• Посилання скопійовано

Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній: інструкція із заповнення та подання

Про що треба звітувати в розрізі країн, до яких належать компанії МГК? Хто саме має скласти і подати цей Звіт? Як його заповнити? Яка відповідальність за помилки або неподання Звіту?

Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній: інструкція із заповнення та подання
  • Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.

  • Всі новини від редакції «Дебет-Кредит» про трансфертне ціноутворення дивіться за посиланням

На початку нагадаємо, що таке «міжнародна група компаній» (МГК). Це питання ми вже докладно розглядали в інструкції зі складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, яку ви можете прочитати за посиланнямТому зараз нагадаємо головне. 

Міжнародна група компаній (згідно з пп. 14.1.113-3 ПКУ) – це:

  • дві або більше юридичних осіб або утворення без статусу юридичної особи, які є податковими резидентами різних юрисдикцій (держав, територій);
  • якщо хоча б одна з таких осіб є податковим резидентом однієї іноземної юрисдикції (держави, території);
  • учасники пов’язані між собою за критеріями володіння або контролю (складається консолідована фінансова звітність);
  • або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов’язковою у разі, якщо б акції (корпоративні права) одного з таких учасників МГК перебували в обігу на національному та/або іноземному організованому фондовому ринку (фондовій біржі).

Якщо ви – платник податку на прибуток (тобто юрособа) і протягом року здійснювали контрольовані операції, а також є одним з учасників МГК, то разом зі Звітом про контрольовані операції повинні до 1 жовтня року, наступного за звітним, подати і таке Повідомлення. А в деяких випадках – ще і Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній (далі – Звіт). 

 

Хто подає цей Звіт? 

Звіт подається у разі, якщо виконується хоча б одна з умов (див. пп. 39.4.10-2 ПКУ):

  1. Платник податків – резидент є материнською компанією МГК.
  2. Материнська компанія МГК уповноважила платника податків – резидента України на подання Звіту до податкових органів України.
  3. У юрисдикції материнської компанії законодавство не передбачає подання Звіту у розрізі країн.
  4. Між Україною та юрисдикцією материнської компанії існує чинний міжнародний договір про обмін інформацією, але угода QCAA ще не набула чинності на дату закінчення фінансового року, за який подається Звіт.
  5. Між Україною та відповідною юрисдикцією материнської компанії є міжнародний договір про обмін інформацією, але фіксується системне невиконання умов угоди QCAA: наприклад, призупинено автоматичний обмін Звітами або Звіти не надаються системно і тривало.

Та якщо сукупний консолідований дохід МГК за попередній фінансовий рік розрахований за стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія, якщо таких стандартів немає – за міжнародними стандартами бухгалтерського обліку дорівнює або перевищує 750 мільйонів євро для платника (п. 1), а в інших випадках (п. 2 – 5) еквівалент 750 мільйонів євро або інший встановлений поріг у національній валюті згідно з законодавством юрисдикції материнської компанії.

Однак (див. п. 53 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ): 

  • Норми щодо подання Звіту платником податку – материнською компанією вперше застосовуються щодо фінансового року, встановленого материнською компанією міжнародної групи компаній, який закінчується у період з 1 січня до 31 грудня 2022 року;
  • А щодо інших випадків подання Звіту, то вони вперше застосовуються щодо фінансового року, який розпочинається у період з 1 січня до 31 грудня року, в якому Багатостороння угода CbC набрала чинності щонайменше з однією іноземною юрисдикцією – стороною Багатосторонньої угоди CbC, яка є партнером України щодо автоматичного обміну інформацією. 

Увага! Багатостороння угода компетентних органів про автоматичний обмін звітами у розрізі країн (Multilateral Competent Authority Agreement on the Exchange of Country-by-Country Reports) набула чинності з 04.07.2024 року. Тобто материнські компанії вперше звітували за 2022 рік, а всі інші вперше звітуватимуть за 2024 рік.  

Форма подання Звіту 

Звіт подається платниками податків – резидентами України, що належать до МГК, в електронній формі.

 

Строки подання Звіту 

Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній подається не пізніше 12 місяців після останнього дня фінансового року. 

Зверніть увагу! Фінансовий рік (тобто період, за який рахується фінансовий результат по МГК) може не збігатися з календарним роком. 

А от у разі відсутності відомостей про встановлений материнською компанією МГК фінансовий рік Звіт подається протягом 12 місяців після закінчення календарного року.

Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Тепер розглянемо власне порядок заповнення Звіту у розрізі країн МГК.

 

Заголовна частина звіту у розрізі країн МГК

Вона містить загальні відомості про платника податків, який подає звіт, найменування МГК та період звітування;

У графі 1.1 зазначається інформація про звітний період, що відповідає останньому дню звітного періоду материнської компанії МГК у форматі РРРР-ММ-ДД. Наприклад, «2025-05-01», якщо передаються дані за рік, який для материнської компанії триває з червня по травень наступного року включно). 

У графі 1.2 вказується тип Звіту, зокрема «звітний», «звітний новий» чи «уточнюючий»). Звіт з позначкою «уточнюючий» подається після граничного строку подання за такий самий звітний період.

У графі 2 зазначається повне найменування платника податків, який подає Звіт, згідно з реєстраційними документами українською мовою.

У графах 3.1 та 3.2 вказується код платника податків згідно з ЄДРПОУ та основний код економічної діяльності за Класифікацією видів економічної діяльності ДК 009:2010. Якщо коду ЄДРПОУ немає, то проставляється реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючим органом.

У графі 4 зазначається податкова адреса платника податків.

У графі 5 зазначається найменування контролюючого органу, в якому платник податків перебуває на обліку. Звертаємо увагу, що платник податків, який подає Звіт у розрізі країн МГК, також має зазначити свої дані в розділі ІІ основної частини звіту як учасник МГК. 

У графі 6.1 (українською мовою) та графі 6.2 (англійською) вказується найменування МГК, якщо це найменування відрізняється від найменування платника податків, який подає Звіт у розрізі країн МГК. 

У графі 7.1 зазначається дата початку фінансового року, встановлена материнською компанією МГК у форматі рік-місяць-день. Наприклад, «2024-06-01», якщо звітний період є фінансовим роком МГК, яка не дорівнює календарному року і починається з 01 червня 2024 року.

У графі 7.2 вказується останній день звітного періоду. Наприклад, якщо звітний період МГК триває з 01 червня 2024 року по 31 травня 2025 року, має бути вказано «2025-05-31»

У графі 8 зазначається код, який відповідає статусу платника податків у поданні Звіту:

  • CBC701 – платник податків є материнською компанією ;
  • CBC702 – материнська компанія МГК уповноважує платника податків – резидента України на подання Звіту до контролюючого органу;
  • CBC703 – відповідно до вимог законодавства юрисдикції податкового резидентства материнської компанії МГК подання Звіту від такої МГК не вимагається;
  • CBC703 – між Україною та відповідною іноземною юрисдикцією податкового резидентства материнської компанії МГК є чинний міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, але не набрала чинності відповідна угода QCAA станом на дату закінчення фінансового.
  • CBC703 – між Україною та відповідною іноземною юрисдикцією податкового резидентства материнської компанії МГК є чинний міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, але наявні факти системного невиконання відповідної угоди QCAA. 

У графі 9 зазначається літерний код мови, якою надається повідомлення у графі 31 згідно із ДСТУ ISO 639-1:2009 Коди для подання назв мов. 

У графі 10.1 (українською) та у графі 10.2 (англійською) у довільній формі наводяться примітки з питань, що потребують уваги контролюючого органу. 

 

Основна частину звіту у розрізі країн МГК 

Вона є набором окремих звітів щодо кожної юрисдикції (держави, території), у якій зареєстрований учасник відповідної МГК або в якій МГК здійснює свою діяльність. Кожен такий звіт складається із двох розділів.

У графі 11 зазначається інформація про назву та код відповідної юрисдикції (держави, території) податкового резидентства або в якій МГК здійснює свою діяльність. Для цілей заповнення графи 11.2 застосовується двозначний літерний код альфа-2 відповідно до Переліку кодів країн світу.

У графі 11.2 групуються в окремому звіті у складі основної частини Звіту під спеціальним кодом «X5 усі учасники МГК, що не мають податкового резидентства.

 

Розділ I «Інформація про розподіл доходів, податків та ділової активності в розрізі кожної юрисдикції (держави, території)»

У графі 12 зазначається код валюти, яка визначена як валюта звітності материнською компанією МГК. Для цього застосовується тризначний літерний код відповідно до Класифікатора іноземних валют та банківських металівЗвертаємо увагу, що всі показники граф 13-18 та 20 мають бути вказані у валюті, зазначеній у графі 12.

У графі 13.1 вказується сума доходів (виручки) за звітний фінансовий рік усіх учасників МГК, одержана від операцій із непов’язаними особами. Доходи включають доходи від продажу ТМЦ та майна, послуг, роялті, відсотки, премії та будь-які інші суми. Сума доходів не повинна включати платежі, отримані від інших учасників МГК, які розглядаються як дивіденди.

У графі 13.2 зазначається сума доходів (виручки) за звітний фінансовий рік усіх учасників, одержана від операцій із пов’язаними особами. Доходи включають доходи від продажу ТМЦ та майна, послуг, роялті, відсотки, премії та будь-які інші суми. Сума доходів не повинна включати платежі, отримані від інших учасників МГК, які розглядаються як дивіденди.

Графі 13.3 – сума граф 13.1 та 13.2.

У графі 14 зазначається загальна сума прибутку (збитку) до оподаткування прибутку, включаючи всі надзвичайні статті доходів та витрат, обчислена стосовно всіх учасників МГК, які є податковими резидентами у відповідній юрисдикції (державі, території), за звітний фінансовий рік. Інформація про прибуток вказується у числовому форматі без десяткових знаків та може мати від'ємне значення (якщо фінрезультатом звітного року був не прибуток, а збиток).

У графі 15 вказується загальна сума податку на прибуток підприємств (корпоративного податку) або його аналога, фактично сплачена у звітному фінансовому році всіма учасниками МГК, що є резидентами у відповідній державі (території). 

У графі 16 відображається загальна сума нарахованого за результатами звітного фінансового року податку на прибуток підприємств (корпоративного податку) або його аналога (поточних податкових витрат щодо оподатковуваного прибутку або податкових збитків) всіма учасниками МГК у відповідній державі (території). 

У графі 17 зазначається загальний розмір статутного капіталу (зареєстрованого статутного капіталу) на дату закінчення звітного фінансового року всіх учасників МГК, які є податковими резидентами відповідної держави (території). Щодо постійних представництв інформація має повідомлятися у складі відомостей про того учасника МГК, до якого належить таке постійне представництво, за винятком випадку, коли у державі (території) постійного представництва діють регуляторні вимоги щодо віднесення частини статутного (зареєстрованого) капіталу до такого постійного представництва. У цьому випадку дані додатково зазначаються у графі 31.1 частини «Додаткова інформація» Звіту.

У графі 18 зазначається загальна сума нерозподіленого (накопиченого) прибутку всіх учасників МГК, які є податковими резидентами відповідної юрисдикції (держави, території). Інформація може приймати від'ємне значення (зі знаком "-").

У графі 19 вказується загальна чисельність працівників (в еквіваленті повної зайнятості) всіх учасників МГК, які є резидентами відповідної держави (території). Для цілей визначення цього показника незалежні підрядники – фізичні особи, які виконують роботи, надають послуги учаснику МГК, можуть враховуватися як наймані працівникию Чисельність працівників учасника МГК, який є податковим резидентом України, визначається як середня кількість працівників підприємства за звітний рік відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників.

У графі 20 зазначається сума чистої балансової вартості матеріальних активів усіх учасників МГК, які є податковими резидентами відповідної юрисдикції (держави, території). Щодо постійних представництв, то інформація про балансову вартість матеріальних активів  повідомляється у складі відомостей про ту юрисдикцію (державу, територію), в якій розташоване таке постійне представництво.

 

Розділ II «Перелік учасників МГК в розрізі кожної юрисдикції (держави, території)»

Розділ II повинен повторюватися відповідно до кількості учасників МГК щодо кожного такого учасника.

У графі 21.1 зазначається інформація українською мовою про повне юридичне найменування учасника МГК. У разі якщо учасник МГК є постійним представництвом, назва учасника має супроводжуватися додаванням позначення «(P.E.)». 

У графі 21.2 заповнюється та ж інформація, що й у графі 21.1, у перекладі на англійську мову.

У графі 22 зазначається інформація про статус учасника МГК у такій групі:

  • CBC801 – кінцева материнська компанія;
  • CBC802 – учасник МГК, який подає Звіт;
  • CBC803 – обидва статуси одночасно (кінцева материнська компанія, яка подає Звіт).

Якщо статус учасника МГК не підпадає під жодне із значень, ця графа не заповнюється.

У графі 23 зазначається інформація про назву українською мовою (графа 23.1) та код (графа 23.2) юрисдикції (держави, території) реєстрації, якщо така юрисдикція (держава, територія) відрізняється від юрисдикції (держави, території) податкового резидентства такого учасника МГК. Для цілей заповнення графи 23.2 застосовується двозначний літерний код альфа-2 відповідно до Переліку кодів країн світу.

У графі 24.1 зазначається податковий ідентифікаційний номер (реєстраційний код) (ІПН або Tax Identification Number, або TIN), який використовується податковими органами держави (території) податкового резидентства учасника МГК. Якщо учасник не має ІПН (TIN), у графі 24.1 зазначається значення «NOTIN». У графі 24.2 зазначається код держави (території), яка видала ІПН (TIN). 

У графі 25.1 вказується інформація про будь-які інші ідентифікаційні номери (реєстраційні коди) (ІН), наприклад, BRN, Global Entity Identification Number – EIN.

У графі 25.2 зазначаються відомості про тип ідентифікаційного номера, інформація про який надається у графі 25.1 (наприклад, EIN). 

У графі 25.3 зазначається код країни, який відповідає коду держави (території), яка видала ІПН. Якщо держава (територія), в якій здійснено видачу номера, невідома, ця графа не заповнюється.

Графи 25.1 – 25.3 можуть повторюватися залежно від кількості інших ідентифікаційних номерів (реєстраційних кодів).

У графі 26 зазначається код, що відповідає типу учасника МГК. 

Можливі значення:

  • OECD301 – адреса місця знаходження та місця здійснення підприємницької діяльності;
  • OECD302 – адреса місця знаходження;
  • OECD303 – адреса місця здійснення підприємницької діяльності;
  • OECD304 – адреса згідно з реєстраційними документами;
  • OECD305 – невизначена адреса в межах зазначеної класифікації.

У графі 27 зазначається інформація про код держави (території), в якій знаходиться адреса учасника МГК. У Звіті передбачено два альтернативних варіанти надання інформації щодо адреси учасника МГК – у фіксованій формі за загальним правилом (графа 28), якщо немає можливості виділити, то у довільній (графа 29).  

У графах 28.1-28.13 зазначається інформація українською мовою про складові повної адреси учасника МГК: 

  • поштовий індекс, 
  • абонентська скринька, 
  • регіон країни, 
  • місто, 
  • район, 
  • вулиця, 
  • номер будинку, 
  • номер поверху, 
  • номер офісу (квартири). 

Є і графи для заповнення відповідної інформації англійською мовою (графи 28.4, 28.6, 28.8, 28.10).

Графи 28.5 та 28.6 (інформація про місто) є обов’язковими для заповнення. Якщо учасник МГК є постійним представництвом нерезидента і не має адреси, слід зазначати назву міста, де розташоване це постійне представництво нерезидента.

Графа 29.1 дозволяє зазначати інформацію щодо адреси учасника МГК у текстовому форматі українською мовою у довільній формі. 

Графа 29.2 призначена для заповнення інформації, зазначеної у графі 29.1, у перекладі на англійську мову.

Графи 26 – 29.2 Звіту можуть повторюватися залежно від кількості типів адрес учасників МГК.

У графі 30 надається інформація про тип (типи) основної діяльності, що здійснюється учасником МГК у відповідній державі (території). 

У графі 30.1 зазначається один або декілька кодів:

  • СВС501 – дослідження і розробки;
  • СВС502 – володіння або управління інтелектуальною власністю;
  • СВС503 – закупівлі та постачання;
  • СВС504 – виробництво та обробка;
  • СВС505 – продажі, маркетинг або дистрибуція;
  • СВС506 – адміністративні, управлінські або допоміжні послуги;
  • СВС507 – надання послуг непов’язаним особам;
  • СВС508 – внутрішньогрупове фінансування;
  • СВС509 – надання регульованих фінансових послуг;
  • СВС510 – страхування;
  • СВС511 – володіння акціями або іншими інструментами власного капіталу;
  • СВС512 – активність відсутня (економічна діяльність не ведеться);
  • СВС513 – інше.

Код CBC513 обирають лише у випадку, коли економічна діяльність учасника МГК не може бути точно відображена шляхом вибору одного або декількох інших кодів.  

У графі 30.2 (українською) та графі 30.3 (англійською) у текстовому форматі у довільній формі надається будь-яка додаткова інформація стосовно учасника МГК, в тому числі види економічної діяльності, якщо обрали код CBC513. 

У разі якщо додаткова інформація стосується не лише конкретного учасника, але МГК загалом, таку інформацію потрібно зазначати у графі 31.1 частини «Додаткова інформація» Звіту.

 

Додаткова інформація звіту у розрізі країн МГК

У графі 31.1 у текстовому форматі у довільній формі зазначається будь-яка подальша коротка інформація чи пояснення, які є необхідними або полегшують розуміння обов’язкової інформації, наданої у інших графах Звіту, за умови, що така інформація стосується МГК загалом, а не виключно конкретного учасника. 

 

Перелік інформації, яка може зазначатися у графі 31.1:

  • інформація про джерела даних, використані при підготовці Звіту;
  • інформація про зміну джерела даних, включаючи причини зміни та її наслідки;
  • інформація про обмінний курс валюти, використаний для перерахунку звітності учасників МГК, відмінної від валюти звітності материнської компанії МГК;
  • інформація про спосіб визначення даних щодо учасників МГК;
  • інформація про зміну способу визначення даних щодо учасників МГК та причини зміни;
  • інша інформація, пов’язана зі складанням Звіту.

Графа 31.3 дозволяє повідомити, що інформація, яка надана у графі 31.1, стосується однієї або декількох держав (територій). У такому разі зазначається відповідний код країни. 

Графа 31.4 дозволяє повідомити, що інформація, яка надана у графі 31.1, стосується конкретних елементів основної частини Звіту. У такому разі зазначається один або декілька кодів, наведених нижче:

  • CBC601 – доходи – не пов’язані;
  • CBC602 – доходи – пов’язані;
  • CBC603 – доходи – усього;
  • CBC604 – прибуток або збиток;
  • CBC605 – сплачений податок;
  • CBC606 – нарахований податок;
  • CBC607 – статутний капітал;
  • CBC608 – нерозподілений прибуток;
  • CBC609 – чисельність працівників;
  • CBC610 – активи;
  • CBC611 – назва МГК.

За потреби графи 31.1-31.4 повторюються необхідну кількість разів (для кожної держави (території) чи елемента) в межах частини «Додаткова інформація».

 

Відповідальність

  • Неподання платником податків Звіту у розрізі країн МГК – штраф 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (див. абз. 6 п. 120.3). Станом на 01.01.2025 сума становить 3 028 000,00 (1000 х 3028,00) грн.

  • Несвоєчасне подання Звіту у розрізі країн МГК штраф 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту в розрізі країн МГК (у тому числі несвоєчасне подання уточненого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній на вимогу контролюючого органу), але не більше 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи (див п. 120.6 ПКУ). Тобто у 2025 році штраф за несвоєчасне подання має градацію, зокрема від 30 280,00 грн до 3 028 000 грн.

  • Надання недостовірної інформації у Звіті у розрізі країн МГК – штраф 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року щодо учасника міжнародної групи компаній. У 2025 році – 605 600,00 грн (200 х 3028).

Звертаємо увагу, що сплата таких штрафів не звільняє платника податків від обов’язку подання уточнюючого звіту у розрізі країн МГК (у тому числі на підставі повідомлення контролюючого органу про виявлені помилки у звіті у розрізі країн міжнародної групи компаній).

При цьому неподання уточнюючого звіту у розрізі країн МГК протягом 30 календарних днів з дня одержання повідомлення контролюючого органу про виявлені помилки у звіті у розрізі країн МГК вважається несвоєчасним поданням платником податків звіту, за яке застосовується штраф відповідно до п. 120.6 ПКУ, починаючи з 31 календарного дня з дня одержання повідомлення контролюючого органу про виявлені помилки у звіті у розрізі країн МГК.

***

Читайте також:

Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній: інструкція із заповнення та подання

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Автоматизація»