Головна Усі новини Тематичні розсилки Акцизи

«Акцизи» №2(41) | 19.03.2021 р.

Сорок перший лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку

Це – вже сорок перший (і другий у 2021 році) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку. Від минулої розсилки минуло два місяці, подій за цей час сталося не дуже багато, але нам все одно є про що розповісти.

 

Сьогодні ми:

 • розповімо про оновлену форму декларації з акцизного податку;
 • з'ясуємо, чи слід маркувати рідину для е-сигарет у разі придбання сировини до 2021 року;
 • розповімо, як правильно віднести пальне до відповідного коду УКТЗЕД;
 • визначимося, хто не є розпорядником акцизного складу;
 • повідомимо, що депутати планують зменшити штраф за зберігання пального без ліцензії;
 • зазначимо, чи передбачені штрафи за торгівлю алкогольними напоями у кіосках.

Гарного вам читання!

***

 

Оновлено форму декларації з акцизного податку
У зв’язку зі змінами до ПКУ Мінфін вніс зміни до форми декларації акцизного податку та Порядку її заповнення та подання.

Так, платники акцизного податку вперше подаватимуть декларацію акцизного податку за новою формою за березень 2021 року (граничний строк її подання не пізніше 20 квітня 2021 року), а за лютий 2021 року слід звітувати ще за старою формою декларації.

Звертаємо увагу! Зміни відбулися у всіх розділах декларації, крім розділу А, а також у додатках.

У своєму матеріалі ми проаналізували, що саме змінилося та коли звітуватимемо за новою формою.

 

Придбали рідину для е-сигарет до 2021 року: чи дбати про акцизні марки?
В ІПК від 22.02.2021 р. №696/ІПК/99-00-09-03-02-06 податківці вказали, що виключних правил для маркування рідин, які використовуються в електронних сигаретах, стосовно залишків, що були виготовлені до 01.01.2021 р., чинним законодавством не передбачено.

З 01.01.2021 р.,  передбачено:

 • маркування марками акцизного податку рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

 • нові види марок (РІ – «рідина імпортна», РВ – «рідина вітчизняна»);

 • що кожна марка акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах, повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки.

Відповідно до п. 226.9 ПКУ рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вироблені до 1 січня 2021 року вважаються такими, що немарковані.

Перехідний період для маркування залишків рідин, які використовуються в електронних сигаретах, що були виготовлені до 01.01.2021 р., чинним законодавством не  передбачено.

 

Як правильно віднести пальне до відповідного коду УКТЗЕД?
Класифікація товарів згідно з УКТ ЗЕД, тобто визначення їх кодів, здійснюється відповідно до Митного тарифу України з урахуванням визначальних для класифікації характеристик товару.

Так, класифікація нафтопродуктів здійснюється за їх фізико-хімічними показниками (на підставі висновків компетентних експертних установ, відповідних документів, де наведено, зокрема, фракційний склад і призначення товару).

З метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування УКТ ЗЕД в Україні запроваджено Пояснення до УКТ ЗЕД, затверджені наказом ДМС України від 14.07.2020 № 256 «Про затвердження Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності».

Докладніше про це ми писали тут.

 

Хто не є розпорядником акцизного складу?
Розпорядник акцизного складу пересувного – це суб’єкт господарювання – платник акцизного податку, який є власником пального або здійснює діяльність з виробництва спирту етилового та який з використанням транспортного засобу незалежно від того, кому належить такий транспортний засіб:

 • реалізує або зберігає пальне або спирт етиловий;

 • ввозить пальне на митну територію Україні, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених ст. 229 ПКУ.

При переході від одного суб’єкта господарювання до іншого права власності на пальне або спирт етиловий, що переміщується та/або зберігається у транспортному засобі, відбувається зміна розпорядника акцизного складу пересувного.

Звертаємо увагу! Не є розпорядником акцизного складу пересувного суб’єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального або спирту етилового.

Нашу новину про це читайте тут.

 

Чи передбачені штрафи за торгівлю алкогольними напоями у кіосках?
Запорізькі податківці зауважили, що місце торгівлі – це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування для алкогольних напоїв, крім пива, – торговельною площею не менше 20 кв. м., обладнане РРО (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Забороняється продаж, зокрема, алкогольних напоїв у невизначених для цього місцях торгівлі.

Саме тому, якщо суб’єкти господарювання здійснюють на підставі ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем  в кіосках, то до них застосовуються штрафи як за торгівлю алкогольними напоями у невизначених для цього місцях торгівлі у розмірі 6800 грн.

 

Штраф за зберігання пального без ліцензії суттєво зменшать: новий законопроєкт 
12 березня 2021 року у ВРУ зареєстровано проєкт Закону №5242   стосовно врегулювання співмірності санкцій статті 17 щодо зберігання пального. Його автором є нардеп зі "Слуга народу" О. Ковальов.

Документом запропоновано відокремити застосування санкцій за зберігання пального без наявності ліцензії від санкції за оптову торгівлю пальним без наявності ліцензії, передбачених частиною 2 статті 17 Закону №481.

На сьогодні до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії у розмірі 500 000 гривень. Законопроєктом ж пропонується встановити такі розміри штрафів:

 • у разі оптової торгівлі пальним без наявності ліцензії - 500 000 гривень;

 • за зберігання пального без наявності ліцензії - 78000 гривень.

Про це ми зазначали тут.

 

 ***

Наразі це все.
Більше новин на тему акцизного податку ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Доступ до повного тексту цієї новини можливий лише для передплатників пакетів «Експерт», «Профі» та «Тематичні розсилки від редакції». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Тематичні розсилки» становить лише 59 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Тематичні розсилки / Акцизи
Теги:
Акциз , Алкоголь , Тютюнові вироби , Пальне , Акцизна накладна , Акцизний склад

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі