
ДПС у Дніпропетровській області інформує, що відповідно до пп. 4 п. 6.7 розд. VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 №1588 із змінами та доповненнями та абзацу тринадцятого ч. 1 ст. 5 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464), якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа здійснює незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується в контролюючих органах як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
При цьому для фізичної особи, яка зареєстрована як підприємець та одночасно провадить незалежну професійну діяльність, в Довідці про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань за формою №34-ОПП, перед прізвищем, ім’ям та по батькові обов’язково вказується «Фізична особа – підприємець» та зазначається вид професійної діяльності, наприклад «Фізична особа – підприємець, адвокат».
Згідно з пп. «б» п. 176.2 та пп. 49.18.1 ПКУ особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) зобов’язані подавати протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок №4) затверджено наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4 із змінами та доповненнями.
Дія Порядку поширюється на податкових агентів, зокрема самозайнятих осіб, які нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розд. IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, а також військовий збір, передбачений п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, та на платників єдиного внеску, визначених пп. 1 та 16 ч. 1 ст. 4 Закону №2464 (п. 3 розд. І Порядку №4).
Розрахунок містить інформацію, зокрема, про додатки (Д1, Д2, Д3, 4ДФ, Д5, Д6), які є невід’ємною частиною Розрахунку (п. 1 розд. ІІІ Порядку №4).
Враховуючи викладене, подається один Розрахунок, оскільки суб’єктом господарювання є фізична особа – підприємець, яка обліковується в контролюючих органах з додатковою ознакою провадження незалежної професійної діяльності, яка, по суті, дає такому підприємцю право займатися незалежною професійною діяльністю.
Увага! Все про єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ (місячна форма) у 2025 році – посилання на новий бланк, докладну інструкцію із його заповнення та подання, складання додатків до Податкового розрахунку, виправлення помилок, штрафи за неподання чи несвоєчасне подання єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ – читайте у путівнику від редакції «Дебет-Кредит»: