
- Бланк Податкової декларації з акцизного податку, терміни її подання, а також іншу корисну інформацію дивіться на нашому сайті за посиланням.
- Форму декларації з акцизного податку затверджено Наказ Мінфіну від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» (із змінами і доповненнями).
- Інструкцію із заповнення та подання цього бланку від редакції «Дебет-Кредит» читайте за цим посиланням.
- Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.
- Всі новини від редакції «Дебет-Кредит» про акциз дивіться за посиланням.
Головне управління ДПС у Луганській області повідомляє платників податків, що пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що платником акцизного податку, зокрема, є особа, (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне.
Відповідно пп. 230.1.1 п. 230.1 ст. 230 Кодексу платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Порядок реєстрації платників акцизного податку – розпорядників акцизних складів / акцизних складів пересувних, акцизних складів / акцизних складів пересувних у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕА РПСЕ) регулюється Порядком електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 року №408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» із змінами і доповненнями, (далі – Порядок №408).
Пунктом 12 Порядку №408 встановлено, що виключення платника акцизного податку з реєстру платників здійснюється:
- в разі коли відповідна особа подає заяву про анулювання реєстрації у зв’язку з припиненням діяльності з реалізації пального або спирту етилового. Заява надсилається у порядку, встановленому для реєстрації, та розглядається контролюючим органом протягом трьох робочих днів після її надходження. У такому разі датою анулювання реєстрації платника акцизного податку є дата виключення його з реєстру платників;
- за самостійним рішенням контролюючого органу за основним місцем обліку особи, стосовно якої до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) внесено запис про припинення юридичної особи чи припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем. Зазначене рішення контролюючий орган приймає протягом трьох робочих днів після надходження відомостей з Єдиного державного реєстру. У такому разі датою анулювання реєстрації платника акцизного податку є дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про його припинення.
Анулювання реєстрації платника акцизного податку проводиться за умови, що в СЕА РПСЕ дорівнюють нулю значення показників обсягів залишків пального / спирту етилового, що обліковуються за таким платником, всіма його акцизними складами / акцизними складами пересувними та кодами товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД.
Анулювання реєстрації акцизного складу здійснюється в разі виведення акцизного складу з експлуатації та подання заяви з відміткою про анулювання реєстрації акцизного складу в СЕА РПСЕ. У разі подання зазначеної заяви платником акцизного податку надсилається повідомлення про закриття та припинення експлуатації такого об’єкта оподаткування відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 Кодексу.
Анулювання реєстрації акцизного складу проводиться у разі:
- коли в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового дорівнюють нулю значення показників обсягів залишків пального / спирту етилового, що обліковуються за таким акцизним складом за всіма кодами товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД;
- отримання з Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі інформації щодо вилучення рівнеміра-лічильника з резервуара та/або виведення з експлуатації витратоміра-лічильника (у разі, коли платником акцизного податку подано заяву про анулювання реєстрації акцизного складу), з Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового - щодо виведення з експлуатації витратоміра-лічильника та/або масового витратоміра (у разі, коли платником акцизного податку подано заяву про анулювання реєстрації акцизного складу).
Форму довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 №944 «Про затвердження формату даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі» зі змінами, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.01.2019 за №4/32975.
Для здійснення анулювання реєстрації витратомірів-лічильників та/або рівнемірів-лічильників, у зв’язку з анулюванням реєстрації акцизного складу, розпорядником акцизного складу подається коригуюча Довідка 1, у якій обов’язково заповнюється Таблиця 1 «Інформація щодо розташованих на акцизному складі пального стаціонарних резервуарів та установлених на них рівнемірів» (далі - Таблиця 1) та/або Таблиця 2 «Інформація щодо витратомірів, установлених на акцизному складі пального на місцях відпуску пального наливом з акцизного складу» (далі - Таблиця 2). При цьому у колонці 08.11 «Тип події» Таблиці 1 зазначається «вилучення рівноміра з резервуара», у колонці 09.6 «Тип події» Таблиці 2 зазначається «виведення з експлуатації витратоміра».
Після отримання з Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі інформації щодо вилучення рівнеміра-лічильника з резервуара та/або виведення з експлуатації витратоміра-лічильника, для анулювання акцизних складів платнику необхідно:
- подати до контролюючого органу заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та / або акцизних складів за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 №729 зі змінами (далі – Заява) та надіслати повідомлення про закриття та припинення експлуатації такого об’єкта оподаткування відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 Кодексу;
- при заповненні розділу 2 Заяви «Дія та вид діяльності» проставити позначки «Анулювання реєстрації акцизного(их) складу(ів) та відповідний вид діяльності (у даному випадку «Реалізація пального»);
- у розділі 5 Заяви «Відомості про акцизні склади» зазначити дані про акцизний(і) склад(и), реєстрацію яких потрібно анулювати, включаючи уніфікований номер, присвоєний СЕА РПСЕ;
- перед поданням Заяви необхідно забезпечити, щоб у СЕА РПСЕ значення показників обсягів залишків пального, що обліковуються за таким платником, всіма його акцизними складами / акцизними складами пересувними та кодами товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД дорівнювали нулю.
Для анулювання реєстрації платника акцизного податку з реалізації пального використовується та ж сама форма заяви, що і для анулювання акцизного складу.
Для цього платнику необхідно у поданій Заяві у розділі 2 Заяви «Дія та вид діяльності» проставити позначки «Анулювання реєстрації платника податку» та відповідний вид діяльності (у даному випадку «Реалізація пального»).
Датою анулювання реєстрації платника акцизного податку з реалізації пального є дата виключення його з реєстру таких платників.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Кодексу податкова декларація подається за звітний період в установлені Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно з п. 49.2 ст. 49 Кодексу платник податків зобов’язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Згідно з п. 49.2 1 ст. 49 Кодексу платники, визначені пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу, а також інші платники акцизного податку, які мають діючі ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Отже, у разі анулювання реєстрації платника акцизного податку з реалізації пального, необхідно подати декларацію з акцизного податку за останній звітний період, в якому платник був зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального.
Відповідно до п. 2 розділу ІІІ Порядку заповнення декларації з акцизного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форми декларації з акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №105/26550 із змінами і доповненнями, декларація за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, подається платником щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, до контролюючого органу за місцем обліку такого платника.