
- Бланк Податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, терміни її подання, а також іншу корисну інформацію дивіться на нашому сайті за посиланням.
- Форму декларації Наказ Міністерства фінансів України від 10.04.2015 №408 "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" (зі змінами, внесеними наказом від 09.09.2024 №431).
- Інструкцію із заповнення та подання цього бланку від редакції «Дебет-Кредит» читайте за посиланням.
- Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.
- Всі новини від редакції «Дебет-Кредит» щодо нерухомості дивіться за посиланням.
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що платники податку на нерухоме майно мають право самостійно виправляти помилки у звітності. Але чи передбачено в таких випадках застосування штрафів і пені, якщо зобов’язання, зазначене в податковій декларації, було зменшено шляхом подання уточнення? Розберімося з правовими підставами та алгоритмом дій.
Виправлення помилок у звітності: право платника
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), у разі виявлення помилок у раніше поданій декларації платник має право подати уточнюючий розрахунок. Такий розрахунок може містити як збільшення, так і зменшення податкового зобов’язання. Якщо внаслідок виправлення раніше нарахована сума податку зменшується, штрафи та пеня не нараховуються — адже не відбулося прострочення сплати узгодженого зобов’язання.
Підпунктом 266.7.5 статті 266 ПКУ визначено, що податкову декларацію з податку на нерухоме майно юридичні особи подають щорічно до 20 лютого з розбивкою суми поквартально. При виявленні помилки, яка призвела до завищення зобов’язання, платник має право подати уточнення, яке, згідно з абзацом третім пункту 120.2 статті 120 ПКУ, не тягне за собою фінансових санкцій за умови дотримання вимог статті 50 ПКУ.
Коли пеня і штраф не нараховуються
Пункт 124.1 статті 124 ПКУ встановлює відповідальність за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов’язання. Але в ситуації, коли платник подав уточнюючу декларацію до узгодження зобов’язання (тобто до спливу строків його сплати), таке зобов’язання не вважається простроченим. Тому і штраф у 5% або 10% не застосовується.
Крім того, відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПКУ, пеня починає нараховуватись лише після спливу 90 днів із моменту граничного строку сплати узгодженого зобов’язання. Якщо уточнення подано до цього моменту — пеня не нараховується.
Також важливо враховувати тимчасову норму підпункту 69.38 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, яка діє на період воєнного стану. Вона прямо звільняє платників від штрафних санкцій і пені в разі самостійного виправлення помилок згідно зі статтею 50 ПКУ.
Таким чином, у випадку подання уточнюючої декларації, яка зменшує суму зобов’язань з податку на нерухоме майно, штрафи та пеня не застосовуються, адже не йдеться про несплату узгодженого податкового боргу. Це — реалізація законного права платника на коригування податкової звітності без фінансових санкцій (пункти 50.1, 124.1, 129.1.3 ПКУ).
Більше інформації ви можете знайти в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПС (ЗІР), переходьте за посиланням.