• Посилання скопійовано

Продаж всіх «замаскованих» продуктів 1С планують остаточно заборонити: законопроєкт

Законопроєктом №10186 передбачено заборонити продаж програмного забезпечення, при створенні якого було використано програмний код, написаний мовою країни-агресора (це стосується програми 1С та її аналогів). А от використовувати раніше придбане ПЗ - можна

Продаж всіх «замаскованих» продуктів 1С планують остаточно заборонити: законопроєкт

На сайті ВРУ зареєстровано законопроєкт від 24.10.2023 №10186 про заборону продажу на території України програмного забезпечення (електронних поставок), для податкового та бухгалтерського обліку, при створенні якого використано програмний код, написаний мовою країни-агресора.

Його автором є Заблоцький Мар'ян Богданович (партія "Слуга Народу").

У пояснювальній записці до законопроєкту №10186 йдеться про те, що РНБО 28 квітня 2017 року прийняла рішення “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” та наклала на програмні продукти розробника цієї платформи санкції, а саме: заборонила продавати такі програмні продукти на території України. Одночасно заборонивши використання державними установами таких програмних продуктів, до розробників яких застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції). Таке використання створює реальну загрозу порушення конфіденційності, цілісності та доступності даних, які циркулюють в автоматизованих системах.

За понад 5 років існуючої заборони продажу нових продуктів «1С» в Україні було створено і запущено в роботу десятки українських та міжнародних альтернативних програмних продуктів для податкового та бухгалтерського обліку. 

Проте, незважаючи на введені санкційні заходи, на 19-му місяці війни суб’єкти господарювання не припинили використовувати російський «1C» та його аналоги. В Україні зберіглося їх домінуюче становище на ринку, а це понад 80% бізнесу (з обсягом послуг на суму понад пів мільярда гривень), так чи інакше, залишаються користувачами та продовжують купувати для податкового та бухгалтерського обліку програмне забезпечення (електронні поставки), програмний код (компілятор) в якому написано мовою країни агресора.

***

Від редакції зауважимо, що у 2023 році за підписаним Зеленським Указом Україна офіційно запровадила санкції проти низки російських IT-компаній. До списку потрапила "1С", під санкціями також "Програмні продукти "Парус" і АТ "Ситроникс", які спеціалізуються на автоматизації. Указ діє з 18 квітня 2023 року.

Згодом, у червні 2023 року, Федоров підкреслив, що бізнесу і держсектору в Україні знадобиться кілька років для повної відмови від програмного забезпечення російської розробки, такого як 1С.

Тожі ж Данило Гетманцев констатував, що понад 90% бізнесу так чи інакше користуються російським ПЗ. "Рішення заборонити на державному рівні "1С", напевно, буде популярним у соцмережах протягом одного дня, однак потягне за собою суттєві витрати бізнесу. З ким я не спілкувався б кулуарно, у всіх неоднозначне сприйняття. Тому це дуже складне рішення. У мене немає відповіді на це запитання", - сказав Гетманцев про можливість одномоментної повної відмови від 1С.

Також зазначимо, що перелік аналогів 1С, "програмне забезпечення (електронні поставки), програмний код (компілятор) в якому написано мовою країни агресора", які, на думку депутата, разом з 1С займають 80% ринку, відсутній ані у тексті законопроєкту, ані у пояснювальній записці до нього.

А тепер дізнаємося, що саме пропонує законопроєкт.

 

Мета законопроєкту

У зв’язку з чим пропонується задля продовження, посилення заборонних чи обмежувальних норм щодо держави-агресора, захисту безпекових та економічних інтересів України, подальшого унеможливлення обходу санкцій, шляхом проведення ребредингу компаній, пов'язаних із російськими розробниками програмних продуктів, пришвидшення подолання тотальної залежності від таких продуктів, і переходу на українські чи міжнародні альтернативні програмні рішення.

Ключовими цілями законопроєкту є подальше посилення та вдосконалення санкційної політики, мінімізація шкоди від країни-агресора для своїх національних інтересів, продовження захисту своїх безпекових та економічних інтересів у сфері IT-послуг, подальшого унеможливлення обходу санкцій, пришвидшення подолання тотальної залежності від програмних продуктів, при створенні яких було використано програмний код, написаний мовою країни агресора, і переходу на інші українські чи міжнародні альтернативні програмні рішення, заборона продажу програмних продуктів, при створенні яких було використано програмний код, написаний мовою країни-агресора, запровадження відповідальності за порушення встановленої заборони.

 

Що пропонується законопроєктом?

Законопроєктом, зокрема, передбачено:

  • заборонити на території Україні продаж програмного забезпечення (електронні поставки), при створенні якого було використано програмний код, написаний мовою країни-агресора;
  • встановити відповідальність за порушення заборони щодо продажу програмного продукту для податкового та бухгалтерського обліку, при створенні якого було використано програмний код, написаний мовою країни-агресора;
  • встановити можливість подальшого функціонального використання на законних підставах підприємствами (крім державних та комунальних) придбаних до набрання чинності запропонованих законодавчих змін програмних продуктів, при створенні яких було використано програмний код, написаний мовою країни-агресора.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Автоматизація»