• Посилання скопійовано

Аналітика від Дт-Кт: заява про відмову від пільги з ПДВ

З 1 січня діє податкова пільга на підставі п. 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, від якої можна відмовитися або призупинити її

Аналітика від Дт-Кт: заява про відмову від пільги з ПДВ

Порядок надання податкових пільг з податку на додану вартість визначено розділом V «Податок на додану вартість» та підрозділом 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Докладно податкові пільги з ПДВ ми розглянули тут >>>

З 01.01.2016 р. діє податкова пільга на підставі п. 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, від якої можна відмовитися або зупинити її використання на певний час.

Податкова пільга, відповідно до ст. 30 ПКУ, — це передбачене законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору або сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності відповідних підстав, а саме особливостей, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Про одну таку податкову пільгу і піде мова далі. Платник податків має право використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії. Так, Законом №812 було додано п. 45 до підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, згідно з яким тимчасово, до 1 липня 2017 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД. Ця норма діє з 1 січня 2016 року.

До цих товарних позицій згідно з УКТ ЗЕД належать:

2701 — вугілля кам'яне, антрацит, брикети, котуни й аналогічні види твердого палива, одержані з кам'яного вугілля;

2702 — лігніт (буре вугілля) агломерований або неагломерований, крім гагату;

2703 00 00 00 — торф (включаючи торф'яний дрібняк) агломерований або неагломерований;

2704 00 — кокс та напівкокс із кам'яного вугілля, лігніту (бурого вугілля) або з торфу, агломеровані або неагломеровані; вугілля ретортне.

При цьому звільняються від ПДВ поставки будь-яким платником ПДВ на території України — як видобувним підприємством, так і посередником.

Відповідно, на всі такі постачання ПДВ не нараховується та не сплачується до бюджету, але при цьому ПН складаються на загальних підставах із відповідною відміткою у розділі ІІІ та графі 12 «Без ПДВ» із зазначенням норми ПКУ, яка дає право на звільнення від оподаткування, та реєструються в ЄРПН.

Порядок №167 визначає податкові пільги з ПДВ та алгоритм розрахунку не внесених до державного бюджету сум податку за операціями з постачання товарів (послуг), що звільнені від оподаткування ПДВ, зокрема які передбачені підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.

Така податкова пільга визначається за формулою:

СП (сума пільг) = (V пост. зв. - (V прид. з податком + V прид. без податку)) х 20% ,

де:

V пост. зв. — обсяги операцій, звільнених від ПДВ, урахованих у рядку 5 розділу І «Податкові зобов'язання» податкової декларації з ПДВ;

V прид. з податкомV прид. без податку — обсяги операцій з придбання товарів (послуг), які використані в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ (відповідні рядки колонки А ІІ розділу «Податковий кредит» декларації).

Суми податку та збору, не сплачені суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб'єктом — платником податків. Обов'язкове ведення обліку податкових пільг регламентується Порядком №1233. Отже, цей Порядок передбачає зобов'язання вести облік сум таких пільг та складати затверджений цим Порядком звіт про суми податкових пільг. Звіт подається щокварталу, відповідно, за I кв. 2016 р. буде поданий до 10 травня 2016 року включно.

Але наразі ця пільга не включена до Довідника пільг №77/1 та №77/2, затвердженого листом ДФСУ від 28.12.2015 р.

Згідно з п. 198.5 ПКУ, платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН у встановлені терміни, зведену податкову накладну (за умови що під час придбання або виготовлення суми податку були включені до складу ПК), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

— в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ (крім пп. 196.1.7 ПКУ) та місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

— в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім пп. 197.1.28 та п. 197.11 ПКУ);

— в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у т. ч. передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

— в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, в частині товарів/послуг, необоротних активів

При застосуванні зазначеної податкової пільги згідно з п. 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не застосовуються норми п. 198.5 ПКУ щодо товарів/послуг, необоротних активів, суми ПДВ з вартості яких були включені до ПК у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги. Зверніть увагу: п. 198.5 ПКУ не застосовується за придбаними товарами/послугами, необоротними активами тільки до 01.01.2016 р. Після цієї дати слід виконувати норми п. 198.5 ПКУ.

До речі, платникам ПДВ доведеться здійснювати перерахунок ПЗ з ПДВ за правилами ст. 199 ПКУ, а саме: платники ПДВ, які придбавають товари, послуги та необоротні активи й одночасно використовують їх в оподатковуваних (за різними ставками, в т. ч. і за 0%) та неоподатковуваних операціях, повинні нарахувати ПЗ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ. І не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду скласти та зареєструвати в ЄРПН зведену ПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Тобто в цьому разі, якщо мають місце операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД (звільнені від оподаткування ПДВ) та водночас операції з експорту цих товарів, працюватимуть норми ст. 199 ПКУ.

На підставі п. 30.4 ПКУ платник податку має право відмовитися від використання податкової пільги чи зупинити її використання на один або декілька податкових періодів, якщо інше не передбачено ПКУ. Податкові пільги, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди.

У п. 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ визначено, що платник податків може відмовитися від використання зазначеної податкової пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви. Форма заяви затверджена наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. №21, це додаток 3 — «Заява про відмову/зупинення використання пільги, передбаченої пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України».

Прикладами підстав, що можуть спонукати платника до відмови від податкової пільги, можуть бути:

— відмова покупців укладати договори на поставку товару, якщо до їхньої вартості не включено ПДВ;

— якщо підприємство здійснює операції як на митній території України, так і експортні операції з такою категорією товару;

— відсутність експортного відшкодування з ПДВ.

У заяві платник зазначає перелік товарних позицій згідно з УКТ ЗЕД і період, на який відмовляється чи зупиняє використання пільги. На наш погляд, підприємство на власний розсуд може відмовитися від усіх пільг одночасно або лише від деяких передбачених товарних позицій, які використовуються підприємством.

Заяву про відмову/зупинення використання пільги платник податків подає до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації, якщо виникло таке бажання, у звітному (податковому) періоді, з першого числа якого платник відмовляється/зупиняє використання зазначеної пільги (п. 9 розділ ІІІ Порядку №21). Додатково про це свідчить норма п. 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ і виноска 3 у формі заяви. Наприклад, якщо заява подається 15 лютого 2016 р., то пільга не застосовуватиметься з 01.02.2016 р. Така заява не прив'язана до податкової декларації з ПДВ та може подаватися в будь-який час, коли має місце відмова від цієї пільги або її зупинення.

 

Приклад заповнення заяви з переліком усіх товарних позицій, передбачених цією податковою пільгою, наведено в зразку.

Зразок

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»