• Посилання скопійовано

Не повернений до закінчення строку позовної давності кредит стає доходом дебітора

Чи потрібно платнику податку -- дебітору збільшити дохід на суму отриманого та непогашеного фінансового кредиту, якщо банк відшкодував суму кредиту за рахунок страхового резерву?

Відповідно до пп. 159.4.1 ст. 159 ПКУ від 2 грудня 2010 року №2755-VI за рахунок створеного страхового резерву банк відшкодовує заборгованість, яка визначена безнадійною відповідно до методики, встановленої НБУ. Порядок відшкодування безнадійної заборгованості за рахунок страхових резервів для банків встановлюється НБУ за погодженням із Міністерством фінансів України.  

Згідно з п. 7 постанови Правління НБУ від 01.06.2011 р. №172 «Про затвердження Порядку відшкодування банками України безнадійної заборгованості за рахунок резерву» відшкодування (списання) за рахунок резерву безнадійної заборгованості не є підставою для припинення вимог банку до позичальника/контрагента. Банк зобов'язаний продовжувати роботу щодо відшкодування списаної за рахунок резерву безнадійної заборгованості.  

Сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів є безповоротною фінансовою допомогою (пп. 14.1.257 ст. 14 ПКУ).  

Суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, враховується у складі доходу платника податку на прибуток (пп. 135.5.4 ст. 135 ПКУ).  

Відповідно до пп. 14.1.258 ст. 14 ПКУ фінансовий кредит -- це кошти, що надаються банком-резидентом або нерезидентом, що кваліфікується як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами і нерезидентами, які мають згідно з відповідним законодавством статус небанківських фінансових установ, а також іноземною державою або його офіційними агентствами, міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами -- нерезидентами юридичній чи фізичній особі на визначений строк для цільового використання та під процент.  

З урахуванням викладеного, заборгованість за фінансовим кредитом, відшкодована банком за рахунок страхового резерву через закінчення строку позовної давності, враховується платником податку -- дебітором при визначенні об'єкта оподаткування у складі доходів.  

Якщо заборгованість відшкодована за рахунок страхового резерву з інших причин і банк упродовж визначеного законодавством періоду продовжує роботу щодо відшкодування списаної безнадійної заборгованості, то, враховуючи норми пп. 153.4.1, п. 153.4 ст. 153 ПКУ, до закінчення строку позовної давності за кредитом дохід дебітора не збільшується

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Облік окремих операцій»