• Посилання скопійовано

Агентський договір на реалізацію послуг з перевезення пасажирів

Наша компанія працює з перевізниками, що здійснюють автобусні перевезення туристів по Україні і за кордон. Наше завдання — пошук потенційних клієнтів (пасажирів) безпосередньо або через туристичні компанії. Інформацію про залучених пасажирів ми передаємо перевізникові, за що й отримуємо від нього винагороду у вигляді відсотка. Яким договором оформити подібну співпрацю? Чи будемо ми вважатися експедиторами (посередниками) з перевезення пасажирів?

Безумовно, ваша компанія є посередником на ринку надання транспортних послуг, а саме послуг з перевезення пасажирів автобусами у внутрішньому і міжнародному сполученні. Як випливає з опису вашої діяльності, договірні відносини у вас саме з перевізником, тобто ваша компанія за винагороду надає перевізникові посередницькі послуги з пошуку клієнтів і сприяння в укладенні договорів (замовлення послуг перевезення) з пасажирами. При цьому, як видно з опису, ви не оформляєте договорів з пасажирами і не приймаєте оплату за послуги з перевезення, тобто ваша компанія обмежується здійсненням фактичних дій і не бере на себе зобов'язань зі здійснення юридичних дій. Подібна діяльність комерційного посередника повністю відповідає визначенню агентських відносин. Так, відповідно до ст. 295 Господарського кодексу України комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, яка полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарській діяльності шляхом посередництва від імені, на користь, під контролем і за кошти суб'єкта, якого він представляє. Як визначено у ст. 297 ГК, за агентським договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод або сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його кошти.
Виходячи з викладеного вище, рекомендуємо оформити відносини з перевізником шляхом укладення агентського договору. Термін «експедитор» у цьому випадку є недоречним, оскільки експедитором є сторона договору транспортної експедиції, а цей вид договорів відповідно до ст. 316 ГК, ст. 929 Цивільного кодексу України передбачає надання послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу автомобільним або іншим видом транспорту. Крім того, предмет договору транспортної експедиції передбачає, як правило, більш широкий спектр дій, ніж суто посередницькі функції з пошуку клієнтів, які описані у вашому прикладі.

Джерело: Киевский центр поддержки и развития бизнеса

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Облік окремих операцій»