• Посилання скопійовано

Благодійну допомогу фізособам під час війни звільнено від ПДФО та ВЗ

Законом №2120 внесено зміни до правил оподаткування благодійної допомоги. За ними допомога фізособам з територій, де проводяться бойові дії, звільняється від сплати ПДФО та відповідно від військового збору, незалежно від суми такої допомоги

Благодійну допомогу фізособам під час війни звільнено від ПДФО та ВЗ

З 17 березня почав діяти Закон №2120. Про це ми писали тут

Зокрема, ним внесено зміни до п. 165.1 ПКУ щодо  звільнених від ПДФО  доходів фізосіб у вигляді благодійної допомоги.

 

Допомога фізособам від відчизняних благодійників 

Так, пп. 165.1.54 ПКУ доповнили підпунктом «в», який передбачає наступне.

Сума допомоги звільняється від ПДФО, якщо її виплачено благодійниками, у тому числі благодійниками – фізичними особами в порядку, визначеному Законом «Про благодійну діяльність та благодійні організації», протягом дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, на користь:

  • учасників бойових дій – військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь в відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності в період дії воєнного стану, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів; 
  • працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових  дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів  їх сімей; 
  • фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій в таких населених пунктах;
  • в пп. 165.1.54 ПКУ наведено суб’єктів отримання благодійної допомоги, а в пп. 170.7.8 ПКУ напрямки використання такої допомоги, які звільняються від оподаткування.
    Отже, наприклад, якщо фізособи мешкали на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, то таким особам суб’єкт господарювання може надати неоподатковувану благодійну допомогу відповідно до норми пп. 165.1.54 і пп. 170.7.8 ПКУ в будь-якій сумі тільки для лікування та медобслуговування.

 

Допомога фізособам від закордонних благодійників

У пп. 165.1.56 ПКУ внесено новий абзац. Зверніть увагу, що цей підпункт стосується благодійної допомоги, яка надається міжнародними благодійними організаціями (їх філіями, представництвами), перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України!

Тепер звільняється від ПДФО сума допомоги фізичним особам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії під час дії воєнного стану, та/або вимушено покинули місце проживання (тимчасово переміщені особи) у зв’язку з  форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) у тому числі у зв'язку з введенням воєнного стану чи надзвичайного стану, підтвердженими у встановленому законом порядку. 


Перелік областей бойових дій

Перелік областей, де проводяться бойові дії, затверджено КМУ. Їх можна переглянути тут.

До них належать: Чернігівська, Сумська, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Донецька, Луганська, Житомирська, Одеська, Волинська, Київська та м. Київ, Дніпропетровська області. 

 

Цільова та нецільова допомога постраждалим фізособам 

У пп. 170.7.2 ПКУ з'явився новий підпункт «в)».

За ним не включається до оподатковуваного доходу цільова або нецільова благодійна допомога, що надається платнику податку, який постраждав внаслідок  збройної агресії Російської Федерації в період дії правового режиму воєнного стану. 

У цій нормі не має обмежень щодо території мешкання людини. Проте міститься така вимога: благодійна допомога, що надається на зазначені цілі, повинна розподілятися через державний чи місцевий бюджет або через банківські рахунки благодійних організацій, Товариства Червоного Хреста України, внесених до Реєстру неприбуткових організацій та установ. 

ВЗ теж не буде!

Всі ці зміни щодо ПДФО впливають й на оподаткування перелічених допомог військовим збором. Тобто при наданні перелічених видів допомог не буде ВЗ, оскільки немає об'єкта оподаткування для ПДФО.

 

Відколи це діє?

Усі ці зміни в оподаткуванні діють з 17 березня. Тобто не впливають на правила оподаткування раніше наданих допомог. Такі допомоги потрібно оподатковувати за попередніми нормами ПКУ. Як саме - ми наводили тут.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДФО»