За результатами роботи Експертної ради з питань підготовки Узагальнюючих податкових консультацій (УПК) при Міністерстві фінансів наказами Міністерства від 20 серпня 2021 року затверджено Консультації щодо:
- питань оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів (Наказ №480);
- заповнення повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (Наказ №479);
- тимчасового зупинення перебігу строків надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів щодо подання документації з трансфертного ціноутворення (Наказ №478).
У чому суть?
УПК, затверджена Наказом №480 надає роз’яснення щодо застосування нових правил оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів, в розрізі наступних аспектів застосування вимог Податкового Кодексу:
- визначення об’єкта та бази оподаткування для податку на доходи нерезидента у контрольованих операціях, відповідно до абзаців 4 – 6 пп. 14.1.49 ПКУ;
- розрахунок суми податку на доходи нерезидента з доходів, що прирівнюються Кодексом до дивідендів («конструктивних дивідендів»). Зокрема, в цій УПК пояснюються особливості застосовування формули розрахунку, наведеної в абзаці третьому пп. 141.4.2 ПКУ; наведені правила розрахунку податкових зобов’язань у випадках, коли відповідна конвенція про уникнення подвійного оподаткування визначає максимальну ставку податку, яка може бути утримана/ сплачена з доходу нерезидента – наведено шість прикладів розрахунку суми податку на доходи нерезидента у різних сценаріях виконання податкових зобов’язань;
- порядок застосування конвенцій при виплаті дивідендів у контрольованій операції, пов’язаній з реалізацією товарів, робіт або послуг (надається покроковий алгоритм аналізу таких операцій);
- порядок застосування конвенцій до процентів і роялті, що виплачуються у контрольованій операції та прирівнюються Кодексом до дивідендів (також у формі покрокового алгоритму);
- особливості застосування до платежів, прирівняних до дивідендів, вимог п. 103.2 ПКУ щодо підтвердження наявності у нерезидента статусу бенефіціарного власника доходу та щодо аналізу головної мети операції;
- розрахунок податкових зобов’язань щодо процентів та роялті, які були виплачені нерезиденту та з яких податок на доходи нерезидента було утримано раніше, ніж встановлено невідповідність умов операції принципу «витягнутої руки»;
- вимоги до здійснення податкового контролю за оподаткуванням доходів, прирівняних до дивідендів.
Покрокові алгоритми проведення аналізу>>>
УПК, затверджена Наказом №479 роз’яснює окремі питання, пов’язані із складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (МГК).
Зокрема надано відповіді на такі питання:
- За якими правилами визначати розмір сукупного консолідованого доходу МГК для цілей виконання вимог Кодексу щодо складання звітності з трансфертного ціноутворення відповідно до трирівневої моделі?
- Як складати Повідомлення у випадку суттєвих зміни у МГК, до якої входить платник податків, якщо такі зміни відбуваються протягом звітного періоду?
- Яким чином платнику податків підтверджувати достовірність інформації, зазначеної ним у Повідомленні?
В УПК, яка затверджена Наказом №478 зазначено, що призупинення строків надання відповідей на запити ДПС на період дії карантину COVID-19 не розповсюджується на подання документації з трансфертного ціноутворення.
Роз’яснення перелічених питань усуне неоднозначне трактування відповідних норм податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З текстом цих УПК можна ознайомитись за посиланням.
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!