Коментар до листа ДФСУ від 06.11.2017 р. №2518/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Оподаткування роялті ПДВ
Відповідно до пп. 196.1.6 ПКУ виплата роялті у грошовій формі не є об’єктом оподаткування. Тож, сама операція з виплати роялті (якщо така виплата здійснюється в грошовій формі) ПДВ не оподатковуватиметься.
Не враховується така виплата і при обчисленні загальної суми операції такого представництва з метою обов’язкової реєстрації платником ПДВ. І ось чому.
Відповідно до п. 181.1 ПКУ, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку I-III групи.
При цьому до загального обсягу оподатковуваних операцій для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за основною ставкою ПДВ, ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ. Обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, при обчисленні загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не враховується.
Оподаткування роялті податком на прибуток
Підпунктом 141.4.7 ПКУ передбачено, що суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента. Тому, отримуючи роялі від резидента, таке представництво має сплатити з такого доходу податок на прибуток.
Податківці нагадують, що на сьогодні можливі три варіанти оподаткування податком на прибуток доходів і витрат представництв нерезидентів:
1) Звичайний, коли представництво самостійно визначає фінансовий результат від своєї діяльності у порядку, встановленому пп. 134.1.1 ПКУ. В цьому разі представництво подає в орган ДФС звичайну декларацію з податку на прибуток.
Усі зміни з податку на прибуток –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
2) Якщо нерезидент провадить свою діяльність в Україні та за її межами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні. В цьому разі представництво подає в орган ДФС Розрахунок податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, на підставі складення окремого балансу фінансово-господарської діяльності.
3) У разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий представництвом з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7. І в цьому випадку представництво подає в орган ДФС Розрахунок податку на прибуток постійного представництва нерезидента, визначеного шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.
Пам’ятайте: у складі декларації з податку на прибуток або одночасно з Розрахунком постійне представництво подає відповідну фінансову звітність, передбачену п. 46.2 ПКУ.
Часто суму такого роялті представництво не залишає в себе, а перераховує нерезиденту. У коментованому листі податківці зазначають: при виплаті постійним представництвом нерезидента доходу (прибутку) на користь такого нерезидента, податок на прибуток, визначений відповідно до пп. 41.4.2 ПКУ, не стягується - у разі, якщо такий дохід (прибуток) вже був оподаткований податком на прибуток самим представництвом нерезидента (у зазначеному вище порядку).
Тобто, якщо постійне представництво отримало суму роялті і включило її до власного оподаткованого доходу (прибутку), далі, при перерахуванні такого роялті нерезиденту-юрособі, сплачувати податок на прибуток буде не потрібно.