Головна Усі новини Оподаткування Податок на прибуток

ОЗ поліпшено: чи треба збільшувати строк корисного використання в податковому обліку?

Внаслідок проведення поліпшення (модернізації, реконструкції) строк корисного використання може бути збільшено. Але чи обов’язково це робити, особливо платникам податку на прибуток?

Відповідно до пп. 138.3.1 ПКУ розрахунок амортизації основних засобів або нематеріальних активів здійснюється відповідно до НП(С)БО або МСФЗ з урахуванням обмежень, встановлених пп. 14.1.138 ПКУ та пп. 138.3.2 - 138.3.4 ПКУ.

 

Що у бухобліку?

Ті суб’єкти господарювання, що ведуть облік за П(С)БО при розрахунку амортизації ОЗ керуються П(С)БО 7. Пунктом 24 П(С)БО 7 встановлено, що при визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати:

  • очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
  • фізичний та моральний знос, що передбачається;
  • правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.

При цьому, п. 25 П(С)БО 7 передбачено можливість перегляду строку корисного використання в разі зміни очікуваних економічних вигід від його використання.

А от у бухобліку згідно з МСБО 16 (для платників податків, які ведуть бухоблік відповідно до МСФЗ) строк корисної експлуатації визначається за окремими активами виходячи з очікуваної корисності активу для суб’єкта господарювання.

Таким чином, наразі питання, чи збільшувати в бухобліку строк корисного використання ОЗ в разі його поліпшення, вирішує кожне підприємство для себе самостійно. 

 

Що в податковому обліку?

ДФСУ у ІПК від 11.06.2018 р. №2563/6/99-99-15-02-02-15/ІПК зазначає, що ПКУ не передбачено зміни строку корисного використання об’єктів ОЗ, навіть у разі зміни цього строку в бухобліку.

Справді, прямої вимоги такого перегляду в разі зміни цього строку в ПКУ немає. Але податківці вважають, що все не так просто. 

Адже пп. 138.3.3 ПКУ передбачено порядок застосування строків корисного використання у разі розбіжності їх між бухгалтерським обліком та податковим обліком. А саме таку розбіжність в результаті перегляду строків експлуатації в бухобліку ми цілком можемо отримати. 

Загальне правило таке:

  • у разі коли строк корисного використання (експлуатації) активу в бухобліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені пп. 138.3.3 ПКУ для відповідної групи, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) такого активу, встановлені в бухобліку;
  • у разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку менше ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені пп. 138.3.3 ПКУ.

Таким чином, що хоча ПКУ і не передбачено збільшення строку використання активу для розрахунку амортизації, однак якщо такий строк використання в бухгалтерському обліку було збільшено (і він перевищує або дорівнює мінімальним строкам зазначеним у пп. 138.3.3 ПКУ), то для розрахунку податкової амортизації треба буде використовувати нові строки, що встановлені в бухгалтерському обліку. І вже з наступного після змін місяця амортизацію доведеться рахувати, виходячи з нової, збільшеної вартості поліпшеного ОЗ  і нових строків його експлуатації. 

Виключення лише одне: якщо збільшений строк використання в бухгалтерському обліку не перевищує мінімальних строків, що передбачені у пп. 138.3.3 ПКУ. У цьому випадку в податковому обліку нічого не зміниться, і амортизація нараховуватиметься без змін.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Податок на прибуток
Теги:
Основні засоби , Податок на прибуток , Облік

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?