Федерація роботодавців України наголосила, що вона продовжує роботу із захисту інтересів підприємств - членів Федерації, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями рф.
Нагадаємо, після набрання чинності змінами, внесеними до ПКУ Законом України від 15.03.2022 №2120, бізнес, що розташований на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, отримав право не сплачувати плату за землю, екологічний податок тощо. Для впорядкування використання такого права Уряд згідно з вимогами Закону мав затвердити перелік відповідних територій.
Аж через 9 місяців після прийняття Закону, 6 грудня 2022 року КМУ прийняв постанову №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», але безпосередньо перелік територій цією постановою затверджений не був.
22 грудня 2022 р. наказом Мінреінтеграції №309 відповідний перелік все ж було розроблено, затверджено та оприлюднено. Але ДПС після півторамісячних вагань на своєму офіційному сайті нещодавно оприлюднила роз’яснення, що зазначений перелік «не може застосовуватись для цілей оподаткування, оскільки згідно з Кодексом ключовою умовою можливості застосування платниками особливостей оподаткування є перелік територій, визначений саме Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, платники податків, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, вже майже протягом року позбавлені можливості скористатися своїм законним правом не сплачувати відповідні податки, що взагалі є неприпустимим, а тим паче – під час війни та воєнного стану.
Тому наразі ФРУ надіслала відповідні запити до профільного комітету Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України з вимогами терміново затвердити відповідний перелік постановою Уряду та надати роз’яснення, яким чином на сьогодні вказані платники податків можуть скористатися наданим їм правом.
Нагадаємо, що згідно з ПКУ на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії:
- не нараховуватимуть та сплачуватимуть плату за землю за земельні ділянки підприємства та компанії, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф на період з 1 березня 2022 року до 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан;
- не сплачуватимуть екологічний податок платники екологічного податку за 2022 податковий (звітний) рік;
- не нараховується й не сплачується податок на нерухомість за об’єкти нежитлової нерухомості (зокрема їхні частки), що перебувають у власності фізичних і юридичних осіб на період із 1 березня 2022 року до 31 грудня року, у якому припинено або скасовано воєнний стан;
- не нараховуватимуть та не сплачуватимуть мінімальне податкове зобов’язання за 2022 та 2023 рік власники та/або користувачів земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, чиї землі розташовані на територіях.
Будемо і далі відстоювати інтереси бізнесу у складний для країни час!
***
Читайте також: ДПС не визнає Перелік територій ТОТ та бойових дій від Мінреінтеграції для податкових пільг