиртних напоїв – це класифікація спиртних напоїв на підставі їхніх фізичних, хімічних та/або органолептичних характеристик, складу та способу виробництва (п. 34 ч. 1 ст. 1 Закону №3817), а офіційна назва спиртного напою – назва категорії спиртних напоїв, вимогам якої відповідає спиртний напій (п. 66 ч. 1 ст. 1 Закону №3817).

Стаття 61 Закону №3817 визначає загальні вимоги до категорій та офіційних назв спиртних напоїв і почне діяти одночасно з Законом «Про географічні зазначення спиртних напоїв». Маркування спиртних напоїв з використанням офіційних назв згідно з вимогами, встановленими ст. 62 Закону №3817 та Законом України «Про географічні зазначення спиртних напоїв», регламентоване частинами 9 – 15 ст. 62 Закону №3817.

Спиртні напої, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться на митну територію України або вивозяться за межі митної території України, повинні відповідати вимогам до категорій спиртних напоїв, визначеним Законом №3817 і частиною другою статті 1 Закону України «Про географічні зазначення спиртних напоїв», з 29 грудня 2024 року. Спиртні напої, що були вироблені та марковані згідно із законодавством, чинним до 29 грудня 2024 року, можуть реалізовуватися до закінчення терміну придатності (пункти 9 і 10 розділу XIII «Перехідні положення» Закону №3817).

 

Атестація виробництва спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів

Атестація виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та ферментації тютюнової сировини не є новацією – така атестація була передбачена і старим Законом №481. Але у новому Законі №3817 дещо розширено перелік виробництв, які підлягають атестації: атестації виробництв рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та ферментації тютюнової сировини Законом №481 не вимагалося.

Згідно з п. 1.3 діючого Порядку проведення атестації виробництва від 29.02.1996 №85 (який видано на виконання норм Закону №481) така атестація проводиться органами Держспоживстандарту України – акредитованими в державній системі  сертифікації органами з сертифікації харчової продукції і продовольчої сировини з обов'язковим залученням представників Держспецмонополії України за їх поданням.

Частинами 1 та 2 ст. 33 Закону №3817 визначено, що атестація виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та ферментації тютюнової сировини проводиться органом державної влади та/або підприємством, установою, організацією, утвореними або визначеними Кабміном, за участю посадової особи/посадових осіб органу ліцензування (яким є ДПС). 

Норми ст. 33 Закону №3817 не запроваджують якихось новацій щодо атестації виробництва та в більшій частині повторюють норми попередниці – ст. 8 Закону №481.

Але у зв’язку з розширенням видів виробництв та зміною органу, який проводитиме атестацію, ст. 33 Закону №3817 набирає чинності та вводиться в дію через один місяць з дня утворення або визначення Кабміном органу державної влади та/або підприємства, установи, організації, уповноваженої на проведення атестації виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ферментації тютюнової сировини.

Звісно, це ще не всі зміни, які приніс новий закон. Про наступну частину з них читайте за посиланням.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Ліцензії і дозволи

Зверніть увагу! Матеріали в розділі «Новини», а також коментарі до них можуть містити аналітичні погляди сторонніх експертів та представників державних органів. Редакція докладає зусиль для перевірки достовірності даних, проте думка авторів може не збігатися з позицією редакції.

Оскільки податкове та бухгалтерське законодавство постійно змінюється, ми рекомендуємо використовувати наведену інформацію як довідкову та звертатися за індивідуальною консультацією перед прийняттям фінансових рішень. Редакція здійснює модерацію коментарів відповідно до Редакційної політики сайту.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Ліцензії і дозволи»